17 Май 2024петък09:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Търговията с хора на Балканите се разраства

Феноменът е тревожен, тъй като се разширява експолатацията на малолетни

/ брой: 262

автор:Дума

visibility 30

Търговията с човешки същества бележи "тревожно" разширяване в Югоизточна Европа, като се разрастват всякакви форми на експлоатация, но най-вече експлоатацията на деца, констатираха експерти на съвещание в Букурещ, предаде АФП.
"Тази търговия се разраства и сексуалната експлоатация не е единствената й форма", заяви специалната представителка на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа по тази тема Мария-Грация Джанмаринаро.
Все повече и повече жени, мъже и най-вече непълнолетни и деца от Балканите, Молдова и Украйна стават жертва на мрежи, които ги принуждават да проституират, да работят като роби, да просят и да извършват престъпления. Дестинацията е "стара Европа", на запад, но също така към Русия, Турция, Кипър, както и туристическите зони около Черно море - Румъния, България, а също така около Адриатическо море - Хърватия и Черна гора.
"Феноменът търговия с живи същества в Югоизточна Европа е тревожен, защото експлоатацията на малолетни се разширява. Мрежите се насочват към най-беззащитните лица", заяви Ерик Панлу, регионален съветник от Франция по въпросите на борбата срещу търговията с човешки същества от Югоизточна Европа. В Румъния повечето жени, идентифицирани като жертви на тази търговия през 2011 г., са били на възраст 16 години, гласят официални данни.
От 2004 г. във Франция са били отворени 60 разследвания за търговия с човешки същества и само две са завършили с присъди, заяви Патрик Овюй, директор на ALC - структура, която предлага подслон на жертвите. Все пак има случаи, които са обект на съдебно преследване, но под други квалификации: сводничество, робство и пр.
Участниците в тази конференция, организирана от Франция и Румъния, обаче са категорични - феноменът се разраства. За да се води борба с него, не може да се залага само на репресията и на сътрудничеството между полицейските служби в различните страни, макар то да е ключов елемент, което доказва опитът с разследващи екипи от Франция и Румъния.
Борбата срещу търговията с човешки същества не може да бъде ефективна без сътрудничеството с неправителствени организации, защото подпомагането и защитата на жертвите е от ключово значение, подчерта Панлу. Такива организации установяват първи контакти на взаимно доверие с жертвите, което е първата стъпка за ликвидирането на експлоатацията.
В някои страни от Югоизточна Европа, чиито правителства са безсилни да се справят, именно неправителствените организации подпомагат жертвите да се реадаптират, като този процес може да продължи с години. Само едно защитено лице ще се съгласи евентуално да свидетелства срещу онези, които са го експлоатирали. Превенцията също е от ключово значение, но е трудна в тази част от Европа, която страда от бедност, от неравноправие в достъпа до образование и работа, но също и от липса на демократична култура, разкри Мариан Титулеску, държавен секретар в румънското министерство на вътрешните работи. Тази уязвимост се усложнява от икономическата криза.
"Ние се опасяваме, че молдовци, които работят в Западна Европа, може да загубят работата си и да попаднат в мрежите за експлоатация", сподели Екатерина Береян от Националния комитет за борба срещу търговията с човешки същества в Молдова, най-бедната европейска страна, в която има най-много жертви на тази търговия.
"Плакатите с предупреждения са нещо добро, но какво да се прави в гетата, когато семействата имат месечен доход от едва 50 евро, а една девойка, която се отдава на проституиране, печели 200 евро дневно?" - пита Валериу Николае, който работи в бедняшки квартал на Букурещ. И добавя: "Какво да се направи, за да се предотврати търговията с човешки същества, щом няма нищо, което да стимулира създаването на работни места в тези зони или да предложи алтернатива?"

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 969

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 1008

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 892

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ