19 Април 2024петък00:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Освен за първото публично участие на Н.Пр. Митрофанова ТАСС разказа за всички изяви около празника

Актуално

ТАСС отрази подробно празника на България

Цитира и публикация на ДУМА

/ брой: 43

автор:Дума

visibility 1560

В обширна публикация ТАСС отбелязва завчера 143-та годишнина от Освобождението на България. Отразявайки първата изява на новия посланик на Русия у нас Н.Пр. Елеонора Митрофанова - участието й в полагането на венци на 2 март пред паметника на медиците, загинали в Руско-турската война, агенцията посочва, че този празник няма политическа конюнктура и разказва подробно за паметните събития в началото на 1878 г., за епопеята на Шипка, подписването на Санстефанския договор и освобождението на България от петвековно турско робство. ТАСС отбелязва, че в чест на българския празник дори Ниагарският водопад е осветен в цветовете на трибагреника ни.

Агенцията припомня, че Русия води войната, за да защити българите след жестокото потушаване на Априлското въстание и безрезултатната Константинополска конференция на великите сили  за мирно решаване на Източния въпрос. Около 30 000 руснаци са оставили костите си в тази война. "Санстефанският договор е подписан от руския посланик в Константинопол граф Николай Игнатиев и неговия колега Александър Нелидов - от една страна, и турския външен министър Савфет паша, както и от посланика в Германия Саадула бей - от друга. Страната се превръща в най-голямата държава на Балканите и включва Южна Тракия, цяла Македония и Добруджа. На запад границите й включват източните територии на Сърбия. Но представителите на Великобритания, Франция, Германия, Австро-Унгария и Италия, които трябва да ратифицират споразумението, смятат, че балканската държава получава повече, отколкото заслужава, и границите на страната са значително орязани. Въпреки това е сторено главното: България, държава с население от 4,8 милиона души, получава статут на независима държава." 

"Мнозина съвременни български политици - пише ТАСС - подлагат на съмнение значението на историческата дата, считайки руската кампания за полезна изключително за двора в Санкт Петербург. Те също така настояват националният празник да бъде пренесен на друга дата, тъй като настоящата е установена през годините на българското комунистическо управление. Представители на властите също многократно са правили изявления, че Полша, Литва, Финландия и други държави, които преди това са били част от Руската империя, са играли равна роля с Русия при освобождението на страната."  

Руската държавна агенция цитира публикацията на ДУМА в рубриката на Христо Георгиев "Черно на бяло" от 25 февруари - с документи от фототипна книга на БАН със съставител акад. Иван Юхновски: "В навечерието на паметната дата вестник "Дума" публикува исторически документи, откъси от вестници и други материали за това как България е празнувала своето освобождение в периода от 1891 до 1944 г. Те доказват, че по всяко време, дори по време на Втората световна война, когато България е била съюзник на нацистка Германия, нейните лидери са се отнасяли с голямо уважение към своите освободители. "Победоносната освободителна война, която се води от руските войски, водени от незабравимия благороден рицар Цар-Освободител [Александър II], блестящо увенчава надеждите на българите за свобода и национално благополучие. От страна на братския руски народ тази война беше великодушно дело, което няма аналогични примери в историята на народите", казва българският цар Борис III, откривайки през август 1934 г. паметника на свободата на Шипка, издигнат в знак на благодарност "към руския народ, към руските герои и ветерани от Освободителната война". Над централния вход на музея е издигнат бронзов лъв, символ на българската държавност." 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ