Държавата може да отпусне допълнителни помощи за бизнеса, които да компенсират скъпите цени на тока. Но това може да стане с нова актуализация на бюджета през месец декември. Това стана ясно на брифинг на правителството. Кабинетът представи предвижданите мерки заради кризата с цената на тока.
Държавните енергийни дружества са на свръхпечалба и бизнес потребителите могат да бъдат компенсирани с държавни помощи заради високите цени на електроенергията, въпреки че те остават едни от най-ниските в ЕС, каза премиерът Стефан Янев. Той добави, че само Полша има по-ниски цени от тези в България. Парите, по думите му, са осигурени, но ще трябва отново да се актуализира бюджета за тази година. Както и да се заложат средства за първата половина от 2022-ра.
Парите ги имаме,но не можем да ги разпределим. Декември месец ще има такава възможност, ако парламентът направи актуализация на тазгодишния бюджет. Ако не направи, от 1 януари ще влязат в сила с новия бюджет за 2022 година, обясни Янев.
Това, което е възможно да получи като компенсация бизнесът, е от 50 лева на мегаватчас, обяви още служебният премиер, а за целта и за шест месеца ще са необходими около 650 милиона лева. Ако бюджетът за тази година бъде актуализиран през декември, компенсациите ще се платят със задна дата от октомври до декември и ще има пари за първите три месеца на следващата година.
Ако не бъде актуализиран, средствата ще се плащат следващата година от януари до юни.
Тези шест месеца подпомагане към бизнеса, независимо дали ще започнат да текат от октомври до март, или от януари до юни, биха стрували между 600 и 650 милиона лева, сочат сметките на финансовото министерство.
Друга мярка е създаването на Клирингова къща от Министерството на финансите заедно с Българската фондова борса и Министерството на икономиката. Клиринговата къща ще работи в интерес на потребителите и търговците на електрическа енергия. Тя ще балансира техните интереси, така пазарът ще стане по-гъвкав.
Ще се засили Засилване на регулаторния контрол на КЕВР върху целия борсов пазара – издаване и прекратяване на лицензия, санкции при нарушаването на правилата.
Стефан Янев подчерта, че енергийната ни стратегия е остаряла или не е конкретна. Той призова за експертен разговор за бъдещето на АЕЦ „Белене“, в който да участват специалистите.
До края на годината цените на електрическата енергията за бита, парното и топлата вода няма да се променят, обеща от своя страна председателят КЕВР Иван Иванов. За цените след 1 януари ще се направи възможното те да не са драстично по-високи.