30 Април 2024вторник23:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Трябват не тавани, а правила

/ брой: 129

автор:Светлана Велева

visibility 207

От партия "Атака" вчера обявиха, че ще внесат законопроект за ограничаване на лихвите по кредитите до 8%, т.е. ако има конкуренция, тя да е под този процент. Конкуренция в определени граници - това ще да е ново понятие в пазарната икономика. Щом картелите и монополите могат да са основа на една пазарна икономика, защо и конкуренцията да не е рамкирана, ако и да звучи като оксиморон? Аргументът е, че именно нерегулираният финансов капитал е довел до сегашната криза.
Ако трябва да бъдем по-точни - изкуственото надуване на цените на имотите, лесните ипотечни кредити с ниски лихви и монополното положение на банките да ги променят както си искат, с подкрепата на финансово невежите кредитополучатели стана причина за пукането на финансовия балон през 2008 г. Оттам насетне цените поеха логичния си път към нормализиране в посока надолу, търсейки пазара, на който са готови да излязат истинските купувачи, а не тези, създадени изкуствено от банките. Надценено пазарно обезпечение на кредита - непродаваеми залози на банките - това е истинският проблем, пред който са изправени банките сега, влезли с двата крака в капана, който сами си заложиха по времето на кредитната си експанзия у нас. И въпреки че сега те се опитват да намаляват лихвите по кредитите в битката за нови клиенти, търсенето на ипотечни заеми продължава да намалява - отчита се спад за четвърти пореден месец. Така търсенето само регулира ценовите нива на пазара на финансови услуги и изкуствена намеса по-скоро би нарушила естественото му функциониране.
"Атака" обаче са прави, че нерегулирането на финансовите институции е причина за аномалиите в икономиката, защото най-големите парични потоци се въртят именно през банките, а те продължават да имат господстващо положение. Така че, ако се правят законови промени, те следва да са в посока разбиване на това мнополно положение и ясни регулации, не ограничаване на свободната конкуренция. Сега банката има еднолично право да вдига лихвите по време на договора, поставяйки потребителя пред свършен факт. Това е законоустановено право, но само по "определени причини", което у нас не се спазва. А това вече е проблем, защото 86% от активното население е взело кредити и близо 25 на сто от хората вече не могат да си плащат дълговете. Просрочиятa при ипотечните кредити пък показват, че всеки пети у нас може да загуби жилището или автомобила си заради невъзможността да си плаща заемите. Банките се спасяват, като оставят хората на улицата.
Та не е ли по-разумно като начало да се намали монополното господство на банките над потребителя - например те да нямат право да гонят хората извън единственото им жилище, когато не могат да си платят кредита по него? Или да се създаде равнопоставеност в правата на потребител и банка. Защото таваните няма да свършат работа.

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ