25 Май 2026понеделник00:46 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка БТА

Тръмп в Пекин: Отношенията между САЩ и Китай са "фантастични"

автор:Дума

visibility 2521

Завърши официалният разговор в Голямата зала на народа (сградата на китайския парламент) в Пекин между президентите на Китай и САЩ Си Дзинпин и Доналд Тръмп.
В началото на срещата Тръмп приветства “фантастичните отношения” между двете страни и каза, че има “голямо уважение” към Китай и своя колега, хвалейки го като “велик лидер”. Си Дзинпин подчерта, че светът ги наблюдава и е “на нов кръстопът”.
След срещата с Тръмп Си обсъди икономическото сътрудничество между двете страни с видни американски бизнесмени.
"Опазването на мира и стабилността в Тайванския проток е най-големият общ интерес на Китай и САЩ", заяви Си Дзинпин по време на разговорите. Подчертавайки, че Тайван е най-важният въпрос в отношенията между двете страни, Си бе категоричен, че ако той бъде решен по правилен начин, двустранните отношения ще се радват на обща стабилност. В противен случай двете световни икономики могат да се сблъскат и дори да се стигне до конфликти, което ще постави цялостните отношения в голяма опасност. "Отделянето на Тайван" и мирът в Тайванския проток са несъвместими като огън и вода, подчерта Си.
Лидерите се споразумяха да разширят сътрудничеството в областта на търговията и селското стопанство. Те обсъдиха ситуацията в Близкия изток, Украйна и Корейския полуостров.
По данни на ТАСС, която цитира Белия дом, по време на срещата Си Дзинпин е изразил интерес към увеличаване на покупките на петрол от САЩ, за да се намали зависимостта на Китай от Ормузкия проток.
Американският държавен секретар Марко Рубио нарече Китай „най-голямото геополитическо предизвикателство" пред САЩ. Същевременно той окачестви връзките с Пекин като най-важните, които Вашингтон трябва да има, но не можело възходът на Китай да бъде за сметка на САЩ.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е поканил китайския президент Си Дзинпин да посети Белия дом на 24 септември, предаде Франс прес.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ