15 Май 2024сряда21:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Заради квотите за парниковите газове

Токът поскъпва с 20% през 2013-а

/ брой: 222

автор:Дума

visibility 740

Токът може да поскъпне с 20 процента след две години, тъй като от 2013 г. влиза в сила новият пакет мерки за опазване на климата, според който енергийните предприятия, замърсяващи околната среда, ще трябват да плащат, за да изхвърлят вредните парникови газове. Това изчисли заместник-председателят на Асоциацията на топлофикациите Валентин Терзийски. В момента големите горивни инсталации, сред които и въглищните електроцентрали, получават безплатни парникови квоти, в чиито рамки трябва да вместят изхвърлените в атмосферата годишни количества въглероден двуокис. Ако ги надхвърлят, те трябва да купуват емисии или да плащат солени глоби.
Новият регламент на Европейския съюз предвижда от 2013 г. предприятията в страните членки да купуват на аукцион правата за изхвърляне на определени количества вредни емисии. Именно с аргумента, че това би повишило драстично цената на електроенергията, България успя да извоюва през 2013 г. бизнесът да плаща само за 30 процента от парниковите квоти, а останалите да получи безплатно. В следващите години обаче безплатните емисии ще се намаляват, а горивните инсталации ще трябва да купуват все повече емисии, докато се стигне до 100-процента заплащане на изхвърляните парникови газова.
"53 процента от електропроизводството са от въглищни централи, които имат най-висок коефициент на излъчване на парникови газове. Миксът за България за 2009-а е 90 лева за метаватчас, по който НЕК изкупува различните видове електроенергия. Тоест 50 процента от този микс ще бъде утежнен с около 30 лева на мегаватчас или крайната цена на общия микс атомна енергия, ВЕИ и въглищни централи ще се увеличи с половината от тези 30 лева с около 15-16 лева на мегават час, или като крайна цена около 105 до 110 лева за мегаватчас", коментира Терзийски.


 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 517

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 501

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 445

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 487

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ