28 Юни 2024петък18:49 ч.

Тотнъм сгази Интер с 3:0

/ брой: 57

visibility 22

Тотнъм победи с 3:0 на "Уайт Харт Лейн" 3-кратния еврошампион Интер в дербито от 1/8-финалите на турнира Лига Европа. Сдалият евротитлата Челси пък падна в Букурещ от Стяуа с 0:1, а Лацио спечели с 2:0 като гост в Щутгарт в третия интересен сблъсък.
В Лондон Гарет Бейл (6) откри след пас на Гулфи Сигурдсон и постигна 11-ия си гол в последните 9 мача. Исландският халф Сигурдсон (18) удвои с добавка, след като вратарят на "нерадзурите" Самир Ханданович отрази шут на Джърмейн Дефоу. Преди почивката Рикардо Алварес имаше шанс да върне Интер в мача, но американският вратар на домакините Брад Фридъл спаси. След паузата белгиецът Ян Вертонген (59) направи успеха на "шпорите" класически след центриране от корнер на Бейл, а резервата Родриго Паласио също пропусна да вкара почетно за Интер.
"Това бе добър мач и страхотна вечер в Европа за нас. Създадохме доста голови положения и заслужавахме победата", каза португалският мениджър на Тотнъм Андре Вияш-Бояш и призна, че е доволен от жълтия картон на Бейл в мача, тъй като така той ще изчисти досегашните си картони. Уелсецът бе санкциониран за поредната си симулация за дузпа. "Гарет много ще ни липсва. Но при този резултат щяхме да поискаме от него да си изкара жълт картон и да се изчисти, за да е готов за четвъртфиналите. Гарет е много влиятелен в последните ни мачове, но се надяваме, че ще се справим и без него в реванша и ще се класираме напред. Беше трудно решение за съдията. Имаме страхотен играч и ще е абсурдно, ако продължаваме да говорим за симулациите на Бейл", допълни Вияш-Бояш.
На националния стадион в Букурещ бившият еврошампион Стяуа надви миналогодишния Челси с гол от дузпа на Раул Русеску (34). Румънецът бе фаулиран от Райън Бертран в пеналта и реализира от бялата точка своя 23-ти гол за сезона. След паузата резервите Хуан Мата и Марко Марин опитаха да преодолеят румънския страж Чиприан Татарушану, но той беше непогрешим.
Временният мениджър на Челси Рафаел Бенитес проплака от рефера Сергей Карасьов след загубата. "Мисля, че беше много пресилено отсъждане. Да дадеш дузпа в тази ситуация, особено когато всички рефери са на мястото си, е пресилено. Не можем да променим ситуацията, но е пресилено. Ако това е дузпа, защо не е червен картон? Странно. Малко сме разочаровани, защото можехме да отбележим, а сега трябва да правим всичко на "Стамфорд бридж". Ще бъде трудно, защото те са доста организиран отбор и много добре контраатакуват. Ние обаче вярваме, че ще си свършим работата на "Стамфорд бридж", коментира Бенитес.
Част от феновете на Стяуа, останали без билети за мача, се натъпкаха в 15 линейки и по този оригинален начин се вмъкнаха на стадиона. Над 100 румънци стояха цял мач на крака, защото просто нямаха места на препълнената "Арена Букурещ". Лацио постигна успех с 2:0 над Щутгарт с голове на бразилеца Едерсон (21) и нигериеца Оджени Онази (56), а след мача сръбският треньор на италианците призна, че вече шансовете за достигане 1/4-финал са нараснали до 51%.

Лига Европа, първи 1/8 финали
Тотнъм - Интер 3:0 Бейл (6), Сигурдсон (18), Вертонген (53); Анжи - Нюкасъл 0:0; Базел - Зенит 2:0 1:0  83 Диас (83), 2:0 Фрай (90-д), ЧК: Нето (90); Леванте - Рубин 0:0, ЧК: Ансалди (51-Р), Мичел (54-Л); Стяуа - Челси 1:0 Русеску (34-д); Щутгарт - Лацио 0:2 0:1 Едерсон (21) 0:2 Онази (56); Виктория Пилзен - Фенербахче 0:1 Уебо (81); Бенфика - Бордо 1:0 Карасо (21-авт). Реваншите са на 14 март.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"