16 Юли 2025сряда07:07 ч.

Православен календар

Църквата почита на 6 декември св. Николай, архиеп. Мирликийски, Чудотворец (Никулден) (Разрешава се риба)

/ брой: 234

автор:Дума

visibility 1599


Господ определил св. Николай за пастир и помощник на страдащите

Св. Николай се родил през втората половина на III в. в Патара, град в малоазийската област Ликия. Когато стигнал юношеска възраст, неговият чичо Николай, епископ Патарски, уговорил родителите му да посветят сина си на служение Богу и скоро го възвел в чин презвитер.
След смъртта на родителите си Николай употребил богатото си наследство за добри дела. Господ го пратил в Мир (главен град в областта Ликия). В същото време там избирали архиепископ на мястото на неотдавна починалия епископ Йоан. Господ Бог открил волята Си на един от тях и посочил Николай.
Св. Николай станал пастир на Мир-Ликийската църква, но сред грижите за другите го застигнала бурята на гонението, предприето срещу християнската Църква от императорите Диоклетиан и Галерий и продължило 10 години. Св. Николай безбоязнено проповядвал Христа и затова заедно с много християни бил затворен в тъмница.
Най-после гонението се прекратило. Новият император Константин познал истинния Бог, Който му дарувал чрез силата на Кръста победа над враговете. Той освободил проповедниците на словото Божие и навсякъде разрушавал идолските капища и строил храмове на истинския Бог. Тогава и Николай се върнал на своя архиепископски престол.

Император Константин свикал Първия вселенски събор

Скоро в Църквата започнали вътрешни раздори. Желаейки да въдвори мир, император Константин в 325 г. свикал на събор в гр. Никея епископите от всички области. Събрали се 318 отци. На Първия вселенски събор, който продължил около два месеца, бил съставен Символът на вярата (до осмия член) за общо църковно употребление.

Достигнал дълбока старост, св. Николай починал тихо и блажено в 342 г. Тялото му било погребано в катедралата на гр. Мир. През времето на византийския император Алексий I Комнин (1081-1118 г.) мощите на св. Николай били пренесени от гр. Мир в гр. Бари, център на южноиталианската област Апулия. Там живеело многобройно гръцко население. Светите мощи били тържествено посрещнати от епископи, свещеници и възторжения народ на 9 май 1087 г., откогато е установен днешният празник, наричан у нас "летен свети Никола". През същата 1087 г. започнал строежът на прочутия храм на светителя Николай и бил завършен в 1139 г. Град Бари се превърнал в любим поклоннически град за християните от всички страни.

Св. Николай притежавал една от добродетелите - пазител на целомъдрието

за която авва Маркел Скитиоп казва, че "нищо не приближава към Бога, както целомъдрената и благородна чистота". Светецът е и покровител на плаващите и патрон на всички моряци. Ръководител на постниците и като архиепископ св. Николай просиял като дивен защитник на вярата и верните, както от езичници, така и от еретици. Той преживял едно от най-страшните гонения срещу Църквата, повдигнато от император Диоклетиан. Като архиепископ св. Николай Угодник се прославил и като умиротворител на враждуващите и освободител на пленниците и невинно осъдените. Св. Николай е също хранител на гладните.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ