03 Май 2024петък09:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнение

Трикът, именуван "върховенство на закона"

Държавната власт в обществото принадлежи на икономически господстващата класа, а създаденото от нея право също носи класов характер

/ брой: 151

автор:Славчо Кънчев

visibility 1506

"Най-жестока тирания е онази, която се показва под сянката на законност и под знамето на справедливост."
Шарл Луи Монтескьо (1689-1755 г.) - френски просветител


Столетия горчив човешки опит доказват, че двойно по-трудно е да разобличиш полуистината, отколкото пълната лъжа. Точно такъв е случаят с "върховенството на закона".
Когато боравим с понятието "закон", то е неотменно свързано с едно друго понятие - "право". Всъщност какво представлява правото?
Най-синтезирано като съдържание "правото" е система от социални норми и отношения, запазвани и налагани чрез силата на държавата. Тясната връзка на правото с държавността е основното различие между него и правилата на поведение в докласовото общество, а също и от други нормативни системи (напр. морала). Тази свързаност обаче съвсем не дефинира правото като продукт на една абстрактна свободна воля на държавата. Понеже самата държавност е обусловена от икономическия строй на обществото, от неговата социално-политическа структура. Правото не би могло да надрасне културното развитие на обществото, и изпитва влиянието на историческите традиции, господстващата идеология и някои други фактори. Но в системата на тези обуславящи правото фактори държавата (държавната власт) играе особена, основополагаща роля, понеже без нея социалните норми и отношения не биха могли да получат общозадължителен характер, да станат юридически. Като на един по-късен етап от историческото развитие на човешката цивилизация, след появата на правната норма "върховенство на закона", именно държавна власт е необходима за неговото имплементиране.
За да бъде изяснено и понятието "върховенство на закона" е целесъобразно да бъде извършена известна

историческа ретроспекция


Понеже е необходимо да разгледаме как ексклузивните институции за държавно управление, тоест изключващите големи групи от населението от участие в органите на властта, са били трансформирани - по пътя на силни, често драматични и дори масово трагични социални конфликти. В инклузивни институции, включващи различни изразители на групови интереси при упражняването на властта.
През 1215 г. в Англия бароните, прослойката на елита, стоящи зад тогавашния крал Джон, се изправили пред него и го накарали да подпише Магна Харта (Великата харта на свободите). Този законодателен акт постановил някои основни принципи, които ограничили монархическата власт и прехвърлили някои управленски права върху бароните. Най-предизвикателна спрямо дотогавашното статукво на абсолютната власт на крал Джон била клауза 61 от Магна Харта, според която "бароните ще избират по свое желание по двадесет и петима барони от кралството, които трябва с цялата си власт да спазват, съхраняват и съблюдават мира и свободите, които гарантирахме и ги утвърдихме чрез настоящата харта".
Крал Джон изобщо не бил съгласен със съдържанието на хартата и след като бароните се разотишли, накарал папата да я анулира. Това развитие на събитията не успяло да промени обстоятелството, че както политическата власт на бароните, така и влиянието на Магна Харта останали. Била направена първата стъпка към плурализма на властта, тоест законодателството и държавното управление вече не били съсредоточени единствено у монарха.
И през следващите години конфликтът в Англия за политическите институции продължил, като властта на монархията била ограничена допълнително от първия избран парламент през 1265 г. В него освен интересите на елитите, свързани в различна степен с краля, бил представен и широк кръг от интереси, включително тези на дребните аристократи, препитаващи се с различни занаяти, като например търговия и производство. А по-късно към тях се прибавила и новата класа от лица, занимаващи се с различна икономическа дейност, а също и издигащите се фермери. Ето как парламентът овластявал доста широка част от обществото - особено за стандартите на своето време.
По-късно стремеж да се внедрят в упражняването на властта отправили и други групи от населението. След селското въстание от 1381 г. и последвалата го дълга поредица от селски метежи, в разпределението на властта започнал да участва и елитът от народа. По този начин настъпилите промени, заедно с намаляването и ограничаването на кралската власт, довели до появата на плуралистичните политически институции - в случая английския парламент, в който са били представени различни социални групи.
В действителност идеята за върховенството на закона означава законът да бъде

прилаган еднакво за всички

В условията на древните гръцки градове-републики, както и в древния Рим, това положение не е било валидно. Едно е било например наложеното върху роба наказание за дадено престъпление, а съвсем друго - за свободния гражданин. Още по-драстична е била разликата, когато наказуемото деяние е било извършено от роб срещу свободен гражданин. По тази причина идеята за върховенството на закона е било непозната норма в античната люлка на демокрацията.
Едва през ХVІІ в. в Англия избуява по естествен път идеята за върховенството на закона, като едно съвременно обективиране на мисълта на древногръцкия философ Аристотел (384-322 г. пр.н.е.), че "Понятието "справедливост" е свързано с представата за държавата, тъй като правото, което служи за критерий на справедливостта, е регулираща норма на политическото общуване". Един ярък пример за социализация на правото, резултат не от кабинетни размишления на учени-прависти, получен вследствие не на доброволен консенсус, а един събирателен вектор на дългогодишни социални сблъсъци - ето какво представлява идеята за "върховенството на закона".
Съществуват различни теории за произхода на правото: от природата на човека (естествено право), "народния дух" (историческа школа), "идея за правото" и др. идеалистически учения, в една или друга степен или дори изобщо отричащи необходимостта на откриване на икономическите и политическите предпоставки за възникване на правото.
Наистина след краха на обществено-политическата система в края на 80-те години на миналия век в "страните, които наричаха себе си социалистически", както иронично ги типологизираше покойният вече проф. Збигнев Бжежински, за буржоазната философска и правна мисъл шлюзовете към глобалното нашествие вече бяха напълно отворени. Въпреки това обстоятелство, валидността на анализа, направен от основоположниците на марксистко-ленинската философия за същността на правото, и понастоящем може само да бъде оспорван, но не и оборен.
Тъй като държавната власт в обществото принадлежи на икономически господстващата класа, то създаването или санкционирането от тази класа право също носи класов характер. Като има за задача да укрепва и запазва обществените отношения и модела на гражданско поведение, отговарящи на интересите на тази класа. При това в едни исторически условия правото представлява "... рязко, неомекотено, недеформирано изражение на господството на една класа ...", според Фридрих Енгелс, а в други исторически условия в него намират отражение равнището на класова борба, резултатът от противоборството или компромисът на различните социални сили. Именно в универсалната валидност на това положение е изразена суровата - бих допълнил дори жестока, социална реалност.
Само една

непрекъсната гражданска активност

на достатъчно многобройна "критична маса" недоволни от статуквото граждани би могла да изпълни с благоприятно съдържание за всестранните интереси на суверена понятието "върховенство на закона".
В противен случай понятието е нищо различно от един блъф. Етикет без съответното широко рекламирано съдържание. Дали наистина е така?
Един анализ дори само по диагонал на сега действащия основен закон в Република България извежда наяве мръсните помисли на неговите създатели за обезправяването на суверена под звуците на оглушителното кречетало за "върховенството на закона". В сравнение с предишната Българска конституция, наричана още и "тоталитарна", по възможността за изравняване на правото на двете страни по обществения договор - властделегирани и властимеещи, тоест самия суверен, понеже той единствен е в качеството си на властимеещ, - относно контрола върху изпълнението на съответните задължения, настоящият основен закон е катастрофална крачка. Понеже са премахнати съответният член 7 - за отзоваване на народните представители и общинските съветници, както и член 128 - за прекратяване на пълномощията на съдиите и съдебните заседатели. Изпратен е тихомълком в законодателната морга и член 80, ал. 2, която предоставя законодателна инициатива на обществените организации.
Плямп, плямп, плямп - "върховенство на закона"!!!... Както беше писал френският писател Ромен Ролан (1866-1944 г.): "И бедните, и богатите имат еднакво право да спят под мостовете на Сена".

* - Авторът е председател на УС на Асоциацията за борба против корупцията в България.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ