04 Май 2024събота03:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимки Личен архив

Далеч от родината

Три часа България

Сънародници пътуват стотици километри, за да се хванат на хорото и да развеят байряка, казва Пламена Чемширова, основателка на клуб "Чемшир" в Северна Ирландия

/ брой: 248

автор:Надежда Ушева

visibility 2496

"И така, мили приятели на българския фолклор и танц в Северна Ирландия. Дойде време за последната ни репетиция за тази календарна година. Прекрасна и ползотворна 2023-та! Годината ни беше изпълнена с вълнуващи срещи, концертни участия и не на последно място - юбилейната десета годишнина на Клуба за народни танци "Чемшир", споделя Пламена Чемширова, основателка на едноименната фолклорна формация в град Арма. "Очаквам ви в залата да потанцуваме жарко. Всеки да си вземе коледната шапка или дрешка и да се хванем на хорото", обръща се към българите  Пламена, която вече десет години неуморно ги събира в клуба и поддържа българската култура жива. ДУМА се свърза с Чемширова, за да научи как българите в Северна Ирландия празнуват Коледа и посрещат Нова година "по нашенски".           
"Българите зад граница се чувстваме като деца, откъснати от майка си. Майката за всички нас е родината България. Нормално е да страдаме, да бленуваме, да тъгуваме за нея и близките си там", смята Чемширова. Тя разказва, че организират Коледни работилници, на които творят заедно с децата. Обикновено се изработват най-различни картички и дребни сувенири, има лакомства и традиционни вкусотии, а няма как да мине и без българска баница с късмети!

Всяка година клуб "Чемшир" организира Празнична Българска Коледа като танцов състав, който е под шапката на Българската Асоциация в Северна Ирландия BANI, понастоящем Пламена Чемширова е неин председател. Събират се около 200 души, част от които пътуват по 200-300 км, запазват си хотелска стая и стоят по 2-3 дни в Арма, за да бъдат заедно с приятели. Да могат да се хванат на хорото, да изпеят хубава българска песен, да развеят байряка ни и да заредят душите си с родното!
"Наемаме празнична зала в един от големите хотели на града и правим концерт-спектакъл "Българска Коледа". Мъжете се обличат в своите ямурлуци и пресъздават обичая "Коледари", обяснява основната инициаторка на събитието. Чемширова допълва, че тази година няма да може да се случи магията на Българската Коледа, защото по това време залите са били вече заети и поради личен ангажимент няма да присъства в града. Но пък за сметка на това ще има Новогодишно парти, на което пак ще се танцуват български хора и ще се веселят нашите сънародници.
"Всичко, което правим, е в името на традицията да запазим фолклора ни по най-добрия начин и да го предадем на децата си. Децата търсят този контакт, обичат да чуват ритъма на българското хоро", казва с усмивка старозагорката. По думите й на неделните репетиции и събирания в клуба има хора, които пътуват по 20, 50, 100 км в едната посока. Някои идват само да ни погледат, послушат, порадват ни се, поплачат и си тръгват. В мен това буди огромно уважение, защото човек дарява най-ценното - времето си. Обикновено срещите продължават 3 часа в неделя, които са "Нашите три часа България", посочва Пламена, която е майка на две деца, закърмени и отгледани с любов към българския корен.

Семейството на Чемширова решава да замине за чужбина още през 2001-2002 г. Ориентират се към Ирландия, без да знаят тогава, че ще се озоват в Северна Ирландия, която юридически е друга страна. Организаторите на програмата са ги пренасочили вероятно, понеже там е имало нужда от работна ръка. На Пламена обаче й е тежко на душата, защото тя е действащ танцьор в професионален ансамбъл "Загоре" от Стара Загора и прави компромис, за да бъде до мъжа си, който също е танцьор. Играли са заедно в Общинския фолклорен ансамбъл "Нашенци", откъдето тръгва обичта им.
Българката не вярва, че може да има собствена група в чужбина. Чудото става през 2013 г., благодарение на дъщеря й. Случва се след двумесечен престой в България, където Чемширова отново танцува - неочаквано се включва в концерт на ансамбъл "Нашенци" в Стара Загора. И, връщайки се отново в Северна Ирландия, страда ужасно, защото не може да работи това, което й е на сърце. Един ден дъщеря й коментира: "Добре де, мамо, какъв е проблемът? Правим група тук!" Речено - сторено. Тя създава и фейсбук групата, и кръщава състава "Чемшир" на фамилното име на семейството. "Така в един неделен ден - на 1 септември 2013 г., в Спортния център на Арма запазихме зала и дойдоха първите 4-5 човека, на следващата репетиция бяха над 12 души, а на третата - 25. Казах си: "Става въпрос за голяма отговорност и няма как да подхождаш несериозно", спомня си танцьорката. И така вече десет години.

Отбелязват юбилея си чрез Фото фюжън проект, който е колаборация между българския фолклор и емблематични места в Северна Ирландия, които формацията посещава в пет поредни фотосесии. "На 4-5 различни забележителности снимахме фотосесия с професионален фотограф, която беше принтирана на големи картини, и подредихме изложба. По време на откриването й отпразнувахме и юбилея", споделя Пламена, която трепетно разказва за още едно събитие.

Международният благотворителен базар в Дъблин, на който са поканени от българското посолство през ноември. "Фолклорът ни е толкова уникален, че нямаше националност, която да не притаи дъх и да не се заслуша. Ние бяхме най-аплодираната група. Излязохме на сцената под съпровода на родопската песен, изпята от невероятната Габриела Иванова - бъдещ ангелски глас на България. Това предизвика чувство на гордост в нас, че можем да представим страната ни по най-добрия начин", допълва въодушевено Пламена. Тя се радва на всяко запалено пламъче на острова и насърчава и на други места да се раждат такива групи, чрез които да се събират сънародниците ни и да се обединяват.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ