29 Март 2024петък13:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Талисманът, който пази вечния ред на природата

Според древните египтяни гигантската Хеопсова пирамида бди над света, над водата в река Нил, над живота на Земята, а фараонът може би е погребан в... слънчев часовникрфи: от мъдростта, през абсурда, до глупостта и как да им се противопоставим или да ги приемем

/ брой: 154

автор:Иван Беловски

visibility 2704

През 802 г. арабският халиф Ал Мамун събрал много каменоделци, архитекти, каменари и построил лагер в подножието на Хеопсовата пирамида, "чийто връх докосвал небето". Стените на пирамидата били покрити с блестящи, полирани варовикови плочи, наредени така плътно една до друга, че и острие на дамаскински кинжал не можело да проникне между тях.
Халифът Ал Мамун бил един от най-образованите хора на своето време и целта му била не само да открие съкровището на великия фараон, но и тайната на оръжието, което не ръждясва от кръвта и водата, също тайната на стъклото, "което се огъва, но не се разбива". Мъдреците му казали, че всичко това е скрито зад каменната плоча на Голямата пирамида!

Тайна камера в най-горната част на пирамидата


Ал Мамун усилено търсел плочата, за която чел у Страбон: "На едната страна на пирамидата, на неголяма височина, има камък, който, ако се отмести, ще се открие криволичещ коридор - той води към гроба." Халифът не открил търсените съкровища, вместо тях открил всички главни помещения в тялото на пирамидата, известни на днешната наука. Обаче следва да се знае: проучените проходи и коридори на Хеопсовата пирамида съставляват нищожна част от нейния обем!
Според някои изследователи на пирамидата от миналите векове тя не била архитектурно съоръжение, а гигантска скулптура, изсечена от планински хребет, като съвършенната й форма напомня някакъв самостоятелен символ, чийто смисъл бил безнадеждно загубен.
През ХIХ век английският издател Джон Тейлър публикувал сензационно съобщение в лондонски вестник, което гласяло, че след многобройни изчисления той открил тайния смисъл на Хеопсовата пирамида. Тейлър съобщил, че е намерен цифров еталон на Хеопсовата пирамида, числото, влизащо без остатък във всички числа, получени при измерванията на пирамидата, с точност до една хилядна. Освен това, като изчислил обема на саркофага, намерен в пирамидата, Джон Тейлър заявил, че той е точно четири кварта и направил сензационния извод: Хеопсовата пирамида, саркофагът, лабиринтите - всичко това представлявало не гробница на фараона, а застинала в камъка книга на "мъдростта на древните".
Издателят подкрепил хипотезата си с цитати от древен арабски ръкопис, в който се казвало, че Голямата пирамида съдържала в себе си "мъдростта и резултатите, постигнати в различните науки и занаяти, с цел познанията на аритметиката и геометрията да останат запечатани завинаги и да бъдат от полза за онези, които в бъдеще ще ги разберат, заедно с разположението на звездите и на техните цикли, заедно с историята и хрониката на миналото и бъдещето".
С намерения от него цифров еталон на пирамидата Джон Тейлър недвусмислено заявил, че на строителите трябва да е била известна точната дължина на полярната ос и тези, които са съградили Голямата пирамида, трябва да са знаели истинската форма на нашата планета, нейните размери и принципите на движението в Слънчевата система.
Шотландският астроном Пиаци Смис подкрепил теоретически изводите на Джон Тейлър и решил да ги обогати с нови издирвания. Той прекарал две години в подножието на Хеопсовата пирамида, след което издал в Лондон през 1867 г. книгата "Живот и работа при Голямата пирамида". В нея той отбелязва, че строителите на пирамидата, освен всичко друго, са знаели точната дължина на средния радиус на движението на Земята около Слънцето. Измерванията, направени от астронома, показали, че отношението на височината на пирамидата към ширината на основата е било равно на десет към девет. Според изчисленията на Пиаци Смис, височината на пирамидата била равна на 147 метра и 65 сантиметра, ако това число се умножи на 10 в девета степен, ще се получи именно този радиус.
Магията на цифрите на Хеопсовата пирамида провокирала определени критични умове, които се заели с нови и нови изчисления и изводи, всички с точност до един дюйм, до стотни и хилядни части от него. Оказало се, че пирамидата е зашифрована Библия, чудодеен хороскоп, по който можели да се предвидят дори събития от бъдещето.
Още преди отпечатването на книгата на Смис английският полковник Вайс решил да достигне до основите на Хеопсовата пирамида и се натъкнал на две варовикови плочи. Те били запазени добре и по тях можело да се измери първоначалният ъгъл на наклона на пирамидата, който бил 51 градуса и 51 минути.
Възникнал логичният въпрос защо била нужна на строителите такава точност? Съзнателно ли са били избрани тези градуси (преследвайки не само архитектурни цели), или са се появили в резултат на геометрическата форма на пирамидата? Астрономът Смис обърнал внимание на това обстоятелство, като отбелязал: "Този ъгъл на наклона е бил избран от строителите, за да служи тяхното творение едновременно и за слънчев часовник."
Предположението на Смис било изградено в резултат на точно наблюдение: слънчевата сянка, хвърляна от северния склон на пирамидата, по пладне на пролетното равноденствие изчезвала.
Англичанинът Мосес Котсуърт (член на Лигата против Грегорианския календар) решил да провери това предположение. Той смятал, че ако пирамидата действително играе ролята на слънчев часовник, то при основата й трябвало да има циферблат, равна площадка, разделена с линии, по които се движела стрелката, т.е. сянката на пирамидата. През далечната 1900 г. Котсуърт предприема експедиция в Египет и намира в северната страна на пирамидата древна, павирана с гладки каменни плочи, площадка, която била напълно достатъчна да "побере" в себе си най-дългата сянка от пирамидата в деня на зимното слънцестоене.
Мосес Котсуърт бил по образование и професия лекар и не обичал прибързаните диагнози. Той трябвало да се убеди, че площадката действително представлява циферблат на слънчев часовник. За съжаление по камъните не се намерила никаква градуировка. Разочарован, Котсуърт решил да прекрати експедицията, когато му хрумнало да измери камъните. Той открил, че всички каменни плочи имали ширина 1,356 метра. Точно с 1,356 метра дневно у древните египтяни намалявала и сянката от пирамидата, чак до пълното й изчезване в последния ден на годината...
Според изчисленията това било с точност до 0,24219 от деня. Ако се отхвърлят вероятностите за случайно предположение, това означавало, че Голямата пирамида отбелязвала годините с голяма точност, а фараонът бил погребан... в слънчев часовник. Затова изследователи смятат, че Хеопсовата пирамида представлява слънчев храм, съчетан с гробница, свързани в неразривно цяло с религиозното мироусещане при древните египтяни.
Египтяните отдавна са забелязали, че разливанията на Нил съвпадат с деня на лятното слънцестоене. От разливането на реката зависело не само благоденствието, но и самото съществуване на целия Египет. По време на строителството на пирамидата освен другите титли фараонът носел титлата "син на Слънцето", поради което за място на погребване на фараоните е бил избран западният бряг на Нил, на тази страна, където всяка вечер умира богът на Слънцето Ра. Всичко това показва какво значение са придавали на символиката древните жители на Египет, символика, говореща за връзката на фараона със Слънцето, смятайки, че от това е зависел животът на страната. Душата на фараона сякаш е била опората, която не позволявала да рухне вечният ред на природата, мостът, който свързвал земния живот с небесния.
В древни египетски легенди се споменавало, че в началото е царял безформен хаос, "печален, мрачен и течен", от който възникнал първият хълм, "първоначалният и главен хълм в онова време на оформяне". И Слънцето се появило на неговия връх. За древните египтяни самата пирамидална форма станала олицетворение на този "първоначален хълм", на върха на който се намирало Слънцето. Това гигантско архитектурно съоръжение станало за всички талисман, който пазел вечния ред на природата, даряваща както водата в Нил, така и живота на Земята.
През хилядолетията, откакто хората се опитвали да разгадаят тайните на Хеопсовата пирамида, са се натрупали значително повече въпроси, отколкото отговори. Според изследователи пропорциите на Голямата пирамида се отличават от пропорциите на всички други египетски пирамиди. Учени египтолози все още продължават да умуват кое е накарало строителите на пирамидата почти идеално да я ориентират по четирите посоки на света, с незначителна грешка, която е допустима дори за съвременните прецизни инструменти - 4 минути и 35 секунди. Какъв е смисълът на почти безбройните 2 500 000 каменни плочи, подредени с главозамайваща точност? Как да се тълкува обяснението на древните автори, че входът на пирамидата бил така изчислен, че от нейната дълбочина се виждала определена свещена звезда?
Редица известни изследователи са стигнали до предположението, че отговор на тези и на куп други въпроси трябвало да се търси не само в дълбините на задгробния култ, но и в най-сложните космогонически представи на древните египтяни, където точните знания в областта на астрономията, математиката и други науки, получени от точните наблюдения над природните явления, са сплетени неразривно с митологията.

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 168

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 161

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 175

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 145

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ