28 Октомври 2025вторник14:56 ч.

Таско Ерменков: Ако въглищните централи не работят до 2035 г., ни чака катастрофа

/ брой: 32

автор:Дума

visibility 1301

България не може да си позволи да затвори въглищните централи до 2035 г., защото това ще предизвика национална катастрофа. Правителството трябва да убеди в това Европейската комисия в нецелесъобразността на едни подобни действия. Това заяви на дискусия вчера депутатът от "БСП за България". Въглищните централи в момента произвеждат около 42% от електроенергията в държавата. "Едно такова затваряне ще бъде равносилно на национална катастрофа. Нещата не са преувеличени, защото ние няма откъде да вземем тези количества ток", заяви Ерменков. Ако затворим ТЕЦ-овете и "Мини Марица-Изток", работа ще загубят 122 000 души от региона, заяви президентът на КТ Подкрепа Димитър Манолов.

По думите на Ерменков България не е готова за Зеления пакт и правителството тича след събитията, вместо да ги предвижда и да предприема превантивни мерки. За него преминаването към по-чиста енергия в бъдещето е "безалтернативно". "С това не може да се спори, защото и природата, и следващите поколения няма да ни простят, ако се забавим. Но в същото време това не може да стане без конкретни мерки и действия, които са в социалната сфера - преквалифицирането на работници в енергийната сфера, с намирането на решения, които след 2035 г. трябва да ни позволят да сме преминали към енергетика с нулеви емисии", категоричен е Ерменков.

Синдикатите са предложили на правителството да се създаде Национален борд за устойчиво развитие на енергетиката с оглед на предстоящите реформи, свързани със Зеления пакт, предлаган от Европейската комисия, заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров.

Акция "Зима" започва от 1 ноември в цялата страна

автор:Дума

visibility 64

БСП предлага 11 мерки за данъчна реформа

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 201

Сметките за парно може да бъдат атакувани в съда

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 201

Фермерите получават отстъпка от акциза

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 201

Нови полети от София до Кишинев, Краков и Прага

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 201

Вашингтон и Пекин се разбраха за митата?

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 201

Москва депортира мигранти престъпници

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 201

Хавиер Милей утрои броя на депутатите си

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 201

Накратко

автор:Дума

visibility 444

/ брой: 201

Къде е кметът?

автор:Александър Симов

visibility 457

/ брой: 201

Приоритетът на Путин

автор:Юри Михалков

visibility 526

/ брой: 201

Справедливост, държавност, развитие

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 201

Да забраниш Хелоуин в Елин Пелин

автор:Николай Милчев

visibility 459

/ брой: 201

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ