27 Април 2024събота13:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Австрийският канцлер:

Трябва да се даде шанс на гръцкото правителство

Задълбочават се обаче различията между Берлин и Атина

/ брой: 31

visibility 1114

Маргарита Самсарова, Виена, специално за ДУМА

Гръцката страна трябва да се съобразява с поетите задължения, но "ние трябва да дадем на хората там шанс да могат въобще да изпълнят тези задължения", е подчертал австрийският федерален канцлер Вернер Файман в телефонен разговор с новия гръцки премиер Алексис Ципрас. От своя страна Ципрас го е уверил, че правителството бързо ще се заеме с борбата срещу корупцията и данъчните измами и ще задължи и милионерите да плащат, а не да изкарват парите извън страната. "Ако се върви в тази посока, то можем само да кажем: пълна подкрепа при пълно спазване на ангажиментите", заяви Файман пред общественото радио Йостерайх-1 и в новините по обществената телевизия ОРФ. Австрийският канцлер и неговият гръцки колега са изразили желание да разговарят във Виена преди срещата на високо равнище. В събота от федералното канцлерство съобщиха, че срещата ще се състои днес - 9 февруари. Гръцкият премиер проявявал голям

интерес към австрийския модел за заетост на младите

и функционирането на новия подход за борба с младежката безработица - гаранция за младежта, който цели всички млади хора под 25 години (независимо дали са регистрирани в службите по заетостта или не) да получават качествено конкретно предложение в рамките на 4 месеца, след като са напуснали формалното образование или са останали без работа. Предложението трябва да бъде за работа, чиракуване, стаж или продължаващо обучение и да е съобразено с нуждите и положението на всеки. Страните от ЕС подкрепиха принципа на гаранцията за младежта през април 2013 г. В Гърция безработицата сред младежите под 25 години е 55 на сто.
Ципрас искал също да се информира за мерките, които Австрия предприема срещу данъчните измами. В телефонния разговор австрийският канцлер отново се е обявил против орязването на гръцкия дълг. В същото време е изразил мнение, че в солидарна Европа трябва да може открито да се говори за проблемите и често трябва да се търсят нови пътища как да се постигат заедно договорените цели. "Австрийската страна ще изчака и разгледа конкретните предложения на гръцкото правителство, които то обеща да представи до края на февруари, след което в детайли с европейските партньори, с които е възможно постигането на консенсус, те ще бъдат оценени", е съобщил Вернер Файман на своя гръцки колега. На журналистически въпрос на чия страна е в очерталия се сблъсък между Ангела Меркел и Алексис Ципрас, Файман дипломатично отговаря: "Доколкото разбрах Ципрас, то той като премиер иска

сам да определя как Гърция да прави икономии

Това е право, което трябва да се дава на всяка страна."
Австрийската позиция към стремежите на новите гръцки управляващи като цяло е по-мека от тази на Берлин към исканията на Атина във финансовата сфера, която се втвърди още повече, след като Европейската централна банка реши да отреже достъпа на гръцките банки до ключовата ликвидна подкрепа. На съвместната пресконференция в края на миналата седмица в Берлин на министрите на финансите на Германия Волфганг Шойбле и Гърция Янис Варуфакис стана ясно, че не се е стигнало до съгласие по обсъжданите въпроси, особено по проблема с дълга. Шойбле отново повтори предложението си да бъдат изпратени 500 германски данъчни експерти да оказват помощ на гръцките им колеги. Показателен бе диалогът между двамата, когато Волфганг Шойбле заяви: "Единодушни сме, че не сме единодушни". Янис Варуфакис му опонира: "Дори не сме единодушни, че не сме единодушни." Шойбле подчерта, че в Германия разбират "колко труден път е трябвало да извървят гърците" и този напредък "винаги ще заслужава нашето уважение". Но според него "причините за този труден път са в Гърция, а не в Европа, и съвсем не са в Германия".

"Европа е на кръстопът

и трябва да се намери равновесие между спазването на задълженията и по-нататъшното им развитие", отвърна гръцкият му колега. Обръщайки се директно към Шойбле, Варуфакис каза: "Моето послание е просто. Можете да очаквате от правителството висока степен на разум, твърд ангажимент без тактически маневри, както и готовността да бъдат приложени ефикасни макроикономически реформи." Гръцкият финансов министър направи изненадващо обръщение към германските данъкоплатци. Той посочи, че твърде много пари са били дадени на гръцката страна, но тези средства са отишли в погрешните джобове и не са достигнали до гръцкия народ. Журналистически въпрос за коментар от страна на Шойбле на факта, че 90 на сто от случаите с корупция в Гърция са свързани с германски фирми, предизвика известно неудобство у германския министър. Той поясни, че корупция има навсякъде и по принцип не коментира положението в другите страни, а се опитва да реши този проблем в собствената си държава. В тази връзка Янис Варуфакис посочи, че когато проблемът излиза извън рамките на държавата, за него трябва да се търсят общи решения и в случая помощ от Германия е необходима, за да си свършат гръцките правораздавателни власти работата.
Янис Варуфакис изтъкна също, че е министър на финансите на страна, която е в затруднено положение и може би Германия е държавата, която най-добре би разбрала какво значи това, намеквайки за тежката ситуация, пред която германската държава се изправя в края на Втората световна война. Той също така посочи, че при връщането си в Атина ще говори в парламента, където третата политическа сила "не е неонацистка, а

чисто нацистка партия"

Ясно бе посланието му, че кризата в Гърция е допринесла за набирането на сила на партията "Златна зора" и продължаването на тази криза ще бъде отново в полза на нацистите. Гръцкият финансов министър призова Германия да помогне да се сложи край на "голямото унижение", свързано с кризата вследствие на гръцкия дълг. Той изтъкна, че "твърде много време, надежди и човешки животи" са били пропилени от наложената на Гърция програма за затягане на коланите.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 635

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 646

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 573

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 585

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ