16 Юли 2025сряда05:04 ч.

Тетевенският музей чества 100 години

Над 4000 експоната, подредени в залите, разказват историята на този край

/ брой: 117

автор:Мильо Павлов

visibility 3572

Тетевенският край е богат не само с красивата си природа, но и със своята история. Но нали тя трябва да се знае от поколенията. Те да се учат от нея. Ето защо, обладано от родолюбиво чувство, ръководството на местното читалище "Съгласие" на свое заседание, състояло се на 28 май 1911 г., решава да почне събирането на експонати от Тетевенския край, за да открие музейна сбирка. За отговорник е определен запаленият краевед, учителят Михал Койчев. В събирането на експонати участват Иван Йотов, Цако Тодоров и много други. Но за целта е била необходима специална сграда. Затова местната общественост започва да събира средства. С тях сградата е построена и открита през 1932 г. Тя е наречена Дом-паметник и е посветена на падналите за народна свобода и на загиналите във войните.
Подреждането на експонатите извършва научният сътрудник Тодор Герасимов. Новият музей обхваща разделите археология, етнография, възраждане и други. Отразява и икономическото, и културното развитие на Тетевенския край от дълбока древност до наши дни. В залите са аранжирани над 4 хиляди веществени експоната. Има много фотоси, факсимилета и други. Тук посетителите могат да видят голям брой предмети с уникално значение - домакински уреди, останки от траките, сребърни римски монети, укривани в местните пещери, и други. Не са малко и експонатите, които свидетелстват за прочутите занаяти на стария Алтън Тетевен - папукчийство, резбарство, бояджийство и други, които са разнасяни по цялата империя. Показани са старопечатни книги, преписвани от Станьо Граматик. Тук посетителите ще научат, че в Тетевенско е имало 7 революционни комитета, че в четата на Христо Ботев са участвали 11 тетевенци, че в опълчението са се сражавали 48 души от този край. Какво ли няма в една от витрините - ятагани, кремъчни пищови и кремъклийка пушка. Посетителите ще видят и ликовете на славните войводи Сава Младенов, Баньо Маринов, Петко Милев-Страшния и други. С помощта на музея са поставени и над 90 паметни плочи в Тетевенския край. Пак с негова помощ излизат и няколко научни труда.
За голямата родолюбива дейност на специално тържество говори уредничката на музея Камелия Кънчева. А след това присъстващите на събранието разгледаха уредената по повода сбирка.

 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ