15 Септември 2024неделя00:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Търси се полиглот

Кой ли ще наследи Жозе Мануел Барозу?

/ брой: 221

автор:Дума

visibility 97

Дойче веле

В Европа вече търсят наследник на Жозе Мануел Барозу. Този човек трябва да бъде нещо като европейски супермен: с успехи на национално ниво, с ясен политически профил, а и полиглот.
Ако не се случи някакво чудо, след две години председателят на Еврокомисията вече няма да се казва Жозе Мануел Дурау Барозу. Португалецът, който беше и министър-председател на страната си, приключва втория си мандат на върха на ЕС. Теоретично председателят на комисията може да бъде преизбиран на всеки пет години. Съмнително е обаче дали Барозу ще получи достатъчно политическа подкрепа на европейските избори през 2014 г. Дори съпартийците му са скептични. "Не желая повече човек без ясен политически профил", казва например председателят на парламентарната фракция на германските консерватори Херберт Ройл.

Еврокомисарката Рединг има силни позиции, но и силни врагове


Следващите европейски избори ще донесат някои промени - не само поради кризата. Големите партии ще изпратят на изборите своите лидери, които ще се състезават за поста председател на ЕК. Всъщност това представлява малка революция за ЕС. Досега европейските избори бяха чиста проба национални гласувания, които избирателите често използваха, за да покажат "жълт картон" на правителствата си. След гласуването държавните и правителствените ръководители се договаряха кой да бъде председател на ЕК. В Лисабонския договор обаче е записано, че при избора на кандидатите "шефовете" трябва да се съобразят с изборните резултати. Освен това избраникът трябва да бъде утвърден от Европейския парламент, а евродепутатите вземат тази задача много насериозно.

Кой има най-големи шансове

Засега има само две партийни формации с шансове да спечелят изборите: социалдемократите и Европейската народна партия (ЕНП), която обединява християндемократическите партии. Това са и двете най-големи фракции в Европейския парламент в Страсбург. В редиците на социалдемократите вече се очертава един консенсусен кандидат - германският социалдемократ Мартин Шулц, който е и председател на Европарламента. Няколко френски депутати спрягат името на социалистката Мартин Обри, но Шулц минава за по-вероятен победител, тъй като е отявлен познавач на европейската политика. Мадам Обри няма кой знае какво да предложи, освен че е дъщеря на бившия председател на ЕК Жак Делор. Социалдемократическият кандидат трябва да бъде номиниран до края на следващата година.
Списъкът на кандидатите от ЕНП е доста по-дълъг. Повечето депутати фаворизират полския премиер Доналд Туск, който няма да се кандидатира за нов мандат в родината си. Мнозина считат това за предимство. В Страсбург обаче се спрягат имената и на още трима премиери - на шведа Фредрик Райнфелд, финландеца Юрки Катаинен и латвиеца Валдис Домбровскис. С претенции е и много активната и медийно обиграна еврокомисарка Вивиан Рединг, която е от Люксембург. За разлика от мъжете Рединг има обаче доста отявлени противници: "Нейният старовремски европатос е доста демоде", казва един евродепутат.

Кандидатът трябва да е силен

Всички са наясно, че на избирателите трябва да бъде предложен човек, който вече е показал успехи и способности на национално ниво. Трагично би било, ако възникне впечатлението, че за най-висшия пост в ЕС се предлага някой, който се нуждае от добре платено "пристанище", докато излезе в пенсия. Това би стимулирало победоносния ход на националистите и популистите в Европа.
Затова има нужда от силни кандидати, които да мобилизират всички проевропейски настроени избиратели. Въпросът обаче е как да се организира предизборната кампания в един съюз, където отделните държави все още избират единствено своите си национални кандидати? И още: дали плакатите с лика на някой германски кандидат биха мобилизирали гръцките или италианските избиратели? А как ли биха възприели германските избиратели рекламните материали на европейски кандидат, когото изобщо не познават? Все още никой няма отговор на тези въпроси, признава един евродепутат. Дискусията била в начална фаза.
Има и друго: 23 са официалните езици в ЕС. Нито един политик не владее всичките. В това отношение Мартин Шулц има предимство. Освен майчиния си език той владее френски и английски. Има също така добри познания по холандски и италиански. Някои френски евродепутати не могат да си представят, че по време на предизборната кампания ще са зависими от преводачите. "Туск например няма никакъв шанс за успех при нас, защото не знае френски", казва един от тях. Означава ли това, че наследникът на Барозу трябва да бъде и полиглот?

 

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 993

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 794

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 957

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 1094

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 1214

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 1081

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 984

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ