17 Май 2024петък04:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Тежката битка за бюджета на ЕС пред провал

Херман ван Ромпой се надява да спечели подкрепата на лидерите, без обаче да остави недоволни по-бедните страни

/ брой: 32

автор:Дума

visibility 45

Различните начини, по които държавите-членки интерпретират цифрите, може да даде на преговарящите по седемгодишната финансова рамка на блока достатъчно пространство за маневриране, за да постигнат сделка по многогодишната финансова рамка на съюза, съобщи "Ройтерс" вчера.
Предложението на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой, който води преговорите, се опира на факта, че бюджетът винаги се изразява в ангажименти, предвидените от ЕС средства за бъдещи плащания, и плащанията - средствата, с които се покриват разходите, свързани с тези ангажименти, като плащанията винаги са по-ниски.
Разликата между тях трябва да бъде достатъчна, за да се постигне сделка, защото много държави, които са нетни вносители, включително Великобритания, Германия и Холандия, използват за основа на изчисленията си плащанията, а нетните получатели на средства предпочитат ангажиментите.
Като предлага по-голямо орязване в плащанията, Ван Ромпой се надява да спечели подкрепата на Лондон за сделката, без да остави недоволни по-бедните страни от Южна и Източна Европа, които искат увеличаване на ангажиментите.
В сряда италианският министър по европейските въпроси Енцо Моаверо каза, че очаква Ван Ромпой да предложи допълнителни 15-20 млрд. евро съкращения на ангажиментите освен вече орязаните 80 млрд. евро от първоначалното предложение на Брюксел. С това ангажиментите ще бъдат намалени между 952 и 957 млрд. евро, или около 1% от годишния БВП на ЕС. В същото време обаче Ван Ромпой ще предложи много по-дълбоки съкращения на лимита върху плащанията, допълни Моаверо. Нивото на плащанията ще достигне 902 - 912 млрд. евро от предвидените в последния вариант през ноември 942 млрд. евро, посочиха официални лица от ЕС.
Ако лидерите на страните от ЕС не успеят и този път да се договорят, според официални лица от ЕС сделката е малко вероятна и преди изборите за Европейския парламент през юни 2014 г.
Според източници, запознати с преговорите, британският премиер Дейвид Камерън ще предпочете плащанията да бъдат орязани до под 900 млрд. евро, но германският канцлер Ангела Меркел е доволна и със сума над 900 млрд. евро.
Междувременно евродепутатите предупредиха страните членки на ЕС да не използват икономическата криза като претекст за налагане на финансови ограничения в ЕС до 2020г. Европейският съюз се нуждае от бюджет, който е достатъчно гъвкав, за да се справи с непредвидени събития и които да се финансира от нови източници, добавиха те.
Седемгодишният бюджет, известен като Многогодишната финансова рамка (МФР) поставя приоритетите в харченето за периода, след като лидерите на съюза договорят националните вноски и тавани за всяка от петте големи категории разходи. Европейската комисия планира да отпусне 339 млрд. евро за Кохезионните фондове, които помагат на новите държави-членки да инвестират в социална и икономическа инфраструктура, необходима за наваксване на изоставането им от европейските им партньори. Други 164 млн. евро отиват за стимулиране на икономическия растеж и създаването на работни места. Комбинирано тези средства възлизат на около 48% от бюджета.
Второто голямо разходно перо в бюджета възлиза на около 390 млрд. евро, от които 290 млрд. евро отиват за Общата селскостопанска политика, подкрепяща фермерите. Тя се отнася за развитието на селските райони, риболова и опазването на околната среда. Най-големият източник на финансиране на седемгодишния бюджет са вноските на всяка от 27-те страни членки въз основа на техния Брутен национален доход. Бюджетът възлиза на 0,64 евро на ден за всеки от 500-те милиона граждани на ЕС. Водят се разговори за общ данък на ЕС, но за момента той не е одобрен. Предложенията за увеличаване на собствените ресурси на съюза не са насочени към увеличаване на бюджета, а към намаляване на вноските на държавите-членки.
Очаква се днес лидерите на страните от ЕС да постигнат споразумение.

 

Чехия е готова да наложи вето на предложения европейски бюджет за периода от 2014 до 2020 г., съобщи премиерът й Петр Нечас след пристигането си в Брюксел. "Идвам в Брюксел за разговори по финансовата рамка със силен мандат от чешкото правителство. Намираме това предложение за неприемливо, обяви Нечас, цитиран от агенция ЧТК.

 Френският президент Франсоа Оланд заяви, че няма да приеме бюджет на ЕС, който "изоставя земеделието и игнорира икономическия ръст", предаде АФП. "Върнах се, за да търся споразумение, но само ако е възможно", каза Оланд.

Британският премиер Дейвид Камерън предупреди, че може да не бъде постигнато споразумение за бюджета на ЕС, ако няма допълнителни съкращения към тези, които са били предложени по време на последната среща на лидерите на европейския блок, предаде АФП.

Италианският премиер Марио Монти заяви, че страната ще се бори за "икономически ръст и справедливост" и обяви, че е против призивите на Великобритания, Германия и други северноевропейски страни за намаляване на предложения от ЕК бюджет.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че "все още не може да се каже дали ще има споразумение. Позициите на отделните страни все още значително се различават", каза Меркел. Германия е сред страните, които настояват за намаляване на разходите.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ