![](images/2024/12/111838.jpg)
Православен календар
Църквата почита на 6 декември св. Николай, архиеп. Мирликийски, Чудотворец (Никулден) (Разрешава се риба)
/ брой: 234
Господ определил св. Николай за пастир и помощник на страдащите
Св. Николай се родил през втората половина на III в. в Патара, град в малоазийската област Ликия. Когато стигнал юношеска възраст, неговият чичо Николай, епископ Патарски, уговорил родителите му да посветят сина си на служение Богу и скоро го възвел в чин презвитер.
След смъртта на родителите си Николай употребил богатото си наследство за добри дела. Господ го пратил в Мир (главен град в областта Ликия). В същото време там избирали архиепископ на мястото на неотдавна починалия епископ Йоан. Господ Бог открил волята Си на един от тях и посочил Николай.
Св. Николай станал пастир на Мир-Ликийската църква, но сред грижите за другите го застигнала бурята на гонението, предприето срещу християнската Църква от императорите Диоклетиан и Галерий и продължило 10 години. Св. Николай безбоязнено проповядвал Христа и затова заедно с много християни бил затворен в тъмница.
Най-после гонението се прекратило. Новият император Константин познал истинния Бог, Който му дарувал чрез силата на Кръста победа над враговете. Той освободил проповедниците на словото Божие и навсякъде разрушавал идолските капища и строил храмове на истинския Бог. Тогава и Николай се върнал на своя архиепископски престол.
Император Константин свикал Първия вселенски събор
Скоро в Църквата започнали вътрешни раздори. Желаейки да въдвори мир, император Константин в 325 г. свикал на събор в гр. Никея епископите от всички области. Събрали се 318 отци. На Първия вселенски събор, който продължил около два месеца, бил съставен Символът на вярата (до осмия член) за общо църковно употребление.
![](../images/2024/12/111839.jpg)
Достигнал дълбока старост, св. Николай починал тихо и блажено в 342 г. Тялото му било погребано в катедралата на гр. Мир. През времето на византийския император Алексий I Комнин (1081-1118 г.) мощите на св. Николай били пренесени от гр. Мир в гр. Бари, център на южноиталианската област Апулия. Там живеело многобройно гръцко население. Светите мощи били тържествено посрещнати от епископи, свещеници и възторжения народ на 9 май 1087 г., откогато е установен днешният празник, наричан у нас "летен свети Никола". През същата 1087 г. започнал строежът на прочутия храм на светителя Николай и бил завършен в 1139 г. Град Бари се превърнал в любим поклоннически град за християните от всички страни.
Св. Николай притежавал една от добродетелите - пазител на целомъдрието
за която авва Маркел Скитиоп казва, че "нищо не приближава към Бога, както целомъдрената и благородна чистота". Светецът е и покровител на плаващите и патрон на всички моряци. Ръководител на постниците и като архиепископ св. Николай просиял като дивен защитник на вярата и верните, както от езичници, така и от еретици. Той преживял едно от най-страшните гонения срещу Църквата, повдигнато от император Диоклетиан. Като архиепископ св. Николай Угодник се прославил и като умиротворител на враждуващите и освободител на пленниците и невинно осъдените. Св. Николай е също хранител на гладните.