20 Февруари 2026петък17:23 ч.

Тежко поражение за „Фидес“ на местните избори в Унгария

автор:Дума

visibility 1165

Партията на премиера Виктор Орбан „Фидес“ претърпя тежко поражение на местните избори в Унгария, които се проведоха в неделя. Дяснопопулистката формация загуби столицата Будапеща и още близо 10 от най-големите градове в страната. През 2014-а опозицията успя да спечели едва три от общо 23 ключови района. „Фидес“ на Орбан печели всички големи избори от 2010 година насам. Но вчера понесе тежки загуби и успя да запази доминацията само в по-малките градове и селските райони.

В Будапеща кандидатът на опозицията Гергей Карачон, бивш социолог и кмет на район в Будапеща, спечели победата с подкрепата на пет леви, либерални и зелени партии.

С преброени 90,5 процента от гласовете, Карачон е спечелил 50,8 на сто в сравнение с 44,2% за досегашния кмет Ищван Тарлош, който е телефонирал на опонента си, за да го поздрави.

"Няма какво да кажа. Будепеща днес взе това решение и избра Гергей Карачон... и аз го поздравявам", посочи Тарлош.

Самият Орбан изтъкна успеха на партията му в селските райони. Но призна загубата на столицата.  Въпреки привидно топлите чувства след гласуването, Орбан даде да се разбере по време предизборната кампания, че би било „неразумно“  за градовете да избират кандидати на опозицията.

Анализаторите очакват той и неговата партия да продължат с войнствения стил, който включва категорично политика против имигрантите, засилен контрол над медиите и централизира властова структура, изградена около премиера.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 885

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 965

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 876

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 841

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 875

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ