27 Април 2024събота08:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Токсично безхаберие

Кой се разтревожи за криминалния филм "29 тона на гара Яна"?

/ брой: 37

visibility 2619

Манол Генов

 Докато страната ни се дави в поредната евтина порция що е то стабилност за управляващите, някой много лесно насмете един истински скандал, който само привидно е единствено екологичен. Близо 30 тона изключително опасни токсични отпадъци бяха открити в индустриалната зона на гара Яна. Последвалите реакции бяха белязани от тотална неадекватност на отговорните органи и институции в държавата. Някой успешно се опита да претупа сюжета, като че ли разчистваха находка, останала от невъзпитани туристи. 

Кой и какви позиции зае по мистериозния случай е друга не по-малко скандална тема. Напълно безпомощно и с цел умишлено омаловажаване казусът бе хвърлен да се коментира единствено на ниво администрация. Веднъж в лицето на Дирекция за аварийна помощ и превенция към Столична община и втори път - на РИОСВ-София. И така им се искаше с това казусът да приключи. Като обявят, че опасният криминален случай вече е разнищен. Разбирай, теренът с екологичната бомба е разчистен и има един с повдигнато обвинение. Вероятно ще минат месеци, докато досъдебното производство реши как да квалифицира окончателното си обвинение и какви лица да бъдат виновни. 

А въпросите, на които държавни органи и институции дължат отговори, са повече от неотложни и никак не са маловажни. Ако не се осъзнае това, подобни "находки" ще има още, както е имало и преди. Да припомня само как преди малко повече от година, в края на 2017-а край Дунав при Свищов бяха засечени 100 тона незаконно изхвърлена отпадъчна шлака. 

Заради всичко това криминалният случай на гара Яна не трябва да бъде подминат с лека ръка единствено с успокоението, че не е гръмнала екологичната бомба, каквато всъщност е находката. 

Три дни бяха нужни, за да огласят властите колко всъщност е изхвърленото количество опасен токсичен отпадък. Като че говорим едва ли не само за общински проблем, на амбразурата застана Столичната община и първоначално обяви, че става дума за 14 тона. След още два дни 

"стоката" набъбна двойно

оказа се, че отровите са над два пъти повече от това количество - 29 тона. Започна да се заплита историята и така се появиха обяснения как хората, които са го изхвърляли, са били с противогази. Но никой не ги е засякъл и никой не е осуетил тази акция. И това при положение, че било почти сигурно как това количество е изхвърляно там не еднократно, а на няколко пъти. 

Като матросовци на властта, административните еколози и защитници от Дирекцията за аварийна помощ и превенция при Столичната община, както и онези от РИОСВ-София, обявиха, че замърсяване на въздуха няма. Някакъв щаб бил създаден през нощта на 15 февруари. И все пак нямало е как РИОСВ-София да спести, че измерванията са показали по-високи концентрации  на опасни вещества във въздуха. Признаха си, че са изсипани варели с неизвестно вещество, което е лесно запалимо и силно токсично. Тръгна операция по преместването на тези варели от реката. Стигна се и до заподозряно лице от фирма, която има площадка за депониране на отпадъци. Еколозите все пак признаха, че става дума за огромно количество отровно вещество, предизвикващо силна задушлива миризма в района. Деянието е изключително опасно за живота и здравето на хората. 

И тук идва абсурдът, през който лъсва пълната липса на действащ механизъм за контрол. А уж престъпното деяние нарушавало поне три екологични закона. Екологичната администрация в лицето на РИОСВ-София признава, че въпросното внушително количество е изхвърляно в продължение на дни. Как е допуснато това нормален човек не го проумява. Но пък и до момента не се е чуло някой да предяви наказателни претенции към тези уж контролни органи по същите поне три нарушени екологични закона.

 И никак не е за подценяване 

онова, което е можело да последва

Кого успокоява оправданието, че то не се е случило? Защото самите администрации в екологичните контролни органи признаха, че става дума за вещества, при които взаимодействието с въздуха и различните метеорологични условия би довело до образуването на токсичен облак. Тепърва щели да вземат проби и от почвата, за да се установи дали вече има допуснато замърсяване и там. 

Междувременно акцията по извозване на токсичния отпадък е обявена за успешно приключила - били откарани на безопасно място. Много им се щеше с това случаят да се замете окончателно. В акцията по успиване на обществото се падна на ниво и районен кмет. Медиите, а през тях и обществото, успяха да засекат правоохранителни мерки само "според източници от МВР". Поне три дни продължи внушението "Опасност за населението няма". И тук всеки, който направи зловеща аналогия с 2 май 1986 г. (чернобилският облак и дъжд над България), няма да сгреши.  

А за всеобщо успокоение бе добавена щипката респект - ако бъде доказан за виновен, въпросният заподозрян в досъдебното производство можел да получи присъда до 5 години. Толкова. 

Не всички обаче се успокоиха от внушенията на администрацията и предпочетоха да чуят 

какво казват хората на науката

Защото именно оттам дойдоха стряскащите истини, изброени по-долу.  

Едно от веществата е (NaCN) натриев цианид, който е силно отровен. Ефектът върху живи организми е блокиране на клетъчното дишане. А видно от самите т.нар. пиктограми върху откритите изхвърлени варели реалната заплаха от съдържащото се в изхвърлените варели изглежда така: веществото е с окислителни свойства - може да предизвика пожар или експлозия, то е с остра токсичност. Смъртоносно е при поглъщане, контакт с кожата и вдишване. Корозивно е - може да причини тежки изгаряния и увреждания на очите. Може да бъде смъртоносно при поглъщане и навлизане в дихателните пътища. Причинява увреждане на органите. И не на последно място - веществото е с дълготраен ефект за околната среда.

"Натриевият цианид се използва при извличането на злато и е едно от най-отровните вещества, казва професор Васил Симеонов от катедрата по аналитична химия в Софийския университет. Всеки химик, който чуе тези названия, ще се ужаси, защото и двете вещества са токсични. Натриевият цианид е едно от най-токсичните вещества изобщо, Другото установено вещество - ксантогенат, съдържа сяра. Ако химикалите са добре опаковани, те не са опасни. Риск съществува при взаимодействие с околната среда, особено за цианида. Най-лошото е, ако попадне във вода и се отмие. Лесно може да проникне в почвата и в подпочвени води, а оттам и в питейна вода или за напояване. Ако са запечатани, няма такъв риск." Дотук цитирах огласените през медии думи на проф. Васил Симеонов.

Със значимост на мъгла над реката е пусната версия как някой изхвърлил 80-те варела с опасни вещества заради неплатени наеми на склад, в който се били съхранявали. 

Има други, много по-важни въпроси, чиито отговори 

до момента са в същата мъгла

Кой контролира контролните държавни органи, които по няколко закона и една Базелска конвенция трябва да обезопасят екологичното замърсяване, застрашаващо директно живота на хората? Има ли такива служби в ДАНС, в МВР? И къде са те? Как да си обясним мълчанието им и да се успокоим с поднесената ни дотук трактовка, че едва ли не става дума за комунална (пък била тя и престъпна) небрежност като дейност по някакво незаконно изхвърляне? 

Като нормален гражданин напълно подкрепям тезата, че никой няма право да трови граждани на страната ни. Да, няма! Но ако за един скорошен казус с аналогично съдържание стигнахме до намеса на външни служби и дипломати, тук коя международна служба и коя дипломация ще ни спаси? Или да се задоволим с цветното народно чувство за хумор, според което въпросното съдържание на варелите било остатък от приготвянето на кафе с рукола? Не, не е просто нелепо, страшно е! И отговорните трябва да се открият и да покажат адекватност, дори и постфактум. В противен случай няма никакво значение дали някой ни поднася съмнителна зелена салата в заведение, кафе или изхвърля тонове отрови (щото така му е удобно или като наказателна мярка). Чакаме. 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ