24 Април 2026петък21:53 ч.

Царевицата или живота!

/ брой: 161

автор:Велиана Христова

visibility 4140

Европейската комисия предлага на страните от ЕС сами да решават дали да забраняват, или да разрешават отглеждането на генномодифицирани култури на своя територия. Така, без дори да знае, Евросъюзът освети чистата лъжа, с която през февруари т.г. българското правителство се опита да прокара през НС промени в закона за ГМО и да пусне генните замърсители в страната. Тогава ГЕРБаджиите твърдяха, че директивата 2001/18 ни задължавала да премахнем всички забрани за ГМО и да им дадем "зелена улица".
Всяка лъжа все някога лъсва. Острата обществена реакция преди пет месеца спря напъните на безродните тарикати, които знаят, че ще се облажат от пробутването на продуктите на "Монсанто" в България. Премиерът дори заяви, че няма да допусне "нито едно генетично модифицирано същество" у нас. В момента обаче "съществото" ни се навира с пълна сила и се опитва да ни се натрапи с позволението на т.нар. група експерти, които оценяват опасностите. То се казва царевица МОN810, а американските й родители разчитат тя да им носи 30-40 млн. долара печалби само от Европа. Сиреч - от нас. А на нас ще ни донесе единствено прощаване с мечтата да проникнем на международните пазари с екологично чиста продукция. Въпросът е, когато ЕС дава пълна свобода на държавите да решават, кои от тях ще са достатъчно умни, та да помислят за себе си, не за монстрите на САЩ. Засега страни като Италия, Австрия, Гърция имат достатъчно ум да мислят за бъдещето си. Не само физическо, но и икономическо. Вече 6 страни в Европа забраниха MON810 и други 6 имат пълна забрана за отглеждане на ГМО култури и други хибриди извън MON810.
България има повече от шанса да притежава природа, най-благоприятна за екологично чиста продукция. Българското правителство май изобщо не споменава думата "пазари", понеже икономическото развитие за него се свежда до убиване на всичко, що иска инвестиции. По принцип пазар без инвестиции няма. Има само една ниша, която работи сама по себе си и тя се нарича екологично земеделие. Да може одрусана и обрулена България да стане зона, свободна от ГМО, и да загуби тази перкспектива, е повече от нонсенс. То е предателство към нацията. А пресичането на възможността за отглеждане по нивите на ГМО растение е напълно безплатна антикризисна мярка. Така че - царевицата или живота!

Ремонтът на асансьорите влиза в програмата за саниране

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 75

Газът поскъпва с 5% през май

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 75

Иран получи първите приходи от Ормуз

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 75

ЕС одобри 20-и пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 75

Турция забрани мрежите за деца до 15 години

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 75

Десница по Вазов

автор:Александър Симов

visibility 635

/ брой: 75

Не пускайте политици

visibility 526

/ брой: 75

Селективна отговорност

visibility 561

/ брой: 75

Свръхдефицит - идва фискална и икономическа криза

visibility 534

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ