"Театър на чудесата" идва с безсмъртни хора
Дебютното за страната ни издание на фестивала очаква любопитни от 10 до 12 септември
/ брой: 162
Първото издание на международния фестивал "Театър на чудесата" пристига в София с гигантски черни дупки, синтетични безсмъртни хора и праисторически зверове. Дебютното за България издание ще представи от 10 до 12 септември поредица от експериментални научно-театрални пърформанси, в които учени и артисти работят в колаборация.
"Театър на чудесата" ще зарадва родни фенове на науката и изпълнителските изкуства с три премиерни интердисциплинарни лекционни пърформънса, представени на сцената на популярния клуб "Терминал 1" (ул. "Ангел Кънчев" 1), както и три представления на научна тема в пространството за съвременно изкуство "Сцена Дерида" (ул. "Цар Самуил" 32).
"Ритъмът в сърцето на Галактиката" (10 септември, клуб "Т1") ще отведе любопитни към Млечния път, където се намира свръхмасивна черна дупка. Какво прави тя там и какво представляват активните галактични ядра? Отговор на този и други въпроси ще дадат астрофизикът Владимир Божилов, музикантката Анна Бочева и импро-режисьорът Живко Джуранов.
Отново на същото място, на 12 септември, ще бъде представен "Звярът" на режисьора Стефан Прохоров, който заедно с палеозоолога Надежда Карастоянова и актрисата Деница Зафирова ще върнат присъстващите 13 хиляди години назад във времето, когато човекът за пръв път опитомява животни.
Изкуствени човешки органи, заменящи природните оригинали; майки, които раждат чрез синтетични органи; безсмъртни хора... Макар и да звучи като фантастика, новата реалност вече чука на вратата. Дали науката може да превземе един от последните бастиони на природата - безсмъртието? Тези, които се вълнуват от тези въпроси, ще се докоснат до медицински подходи, превръщащи научната фантастика в реалност. "Синтетичният човек - мечта, кошмар, реалност?" (11 септември, клуб "Т1") ще бъде представен от учения и предприемач Спас Керимов, видео-артиста Никола Налбантов и режисьора Димитър Узунов.
И това не е всичко. Вълнуващият моноспектакъл на италианеца Андреа Брунело "Принципът на неопределеността" (11 септември, "Дерида") ще посвети публиката в някои от най-загадъчните концепции на квантовата физика като например Котката на Шрьодингер. "Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?" (10 септември, "Дерида") - (автор и реж. Димитър Узунов) пък ще поведе зрителите на забавно и вълнуващо приключение в търсене на тайните на креативността на най-великия учен на всички времена. А театралната лекция "Изчислителната красота на природата" (12 септември, "Дерида") кани на пътешествие в изчислителната същност на природата и уникалното взаимодействие на множеството различни и смайващи форми на живот.
Билети за представленията вече са в продажба.
Билетите могат да бъдат закупени онлайн на адрес: https://www.arteurbanacollectif.com/theatre-of-wonder.html
или на
Официално фейсбук събитие тук.