29 Април 2026сряда08:50 ч.

Цената на метана скочи до 6 лв. за килограм

Бензинът и дизелът леко поевтиняха

/ брой: 150

автор:Дума

visibility 2585

Огромен скок в цената само за два дни направи метановото гориво за автомобили в България. В последния ден на юли средната цена на метана бе 3,71 лв. за кг. и само за 48 часа рязко се покачи на средно 4,53 лв. за кг, според данните на специализирания портал fuelo.net. Това е огромен ръст - 22,1%, а на някои бензиностанции цената удари рекордните 6 лева. 

През последния месец това автогориво е поскъпнало с общо 29,06% (от 3,51 лв. на кг на 3 юли). Очаква се тази тенденция да продължи,  което се обяснява със затруднените газови доставки заради войната в Украйна, предаде segabg.com. При това има места в страната, които продават метана и на цени над считаната доскоро за немислима граница от 5 лв. На отделни места цената достигна и 6,10 лв. за кг. На повечето от големите вериги засега цената е около средната - т.е. доближава 4,50 лв. за кг.

Затова пък пропан бутанът поевтинява, и то съществено, като в момента е средно 1,30 лв. за литър. В началото на юли автомобилите с газови уредби трябваше да зареждат срещу 1,55 лв. - с 16,63% по-скъпо. Под средните 1,30 лв. продават както малки бензиностанции, така и някои от големите вериги като "ЛУКойл" (1,27 лв./л) и OMВ (1,29 лв./л).

Същевременно, заради успокояващите се и вече намаляващи цени на петрола на световните пазари, се забелязва леко поевтиняване на бензина и у нас. Масовият А95 на някои бензиностанции вече е под 3,30 лв. за литър. Средната цена също доближава тази граница и е 3,34 лв. на литър, след като в началото на месеца бе достигнала 3,41 лв. Това е намаление с 2%, като тенденцията е това поевтиняване да продължи и в следващите дни.

Цената на бензин А98 също спада леко - със средно 4 ст., и в рамките на последния месец е слязла надолу с 0,84% - до 3,55 лв. Малко повече е поевтинял А100 - със 7 ст. до средна цена от 3,69 лв. (-1,8%).

При дизеловото гориво също се наблюдава поевтиняване през последните 30 дни. От 3,56 лв. на литър в началото на юли сега дизелът струва средно с 8 ст. по-евтино (3,48 лв./л) или с 2,25% по-малко. 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

Дизелът поскъпва, въпреки резервите на България

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 77

Плащаме и за пластмасовите бутилки

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 77

Спират парното в София

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 77

Държавата се отказва да ремонтира над 200 язовира

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 77

Китай заплаши ЕС с ответни мерки

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 77

Руски генерал призова за истинска война

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 77

Фицо обяви мерки за подкрепа на икономиката

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 77

Накратко

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 77

Отново за газлайтинга

автор:Юрий Борисов

visibility 667

/ брой: 77

Без избор

visibility 626

/ брой: 77

Великата правосъдна реформа

visibility 649

/ брой: 77

Швеция призна, че е сбъркала

visibility 714

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ