Интервю
Николай Белалов:
Трябва по-активно да атакуваме скандалните решения за София
Имаме още резерви и трябва да ги търсим, ако искаме хората да знаят, че има алтернатива, смята общинският съветник от БСП
/ брой: 279
Николай Белалов е роден през 1959 г. Завършил в Технически факултет на ВМЕИ-София, специлност ЕЖПТ и управление на персонала в АНСУ-Варна. Работил в управлението на търговски дружества в областта на рекламата, застраховане, туризъм и няколко неправителствени организации. Завеждащ сектор "Подготовка на кадри" в НС на БСП. Председател на Дискусионен клуб за социална местна политика. От 2013 година е общински съветник в Столичния общински съвет.
"Трябва да гоним целта да издигнем кандидат за кмет на София, който да привлече сериозен вот от страна на софиянци"
- Г-н Белалов, каква е вашата оценка за работата на Столичния общински съвет (СОС) и на общината през почти изтеклата вече година?
- Общинският съвет като орган на местната власт нямаше нужния авторитет и работи слабо. Ще дам пример с това, че основни наредби, които трябва да се подготвят, не бяха приети, бяха отлагани, последната беше за гробищните паркове. От години отлежава Наредбата за рекламите, за преместваемите обекти, което показва, че ние не си вършим работата. Това, което мен ме впечатлява, е, че вместо администрацията да докладва какво е свършила, а ние в СОС да правим политиката за развитие на града като градоустройство, като стратегия и т.н., съветници, колеги, най-вече от ГЕРБ, което е странно, внасят доклади. Понякога дори съответните кметове по ресори ги няма, докато обсъждаме, което е несериозно.
Според мен ние можем и трябва да внасяме доклади като опозиция, защото един доклад от съветник означава, че някъде общината не е свършила нещо. Но когато това го правят колеги от ГЕРБ, за мен не е логично, тъй като има зам.-кметове, има кмет, който е назначен от тях, има огромна администрация, която трябва да докладва и да поема отговорност. А ние, съветниците, да се занимаваме с общото развитие на града, не ми изглежда логично. Състоянието на София не може да кажем, че е лошо, но може да бъде много по-добро.
- Как оценявате работата на левите общински съветници?
- Според мен групата ни, която е от 15 души, е един огромен потенциал. Разбира се, имаме по-голям потенциал, отколкото този, който използваме. На мен ми се ще да работим по-активно и това трябва да бъде нашата основна цел, независимо от конюнктурата. БСП в момента не е популярна, зависима от национални някакви позиции, които влияят сериозно на местните регионални избори. Затова ми се иска на следващите избори нашата цел да бъде разширяване на броя съветници от БСП. Нашата група трябва да се стреми към поне 20 души и това ще стане, ако сме си свършили работата добре. Ако се примирим, че те ще бъдат 10 и по-малко, това означава, че не сме си свършили работата.
- Има ли политики, в които левите можете по-активно да участвате и да заявите своето присъствие в Общинския съвет?
- Мисля, че и сега ги заявяваме по ред въпроси. Обаче трябва да се има предвид, че е налице медийно затъмнение, частни медии, зависими журналисти, които, ако не им се разреши, не пишат по отделни теми. Това, разбира се, не може да бъде оправдание за нас, но ние трябва да намерим такива неща и да направим така, че те щат не щат да обръщат повече внимание. Подсещам ви с друг пример - групата на ГЕРБ в НС през миналия мандат на Орешарски през повечето време не беше в НС, което е безобразие, защото си взимаха заплатите. Подобен тип стъпки ние не трябва да правим. Но можем, когато някакви скандални решения се приемат, когато имаме очевидни договорки и задкулисия, да "излезем" от заседанието по точка еди-коя си, за да привлечем общественото внимание. Да вземем омбудсмана, който е в момента на град София - той е някаква договорка между Реформаторския блок и ГЕРБ. Трябва да реагираме по-остро, за да привлечем вниманието на медиите, а не да разчитаме, че с 1-2 изказвания ще го отразят. Да направим пресконференция, като излезем някъде, да отидем в завода за боклук, който още не е открит, а трябваше за пореден път т.г. да бъде завършен...
Ние се опитваме да подходим по този начин. Припомням, миналата седмица за КТБ направихме много добра пресконференция, колегите се представиха отлично. Отразяването по причините, които казах, не беше кой знае какво, но аз смятам, че ние имаме още резерви и трябва да ги търсим, ако искаме хората да знаят, че има алтернатива.
- Смятате ли, че БСП може да излъчи избираем кмет за София?
- Мисля си, че в тази ситуация това е трудно, но бих го определил като теоретична възможност. Обаче ние сме такава партия, много пъти сме печелили, правили сме чудеса и за нас една такава задача не би била непостижима, но в дадената ситуация е много трудно. Във всички случаи трябва да гоним целта да издигнем такъв кандидат за кмет на София, който да привлече сериозен вот на софиянци и дори и да не бъде избран, те да знаят ние какво сме им предлагали. За съжаление това трябва да го направим бързо, защото не разполагаме с финансова и медийна подкрепа, а нашето време изтича. Тогава добрият вариант е да издигнеш 1 или 2-3 кандидати, които да работят достатъчно дълго време, да станат известни и оттам, според конюнктурата накрая, от двама-трима да определим на кого конкретно ще се спрем. Смятам, че малко изоставаме с това нещо. Надявам се, че бързо ще вземем решение както за кмет на София, така и за районни кметове, където според мен в някои райони имаме доста по-реални шансове. Няма да бъде лесно, но имаме шансове.
- Вашият Дискусионен клуб за социална и местна политика развива много сериозна дейност в рамките на БСП. Вие застанахте зад протеста на хората от квартал "Слатина" срещу мутризацията и презастояването, какво се случва днес в този столичен район?
- На мен ми се иска този случай да го превърнем в знаков за град София. В него чисто формално става дума за частна собственост, а не за общински имот. Чисто формално даже си има разрешение за строеж. Чисто формално там няма разрешение за детска площадка.
От друга страна, на практика и по същество там винаги е имало градинка и детска площадка. На практика и по същество този парцел с детската площадка е бил държавен имот, имало е общински обект там - хидрофор за блоковете. Но с редица хватки, познати, на които сега не искам да се спирам, в течение на годините са правени нарушения, твърде е вероятно да има и престъпления, документи с невярно съдържание... Тази "технология" работи на много места в София. Нещата се правят бавно, подплатени са с пари, за да може този процес, като се проточи, след 10 години да кажат ами нещата са такива, въпросът е приключен.
- Как ще направите прецедент от това?
- Прецедентът според мен трябва да се състои и мисля, че ние почти сме успели, най-вече благодарение на хората на самото място. Те твърдо, за разлика от много други, които протестират, го правят не с месеци, а с години и се борят за съхраняването на детската площадка пред блока си. За съжаление в Слатина общината я няма. Там има един кмет, който във всички случаи е замесен с действия или бездействия в тези беззакония, който, ако си беше на мястото, отдавна трябваше да е спрял строежа на блок върху детска площадка и непосредствено пред друг жилищен блок. Но имаме кметът на София, който на думи също споделя това, че законът ощетява гражданите и т.н. Няма обаче действия. Аз казвам, че е знаков, защото общината трябва да докаже, че има ресурс да се спре едно беззаконие, независимо, че даденият човек с един или друг вид документи си е "опекъл" работата. И аз вярвам в това.
- Ще има ли полза от завода за отпадъци според вас - тази тема стои под въпрос вече десетилетие за Столичната община.
- Ще има полза от този завод, но сме вложили 200 милиона лева досега, а до няколко години ще се наливат още пари. За Бон съм чувал, че от боклука се изкарват пари, поевтинявал тока за училищата и детските градини. В София, понеже сме назначили калпави управници, ще трябва да се плащат дори допълнително пари за сметосъбиране, като не броим таксите за смет от гражданите. В момента се налага да извозваме отпадъци някъде из страната, вместо да мислим за политика за рециклиране.