18 Юли 2025петък22:33 ч.

Акценти

Новият 7-годишен бюджет:

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

Брюксел планира да въведе нови общоевропейски данъци и да отдели повече разходи за отбрана

/ брой: 131

автор:Дума

visibility 1380

Европейската комисия предложи в сряда амбициозен бюджет от 2 трилиона евро за периода 2028 - 2034 година, който представлява значително увеличение спрямо текущия 7-годишен бюджет (1,21 трлн. евро), съобщават световните агенции. Новото предложение съставлява 1,26% от брутния национален доход на 27-те страни членки в сравнение с 1,13% за настоящия период.
"Това е бюджет, който отговаря на амбициите на Европа, противопоставя се на предизвикателствата пред Европа и засилва нашата независимост. Бюджетът е по-голям. Той е по-умен и по-остър. Той работи за нашите граждани и нашия бизнес, нашите партньори и нашето бъдеще", заяви председателят на комисията Урсула фон дер Лайен пред журналисти в Брюксел.
Политическите реакции обаче показват, че предложената рамка не се харесва нито на тези, които искат "по-малък" ЕС, нито на тези, които смятат, че евросъюзът трябва да бъде по-активен глобален играч.

Нова структура в три стълба

Най-забележителната промяна в предложението е преструктурирането на бюджета в три основни стълба.
    - Първият стълб - "Национални и регионални партньорства", обединява традиционните разходи за земеделие и кохезионна политика в размер на 865 милиарда евро;
    - Вторият стълб е посветен на конкурентоспособността с 410 милиарда евро, включително изследвания и иновации;
    - Третият стълб обхваща външните действия с 200 милиарда евро, от които 100 милиарда са предназначени специално за Украйна.
Новият Европейски фонд за конкурентоспособност от 410 милиарда евро е отговор на призива за "радикални промени" от доклада на Марио Драги за възстановяване на конкурентоспособността на блока. Фондът цели да използва частен капитал за максимизиране на ефекта от публичните средства в области като отбрана, иновации и преход към чисти технологии.

Значително увеличение на отбранителните разходи

Проектът отделя 131 милиарда евро специално за отбрана и Космос - петкратно увеличение спрямо настоящото ниво. Това е и промяна в баланса на приоритетите, след като през последното десетилетие основната част от парите бяха за земеделие и регионално развитие.
Въпреки новите пера, фермерите и регионите ще продължат да получават значително финансиране. Предложението отделя 302 милиарда евро за подкрепа на фермерите и минимум 218 милиарда евро за най-слабо развитите европейски региони.
Фон дер Лайен  предлага също специален механизъм от до 400 милиарда евро под формата на заеми, които ще бъдат достъпни за страните членки само когато "неизвестна криза удари". Тя подчерта необходимостта от по-голяма гъвкавост в бюджета, тъй като 90% от настоящите средства са фиксирани, което прави реакцията при кризи изключително трудна.

Нови източници на финансиране

Макар че преките вноски от страните членки ще покрият по-голямата част от бюджета, Фон дер Лайен предвижда и нови общоевропейски данъци. Сред тях са данък върху електронните отпадъци, тютюна и приходите на големите корпорации с годишен оборот над 100 милиона евро, в която и да е страна от ЕС.
Целта е събирането на около 58,5 милиарда евро годишно чрез тези "собствени ресурси".
Всички финансови пакети ще бъдат обвързани със спазването на върховенството на закона - ключова промяна в отговор на процесите в страни като Унгария.

Критики и противопоставяне

Предложението предизвика незабавни критики от всички посоки. Нидерландският министър на финансите Еелко Хайнен заяви, че "предложеният бюджет е твърде голям", докато унгарският премиер Виктор Орбан обвини "глобалистката бюрокрация" в опит да "пропилее парите на Европа в Украйна".
От друга страна, Европейският парламент смята предложението за недостатъчно. "Не можем да правим повече с по-малко. Новите приоритети се нуждаят от адекватни нови ресурси - не от съкращения на съществуващите приоритети", заяви Зигфрид Мурешан, преговарящ за следващия бюджет на ЕС.
Предложението на Комисията официално започва мъчителния преговорен процес около финансовата рамка. Това традиционно са едни от най-трудните решения в ЕС, като даже в по-спокойни времена те традиционно изваждат наяве политическите и икономическите разделения между страните членки.

Money.bg


Помощта за Украйна става задължителна

Въпросната позиция на ЕК предвижда крупната сума от 100 млрд. евро за Украйна. Блумбърг посочва, че Европейската комисия обосновава създаването на такъв фонд с необходимостта от "подкрепа със стабилна финансова помощ", тъй като войната на Киев с Русия не показва признаци на прекратяване.
От началото на конфликта в Украйна общата финансова, икономическа и военна помощ за Киев от страна на ЕС като цяло и неговите държави членки възлиза на 160 млрд. евро. Обаче всички тези средства не са заделяни и отпускани систематично, а под формата на множество отделни програми, кредитни линии, национални и европейски заеми.
Сега Европейската комисия предлага помощта за Украйна да стане структурно "перо" от бюджета на Общността, т.е. да стане задължителна част от разходите на ЕС за следващия бюджетен цикъл.
Тази сума включва фонд от 50 милиарда евро, който удължава безвъзмездните средства и заемите до 2027 г. Заедно с държавите от Г-7 ЕС създаде и инструмент за заеми от 50 милиарда долара за Киев, който използва постъпленията, генерирани от замразените от ЕС активи на руската централна банка.
Бюджетното планиране в ЕС се извършва на седемгодишни периоди. Страните от общността приемат с единодушие т.нар. перспективен седемгодишен бюджет на ЕС, в рамките на който впоследствие се одобряват годишните бюджети на Общността.


Германия отхвърли предложението на Брюксел

Германия отхвърли предложението на Европейската комисия за бюджет на ЕС на стойност 2 трилиона евро броени часове, след като то беше обявено от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Брюксел, предаде Блумбърг.
„Всеобхватното увеличение на бюджета на ЕС е неприемливо в момент, когато всички държави членки полагат значителни усилия за консолидиране на националните си бюджети“, посочи главният говорител на германското правителство в изявление. „Следователно няма да можем да приемем предложението на комисията.“
Изявлението на най-голямата държава членка на ЕС сочи към предстоящата битка в ЕК, докато тя се опитва да получи подкрепа за следващия седемгодишен бюджет, който започва през 2028 г.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ