18 Юли 2025петък02:52 ч.

Цар Самуил - поредният герой от "Дълг и чест"

/ брой: 171

автор:Дума

visibility 113

Българинът Самуил със своята колосална сила е символизирал величието и трагедията на своя народ в многолетната борба за спасението на България. За него разказва Георги Н. Николов в книгата си "Цар Самуил", която излиза в най-новата поредица на издателство "Захарий Стоянов". Изпитанията на бойното поле калявали духа на царя воин, а семейната сага на комитопулите и техните потомци го сломила не веднъж и два пъти. Предателството и измяната го подтикнали към братоубийство, а любовните вопли на дъщерите му смесили политиката с ревността на бащината загриженост. Героизмът на цар Самуил бил пример за неговите военачалници и бойци, а злощастната участ на войската му през 1014 г. секнала туптежа на сърцето му. В българската история няма случай на подобна житейска драма. Затуй може би книгата на историка Георги Н. Николов е написана както с гордост, така и с жалост.
Двубоят между цар Самуил и император Василий, между царството на българите и империята на ромеите, е сблъсък между два свята. От една страна стояла Византийската империя, здраво закрепена върху римската държавна традиция, елинското наследство и християнската вяра. Срещу себе си тя имала държавата на българите и тяхната източна държавноправна уредба, пречупена през влиянието на алани, авари, както и самите ромеи. И ако царството загинало, то българският народ оцелял.
Книгата е богато илюстрирана и по добрата традиция освен документални кадри има живописни картини на художника Васил Горанов.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ