02 Юни 2024неделя06:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

То бива измислици, ама чак пък толкова...

/ брой: 125

автор:Наталия Гергова

visibility 2424

Тези, които по време на "Лукановата" и "Виденовата" зима са били невръстни деца или дори все още не са били родени, но днес вече са част от т.нар. електорат, трябва да знаят някои основни неща. За да не се страхуват от апокалиптичните прогнози на "експертите" от Реформаторския блок и ГЕРБ. Изсилването за апокалипсис не е от невежество, то е напълно съзнателно - за да бъдат манипулирани българите.

Иде Луканова и Виденова зима - ужас!

Що е то "Луканова зима"? Няма стоки, има пари. Хората още преди развиделяване извиват опашки пред магазините, за да си купят мляко и хляб. Големите индустриални предприятия все още са държавна собственост, включително и тези, които произвеждат мляко и хляб.
Що е то "Виденова зима"? Има стоки, няма пари. Изяжда ги инфлацията, която за 1997 г. е 547,7% по данни на НСИ. Банките фалират и затриват спестяванията на хората, а кредитните милионери остават само милионери, понеже няма на кого да върнат кредитите си. Големите индустриални предприятия все още са държавни.
Е, може ли да се повтори "Лукановата" зима? Няма как. Има стоки, има пари, а предприятията са частни. А няма частник, който да се навие да не произвежда мляко или хляб например, за да се повтори "Лукановата" зима. Абсурд е. 
Може ли да се повтори "Виденовата" зима? Няма как. Има стоки, има пари, почти няма инфлация. Банките вече не са същите. Няма начин да фалират, за да повторят "Виденовата" зима. Абсурд е.

Държавата пред фалит - шубе, страхотия, кошмар!

Следващият абсурд, който повтарят реформаторите, е, че държавата била заплашена от "гръцкия сценарий", защото за една година това правителство било натрупало 10 млрд. лева нови краткосрочни задължения, като "не става дума за дълга на България"! И правят един конгломерат от бъдещи и настоящи задължения на държавата, задължения на държавни предприятия, общини (впрочем дългът на общините е част от държавния дълг) и каквото ви дойде още наум, а за капак е притурен и бюджетният дефицит, както и парите за "Южен поток". Всичко това водело държавата към фалит, една четвърт от доходите щели да изчезнат, спестяванията ще се стопят, изядени от инфлацията. То има вече месеци наред дефлация, която е много по-страшна за икономиката, те ни плашат с инфлация.
Но да се върнем на държавния дълг и бюджетния дефицит. Последните данни са към края на април. Тогава държавният дълг е 7,75 млрд. евро и е 18,6% от брутния вътрешен продукт (БВП) - един от най-ниските в Европа. И тук ще направим едно сравнение. В края на 2008 г. държавният дълг е 4,842 млрд. евро (4% от БВП). В края на 2012 г. той набъбва до 6,991 млрд. евро (12,4% от БВП), което е ръст от 248%. Към юни 2013 г. дългът е 6,92 млрд. евро, а в края на годината - 6,8 млрд. евро. И още една подробност. В края на 2012 г. държавногарантираният дълг е в размер на 516 млн. евро. Към края на април т.г. той е 379,2 млн. евро. Това е истината.
Макар че размерът на държавния дълг на България е толкова нищожен, че изобщо не си струва да се говори за него, камо ли да се дават извънредни пресконференции, посветени на него.
Впрочем, понеже ни плашат с гръцки сценарии, трябва обезателно да споменем, че държавният дълг на Гърция е достигнал 317.3 млрд. евро през третото тримесечие на 2013 г., като е съставлявал 173,4 на сто от БВП. А по данни на Евростат общият правителствен дълг на 17-те страни членки на еврозоната е 92,7% от БВП към края на септември 2013 г., а общо за съюза е 86,8% от БВП. 


Държавен дълг

края    края    юни    април
2008 г.    2012 г.    2013 г.    2014 г.

4,842    6,991    6,92        7,75
млрд.евро    млрд.евро    млрд.евро    млрд.евро
(14,2% от БВП) (12,4% от БВП) (16,9% от БВП) (18,6% от БВП)

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ