Топлофикациите биха отбой за огромния скок на цените
Една четвърт от българите не могат да отопляват домовете си
/ брой: 91
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) огласи заявките на енергийните дружества за промени в цените на парното и топлата вода през новия регулаторен период. Особено драстични са промените, които топлофикациите във Велико Търново и Бургас са внесли за одобрение - поскъпване съответно със 178% и 128%. За бургазлии това означава скок на цената от 94 на 199 лв. за мегаватчас, а за търновци - от 131 на 366 лв.
Сега обаче се разбра, че внесените за разглеждане в енергийния регулатор разчети били само "прогнозни". От предприятията уверяват, че двойни и тройни скокове в цените няма да има, а предложените изчисления били направени по "матрица", спусната им от КЕВР.
"Всяка година всички топлофикации по задължение, по модела на КЕВР, трябва да подадат заявление с нови параметри, с новите разходи, новите цени на газа, на електроенергията. И по този модел се получава тази цена", обясни пред БНТ директорът на "Топлофикация Бургас" инж. Христин Илиев.
Ръководителят на "Топлофикация В.Т." Александър Димитров даде пример с действащата цена на предприятието, която е 131 лв., а по въпросния "модел" на енергийния регулатор се получавала друга стойност - 349 лв. Защо се получават такива страховити разминавания между резултата от матрицата и утвърдената от КЕВР цена не стана ясно.
В момента няма причини за огромни поскъпвания, тъй като природният газ се върна на нормални равнища след пиковете през миналото лято. Енергийният регулатор тепърва ще разглежда предложенията за нови цени на топлинната енергия и със сигурност ще има ревизии на сметките. Какви ще са тарифите от 1 юли ще разберем в края на юни, когато КЕВР ще утвърди окончателните разчети за корекциите.
През 2021 г. 6,9 на сто от жителите на ЕС не са могли да отопляват адекватно домовете си, сочат данни на Европейската статистическа агенция "Евростат". Ситуацията варира значително между различните страни членки.
България води негативната класация - 24 на сто от жителите й твърдят, че не могат да отопляват достатъчно домовете си. Следват Литва -23 на сто, Кипър - 19 на сто, Гърция - 18 на сто, и Португалия - 16 на сто. На обратния полюс са Финландия - 1 на сто, Швеция, Словения и Австрия - с по 2 на сто. Жителите на тези страни нямат проблем с отоплението на домовете си.