08 Май 2024сряда10:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Таско Ерменков: 2 г. отсрочка за петролното ембарго е добро решение за нас

Председателят на енергийния съвет на БСП отговаря на въпроси на зрителите на БСТВ

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 1164

- Г-н Ерменков, ЕС изпрати проект на петролно ембарго срещу Русия до страните членки, в което се предвиждат 2 години отсрочка за България. Добре ли е това за нас?
- Това е добро решение да се даде възможност за преходен период на страната ни по отношение на доставките на петрол. Така временно ще имаме сигурност, докато преструктурираме доставките.
- Продължава разноговоренето по темата за руските доставки на газ. Според "Блумбърг" вече 25 страни и фирми купуват газ срещу рубли. Гърция - в това число. Докога можем да отлагаме решението на този въпрос?
- Когато тичаш пред локомотива, няма начин той да не те смачка. Извинявам се, че така грубо го казвам, но когато се отказваш да плащаш по начин, по който не нарушава твоите условия - цената си остава същата, и си един от първите, които отказваш да платиш, трябва да понесеш и последствията.
В момента в терминала в Гърция имаше резервирани от фирма МЕТ 4 места и дати за доставки с танкери на газ - 2 през май и 2 в началото на юни. Количествата газ от тези танкери са по-малко от 5% от годишното потребление на страната. В тази сметка не влиза хранилището в Чирен, което е на 20% и трябва да се запълни. Следва логичният въпрос - след като не са резервирани места за доставки на втечнен газ, какво правим? Най-вероятно, след като Гърция е платила доставките в рубли, количествата за България по тръбопровода "Странджа" ще се водят по документи "гръцки" газ, но вътре ще бъде "руската" молекула. Т.е. ще си плащаме на гърците за руското гориво в евро, но на цената на втечнения газ от САЩ. Това е реалният начин да получаваме газ от юг, без риска на спотовите сделки, където цената има голяма волатилност и не се знае какви са сроковете на доставка, както и кога и къде ще бъдат разтоварени тези танкери.
Искам само да подчертая, че когато изскачаме сега внезапно на пазара на втечнен газ, където играят търговските правила, няма как да се очаква да получим гориво на приемливи цени. Тръбите няма да останат празни, но въпросът е в цените на горивото и всичко, свързано с това като енергия, химия, торове, хранителни продукти и т.н.
- Кога най-после ще бъдат обложени свръхпечалбите на частните производители на енергия и търговците?
- В момента се обсъжда облагането на свръхпечалбите на енергийните дружества и в скоро време ще бъде приет закон за това. Предполагам, че този механизъм ще минава през фонда за електроенергийна сигурност, където ще се правят съответните отчисления. Тук въпросът опира до това дали той ще се ограничи само до държавните предприятия или ще се разпростре и върху частните дружества. Така ще е по-справедливо, защото не може всички проблеми да се разрешават само на гърба на държавните електроенергийни предприятия и на всеки един от нас.
- Трябва ли директно да се постави въпросът за строежа на АЕЦ "Белене"?
- Постоянно съм се борил с моите колеги и съмишленици в БСП през годините за строежа на АЕЦ "Белене". За съжаление, към днешна дата започвам да ставам песимист. Първо, виждате, че отношенията между ЕС и Русия са достатъчно обтегнати, за да се мисли, че може да се започне обект с участието на руски фирми. Но това не означава, че трябва да се откажем от този проект. Напротив. Ние от БСП непрекъснато поставяме въпроса пред коалиционните партньори за строеж на нови ядрени мощности у нас.
- Възможно ли е в България да се използват геотермални източници за производство на енергия и отопление?
- От гледна точка на технологиите - цяла Исландия използва тези източници. Но знаете, че там вулканичната дейност е висока, какви са температурите на минералните води. У нас няма проучване за геотермията, която може да се използва за промишлени нужди. Ако имаме такива ресурси, добре е да бъдат използвани, защото са чисти. Но бих препоръчал минералните води у нас да ги използваме по предназначение - за балнеолечение, за да развиваме нашия спа туризъм.
Цените на електроенергията у нас са високи, защото нашите доходи са ниски. Ако ние намерим това златно сечение за нормални стойности на енергията и високи доходи за хората, проблемът с цените няма да е толкова остър днес.
- След като толкова много експерти говорят в тази посока, няма ли начин да се спре с пагубната енергийна политика?
- Това, което можем да направим, е да свикаме коалиционен съвет и да поставим проблемите на масата. Не би трябвало обаче енергетиката да се превърне в препъни камъка пред това управление, защото БСП в правителството е онзи остров на разум, който не позволи България да участва в износа на оръжие за Украйна. Ако не бяхме ние в парламента, страната ни със сигурност щеше да е една от първите, които щяха да направят това.
Благодарение на нашата политика, нашето упорство и предвидимо поведение тези социални политики и антикризисни мерки са в коалиционното споразумение, приети са от правителството и са на път да се осъществят. Ако ни нямаше там, нямаше да се осъществят.
Що се касае до енергетиката, ние се опитваме внимателно, но твърдо, да обясняваме на коалиционните партньори кое е разумно и кое не. За съжаление, решенията не се взимат само от нас. БСП има само двама представители в комисията по енергетика, секторът се управлява от ИТН и ПП. Успяваме понякога да постигнем резултат, някои от нашите предложения се приемат. Сигурен съм, че и по проблемите с газа ще се вслушат в нашите предложения, защото, когато сметката за енергийните доставки дойде, ще настъпи леко отрезвяване. Както виждате, и ЕК вече започва да дава заден ход по отношение на газовите доставки. Виждате как Унгария, Чехия и Словакия защитават интересите си и са против петролното ембарго. Забелязвате и нашата позиция, че ако се наложи тотално ембарго, ние ще наложим вето. Надявам се това да не са само приказки. Така че работим заедно с нашите партньори, но такава е коалицията. Така ни е подредил избирателят.
- Защо токът постоянно се вдига у нас?
- Цената на електроенергията се вдига, защото се вдигат цените на първичните ресурси, от които тя се произвежда. Другата причина е, че поскъпват т.нар. въглеродни емисии, които вече са доста голяма част от цената. Затова трябва да се заемем сериозно с изграждането на нови ядрени мощности. Там този компонент няма да го има в цената и тя ще бъде по-ниска.
Пак да почертая, че високите цени са половината от проблема. Другата половина са ниските доходи у нас. В това управление, благодарение на БСП се вдигнаха пенсиите, майчинските, помощите за семейства с деца и други социално уязвими групи. Нека, като обобщаваме оценките за правителството, да виждаме кой какво върши в него.
- Твърдите, че електроенергията се вдига заради ресурсите. Кажете тогава колко плащаме на слънцето заради фотоволтаиците?
- В България фотоволтаиците произвеждат не повече от 10% от електроенергията. Слънцето не струва нищо, но, за да се произведе енергия от него, е нужна съответната технология и инсталация. Това струва немалко пари. Проблемът с фотоволтаиците не е само в цената. От тях годишното производство на енергия е около 1500-1800 часа. Докато на една въглищна или ядрена централа е над 7000 часа. Т.е. те произвеждат по-малко и инвестицията се пресмята върху по-ниската възвръщаемост. Ето защо се иска и по-висока цена за тока от тях. Нужен е един нормален микс на енергията от всички източници.
Когато говорим за цената на ресурсите, от които се произвежда ток, ядрената енергетика е най-евтина, защото горивото, по отношение на крайния продукт, е с най-ниска тежест. Във въглищните централи цената на тока зависи от въглищата и "въглеродните емисии", които от 5-10 евро на тон за няколко години станаха вече 70-80 евро на тон. Съответно - когато искаме да държим ниска цената на въглищата, веднага възниква въпросът - а какво правим със заплатите на миньорите.
- Защо парите от "въглеродните емисии" не се връщат обратно, за подобряване на екологията?
- Парите отиват във фонда за електроенергийна сигурност. За съжаление, тези пари не се използват за подобряване на екологичното производство, а като наказателна процедура срещу производството на ток от въглища. Тук няма пазар и търговия. Даже ЕК беше започнала разследване дали няма спекулации с цената на "въглеродните емисии", макар че те знаят много добре защо са такива.

Със съкращения

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2454

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2432

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 2214

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2575

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 2283

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 2313

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2628

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 2435

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2571

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ