12 Юли 2025събота15:42 ч.

Театър Но представя японската естетика

Български ученици ще влязат в ролята на водни птици в паузите между основните пиеси, които ще бъдат играни у нас

/ брой: 262

автор:Дума

visibility 1540

Акихиро Ямамото, актьор от школата "Кандзе", заедно с трупата на театър "Ямамото", ще изнесе две представления - "Водната фея" и "Крилатите одежди", на 18 и 19 ноември в театър "София". Посолството на Япония организира двете представления на традиционния японски театър Но. Постановките са включени в поредицата инициативи от 22-рите Дни на японската култура в България, научи ДУМА от Елена Брайкова. Театралното изкуство Но започва развитието си през XIV век. Названието Но произлиза от японската дума за талант и повечето персонажи - независимо дали мъжки или женски - носят маски.
Акихиро Ямамото, актьор от школата "Кандзе" и носител на нематериално културно богатство, заедно с трупата на театър "Ямамото", ще запознае българската публика с традиционния театър, стоящ в основата на японската естетика. Постановките ще бъдат придружени с нагледни разяснителни лекции за изразните средства, репертоара и историята на това древно сценично изкуство.
"Водната фея" е съвременна пиеса на екологична тема, свързана с пречистването на водата и вдъхновена от идеите в тази област на японския теолог Тецуо Ямаори. "Крилатите одежди" е една от най-популярните пиеси в репертоара на театър Но, а представлението, което зрителите ще видят в София, е оригинален проект на Ямамото Ногаку - До. Репликите на хора джиута, характерни за театър Но, ще бъдат предварително разучени от публиката, която по време на самото представление ще пее и така реално ще вземе участие в спектакъла.
В кратките хумористични части, наречени кьоген, в паузите между основните пиеси, български ученици, изучаващи японски език, ще влязат в ролята на водни птици, като предвиденият уъркшоп ще стане повод за истинско културно сътрудничество между Япония и България, твърдят организаторите. Съвременните сценични похвати и модерното LED осветление, плод на най-новите японски технологии, ще покажат как традиционната японска естетика живее в настоящето. 
Входът за събитията е само с покани, които се раздават в посолството на Япония. Представлението на 18 ноември е открито за всички желаещи, а на 19 ноември са поканени членове на правителството и парламента, представители на бизнеса, медиите, културата, образованието.
Организатори са обществената фондация "Ямамото Ноогагудоо" и посолството на Япония в България, със съдействието на Столичната община и театър "София". Събитието се финансира по линия на Агенцията по култура на Япония и със спонсорството на "Сънтори холдингс АД", "Mitsui&Co" LTD и "Мейджи АД", под патронажа на община Осака, Търговско-промишлената палата - Осака, и Бюрото по конгресно дело и туризъм - Осака.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3645

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2014

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2545

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3304

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2037

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2142

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3307

/ брой: 126

Тупик

visibility 3233

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2732

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3648

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3410

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ