Трус разтърси кабинета
Махнаха двама министри, неяснотите в мотивите за отстраняването им остават
/ брой: 65
Двама министри освободиха постовете си вчера. Икономическият Трайчо Трайков и здравният Стефан Константинов вече не са част от кабинета. Ясни станаха и новите им наследници - Делян Добрев и Десислава Атанасова. За управленската рокада се разбра в момента, в който правителствената делегация се завърна от злополучното си посещение в Катар.
Малко след кацането на делегацията в четвъртък вечер се получи информация, че Константинов и Трайков са депозирали оставки. Беше обявено, че на извънредно заседание, свикано от Бойко Борисов, Изпълнителната комисия на ГЕРБ е обсъдила и приела тяхното напускане. Пресцентърът на партията обаче не информира за мотивите, довели до освобождаването на Трайков и Константинов. Така и не стана ясно защо решението за прекратяването на правомощията им се взема не от парламентарната група на управляващите, а от Изпълнителната комисия.
Вчера се получиха разнопосочни сигнали около събитията, довели до смените в кабинета. Предварително анонсираното участие на Трайков в сутрешен блок бе отменено и вместо него се появи Цветан Цветанов. Вътрешният министър обяви, че Трайков подал оставка "по лични причини". По-късно обаче вече бившият икономически министър се появи в парламента и обясни, че оставката му е станала факт едва след медийното съобщение за освобождаването му.
"Минах да ви видя от уважение към вас и към българските граждани. Вие много добре знаете, че аз не съм член на ГЕРБ и логично не бих могъл да подам оставката си пред Изпълнителната комисия на политическата партия. Тя ми беше поискана от вицепремиера Цветанов, след като кацнахме снощи в София. Това не беше необходимо, защото министър-председателят можеше във всеки момент да ми каже, че вече нямам доверието му, и аз щях да я подам без никакъв проблем. Затова въпреки създалите се обстоятелства днес (петък-б.а.) нося оставката си в Министерския съвет", каза Трайков пред журналисти.
За да тушира напрежението, Борисов си бе заявил едночасово интервю по държавната телевизия за вчера сутринта. Борисов отхвърли предположението, че Трайков е освободен заради разминавания в позициите им около строителството на АЕЦ "Белене". Капката, която преляла чашата за освобождаването на Трайков, било проваленото откриване на бизнес форума в Катар, на което не дойде нито един местен бизнесмен. "Бавим се с конкурса за компресорите, забавихме се с "Южен поток", забавихме се с интерконектора с Турция", гневно допълни Борисов. Заради Трайков икономиката била застинала и три години нищо не било свършено. Според Борисов зам.-министърът на икономиката Делян Добрев ще се справи много по-добре и по-бързо с проектите въпреки младостта си.
По ирония на съдбата пък оставката на здравния министър Стефан Константинов стана факт малко след като се разбра, че цените на лекарствата ще поевтинеят.
"Той успя да се скара с абсолютно всички. Накрая стана ясно, че само аз съм му фен, казано простичко. Парламентарната група не иска да го чуе, в Здравната каса се изпокараха, със заместниците си се изпокара. С половината министри се изпокара, а в същото време година и половина само идеи", обясни отстраняването на здравния министър премиерът. Мястото му в здравното министерство ще поеме председателят на парламентарната здравна комисия Десислава Атанасова. Тя ще е четвъртият управник на институцията през мандата на ГЕРБ след Божидар Нанев, Анна-Мария Борисова и Стефан Константинов.
В последните минути на интервюто си пред БНТ премиерът изтърва и новината, че заместник-директорът на ДАНС Иван Драшков също е подал оставка. Той обаче категорично отказа да каже причините за нея, но допълни, че ще я приеме. После в официално съобщение от Министерския съвет за оставката се получи потвърждение с информацията, че тя ще бъде гласувана в МС в сряда. Решението за оставката ми е лично. Няма връзка с оставките на двамата министри, коментира Драшков пред БНР вчера.
ДУМА припомня, че Драшков отново бе назначен на работа на зам.-председателския пост в агенцията в средата на декември 2009 година. Той бе освободен от поста през 2008 година по време на ръководството на Петко Сертов с предложение от тогавашния министър-председател Сергей Станишев, но обжалва освобождаването си и спечели делото в съда. Той е и един от 153-мата служители на агенцията, които са били агенти на ДС.