Танцьори от Палестина гостуваха на ДУМА
Ансамбъл "Фунуният" показва красотата на традиционния танц дабка и пред българска публика по време на фолклорния фестивал "София"
/ брой: 169
Трима млади танцьори от палестинския ансамбъл "Фунуният" гостуваха в редакцията на ДУМА ден преди започването на Международния фолклорен фестивал "София 2012", в който участват.
Младежите показаха фрагмент от характерен танц на своя народ, след което се представиха и словоохотливо разказаха за мисията на ансамбъл "Фунуният". Той е създаден през 2002 г. от усилията на малка група въодушевени момичета и момчета, които искат да запазят и съживят фолклора и традиционните танци на Палестина. През 2009 г. съставът е преименуван на "Фунуния" и получава признание от палестинското Министерство на културата.
Изпълняваме народни фолклорни ритми от всички региони. Старите хора от стотици години са играли особения танц дабка, като са били облечени в специфични костюми на съответния район, каза Розана Асбах, която е на 24 г. и следва социология. Момичето бе пременено в красива носия, избродирана с изящни шевици. Тя обясни, че облеклата са направени ръчно, за което е необходимо доста време и търпение. Това е самобитно изкуство, което е интересно не само за хората в Палестина, а и на публиката - навсякъде по света. Последната ни изява беше в Мароко преди две седмици. Там участвахме във фестивала "Напеви на музиката и насладата", отбеляза Розана, която от 6 години танцува във "Фунуният".
От 2002 г. историята на състава е изпъстрена с десетки концерти по села, градове и лагери в Палестина. Танцьорите гастролират и навън - по международни фестивали в Италия, Йордания, Йемен, Швеция, Русия, Украйна, Унгария, Канада. Неслучайно "Фунуният" печели почитатели и приятели на много места по света.
Вероятно това е нормално, защото всяка култура е специфична, носи своето очарование и различие, смята 21-годишната Мариам Абу-Хабса, която обожава танците и е студентка по медии. - Посланието на ансамбъла е да покаже палестинския начин на живот и лицето на палестинеца, привързан към своята земя.
Формацията за първи път идва в България благодарение на любезната покана на домакините от Столичната община да участва в петото издание на международния фестивал "София". Палестинските танцьори са у нас със съдействието на посолството на Палестина в България и лично на посланика Ахмед Мохамед ал-Мадбух.
Безкрайно благодарим на всички, които ни помогнаха, за да дойдем тук и да се срещнем с други млади хора в този прекрасен фестивал, каза Зейд Сами Тауел - 22-годишен студент по право, който от 5 години е в редиците на "Фунуният". Той призна, че това е добра възможност да покажат магията на палестинския фолклор и да развеят палестинското знаме. Зейд играе хорото дабка от десет години. Но не само любовта към танца и традицията държи младежа в ансамбъла, важна е преди всичко близостта и приятелските отношения. Това, че се поддържаме и подкрепяме един друг е основната причина, поради която сме заедно във "Фунуният", добави Зейд Тауел.
И Мариам споделя, че още в началото, когато постъпва в трупата доверието и топлотата в отношенията я грабват. Първото нещо, заради което се влюбих в ансамбъла, беше, че всички сме като едно семейство. Аз също обичам "Фунуният", защото живеем като братя и сестри и това е прекрасно, споделя Розана Асбах.
Те разказаха, че младите хора в Палестина се интересуват от изработването на фолклорни костюми. Младежите харесват старите песни в модерни аранжименти. Това е много популярно у нас. Дори ние използваме в репертоара си съвременни елементи и правим изкуството по-достъпно, посочват нашите гости. По думите им в Рамала, където живеят, има подобен фестивал, който е популярен.
Формацията, въпреки многобройните си участия, трудно се издържа и разчита на помощта на всеотдайните си доброволци, които днес наброяват около 50 души - танцьори и административен персонал. "Фунуният" основно съществува от спонсори, но е твърде трудно да бъдат намерени и всички полагаме усилия да търсим хора, които да ни помагат, не крие Розана. Тя допълни, че са радостни, че имат нови костюми, които обаче са скъпи и без външна подкрепа не биха могли да се справят. Фактът, че вече толкова време ансамбълът оцелява говори за нашето желание да запазим обичая и културата на Палестина, да ги предаваме на идните поколения и да ги показваме по света. Това ни сплотява и ни дава сили да продължаваме, отбелязват танцьорите от "Фунуният".
Сега се радват, че са в София, която още преди да опознаят, гостуваха в нашата редакция. И споделиха, че с нетърпение очакват да се запознаят с нови приятели и култури, да обменят опит, идеи, контакти... Но най-вече да покажат красотата и различието на палестинската култура и пред българска публика. Фестивалът, както ДУМА писа, продължава до днес на четири сцени - алеята пред НДК, парка "Заимов", Лятната естрада в Борисовата градина и парка в Банкя.