Намаляването на доставките на газ по Северен поток-1 обещава големи икономически проблеми за Европа, докато руският президент Владимир Путин постепенно постига своето, пише британското списание The Spectator.
Авторът на статията Рос Кларк припомня, че вчера сутринта изпомпването на газ през тръбопровода е паднало до 33 милиона кубически метра на ден - това е половината от цифрата, която беше онзи ден, и пет пъти по-малко от обявения капацитет. Според журналиста в резултат на това не само Германия, но и други европейски страни са били изложени на риск, тъй като рязкото увеличение на цените "ще има ефект на доминото". В същото време администрацията на канцлера Олаф Шолц наскоро обяви плановете си да се откаже от руските енергийни ресурси, като обеща до средата на 2024 г. делът на газ от Русия да не надвишава десет процента от общото търсене.
Напълно възможно е обаче плановете на Берлин на фона на сегашната ситуация да не успеят, предполага Кларк. "Сега Германия се оказа без кормило и платна, тъй като Путин задава тона. И при сегашния темп на затваряне не е ясно, че след две години в Германия ще остане поне малко руски газ, който могат да бъдат бойкотирани“, отбелязва журналистът.
Европа като цяло я очакват сериозни икономически проблеми и не става въпрос само за "енергиен глад", допълва авторът на статията. По този начин Путин успя да представи ЕС като политически безсилен, заключи той.
Северен поток-1, основният маршрут за доставка на газ на Газпром за Европа, възобнови работата си на 21 юли след планирана поддръжка. Изпомпването продължи с 40 процента от близо 170 милиона кубически метра на ден пропускателна способност, която беше от средата на юни. Компанията обясни ограничението със забавяне на връщането на германската Siemens от ремонта на газови компресорни агрегати (GPU), които са били използвани за подаване на газ към газопровода. Особена трудност възникна с връщането на турбината от Канада, като турбината засега стигна само до Германия.
Днес натоварването на Северен поток е паднало под 20 процента от проектния капацитет на газопровода. Според "Газпром" в компресорната станция "Портовая" е трябвало да бъде спрян и друг газотурбинен агрегат на Siemens, който да бъде изпратен за рутинен ремонт.
В Европа периодично се заявява, че проблемите с турбините не могат да бъдат истинската причина за спада на газовия поток. Руската страна многократно е подчертавала, че намаляването на доставките по „Северен поток“ се дължи единствено на санкциите, които предизвикаха проблеми с ремонта на газопомпните агрегати. Така според Владимир Путин, Газпром изпълнява и възнамерява да изпълнява всички свои задължения и е готов да изпомпва толкова, колкото е необходимо.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--