Корнелия Нинова:
Това НС няма капацитет да променя Конституцията
Хора с двойно гржданство може да са депутати и министри, НС става постоянно действащо, реши сглобката
/ брой: 246
Този парламент няма нито юридически, нито политически, нито морален капацитет да прави промени в основния закон и да променя обществения договор в България, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на разискванията на второ четене на промените в Конституцията. Тя подчерта, че социалистите ще участва в дебатите и ще изразят категорично, с гласуване, мнението си "против" по всички предложения. С присъствието си и с активните дебати доказваме още веднъж, че сме единствената опозиция и алтернатива на сглобката и на нейните действия, поясни Нинова.
Това, което правят "Възраждане" и ИТН е най-малкото любопитно, коментира тя напускането на пленарната зала от двете формации в началото на обсъждането. "Ако бойкотират този процес, въпросът е защо между първо и второ четене са внесли десетки предложения за промяна? Ние от "БСП за България" не внесохме нито едно предложение, защото сме принципно и последователно против тези грешни, юридически нескопосани, политически недомислени промени в Конституцията. Държим се последователно и ясно като опозиция и алтернатива. А тези, които бойкотират няма да защитят собствените си предложения", категорична е Нинова.
Със 152 гласа сглобката гласува хора с двойно гражданство ще може да са депутати и министри, ако са живяли последните 18 месеца в страната. Темата предизвика сериозен сблъсък между управлаващи и опозиция. Според Атанас Зафиров това легализира възможностите за национално предателство и попита как е избран този период.
Мая Димитрова попита как може да се докаже 18 месеца уседналост, още повече, че се говори за влизане в страната ни в Шенген. Тя обърна внимание на факта, че ние като държава не сме наясно колко са българите в чужбина, къде живеят, колко от тях имат двойно гражданство.
Според Иван Ченчев това, което се предлага, е недопустимо, защото е предателство към държавния ни суверенитет.
"Предложението е необмислено и набързо. Пропускате това, че има български граждани по рождение и български граждани, които придобиват това си качество по-късно. Отваряте възможността един чужденец в момента, в който получи българското си гражданство, веднага да се кандидатира за депутат или за министър", възрази Кристиан Вигенин.
НС става постоянно действащо. Избори за нов парламент се произвеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащия. С полагането на клетвата на новоизбраните народни представители се прекратяват пълномощията на предишното НС.
Шефът на ВКС отпада от списъка с длъжности, от които могат да се избира служебен премиер. В петък Общото събрание на ВКС призова депутатите да не включват върховния съдия поради несъвместимост и определи това като намеса на съдебната власт в изпълнителната.
Служебен премиер ще може да стане управителят на БНБ или негов заместник, шефът на НС, омбудсманът или негов заместник, управителят на БНБ или негов заместник.
Беше гласувано предложението правомощията на служебното правителство да бъдат ограничени със закон. Прието беше и в Конституцията да бъда включен и начинът на избиране на регулаторните органи - при откритост, прозрачност и публичност.
През Конституцията легитимирате политическото разпределение на властови позиции в регулаторните органи, възмути се Корнелия Нинова. "Предлагате овладяване на регулаторните органи, които, каквото и да стане с това правителство, когато и да падне, те ще продължават да изпълняват поръчката на сегашната сглобка - политическа, олигархична и икономическа. Корупцията от години наред остава ненаказана, защото я вкарвате в законите и това го започна Бойко Борисов. Сега вече вкарвате овладяването на държавата и през Конституцията", категорична е Нинова.
Депутатите от ПГ"БСП за България" не подкрепиха нито една промяна в съдебната власт и гласуваха против.