04 Март 2026сряда02:48 ч.

Оригиналните творби на художника ще може да се разглеждат до 6 септември

Сюжети от шедьоври показват в Габрово

Произведенията на Йордан Панков интерпретират изчезнали или откраднати произведения с езика на поп културата

/ брой: 91

автор:Дума

visibility 2564

Сюжети от изчезнали или откраднати шедьоври на световното изкуство оживяват в поп арт интерпретации в изложбата J. Pank / Image Show. Експозицията ще бъде открита днес, 14 май, в 18,30 ч., в музея "Дом на хумора и сатирата" в Габрово.

Представените творби са от различни периоди: както нови, така и картини от сериите Fly-by, Lost и Yesterday and Today ("Прелитане", "Изгубено" и "Вчера и днес"). Обичайно за автора, произведенията интерпретират шедьоври от историята на изкуството с езика на поп културата. 

J. Pank е псевдоним на родения през 1966 г. в Габрово художник Йордан Панков. Творецът се фокусира преди всичко върху платна, които са изчезнали. Признава, че не по-малко от разпознаваемите образи го впечатлява пазарната им стойност. А мултиплицирането и преднамерената повторяемост, на които стъпва почеркът му, затвърждават усещането, че всичко днес е визия. 

С музея в Габрово го свързва не само емоционалната нишка на детството, но и характерният му ироничен почерк. Чувството за хумор е част от визуалната свежест на образите му, както и от грижливо подхранваната от художника автомитология.

"Някои биха приели почерка ми за лек стил срещу тежката артилерия на класическото изкуство, но това е търсено, така сближавам отдалечени във времето и трудно съвместими явления. Харесва ми да смесвам концептуалния подход с дързостта на поп арта - това дава лекота на възприемането, която лесно извежда изкуството от рамките на галерията и го доближава до реалния живот, модата и дизайна", споделя авторът. 

"Трябва да бъдем щастливи, въпреки света, в който има толкова страдание", настоява J. Pank. И добавя: "Изкуството преди всичко е необходимо да е човешко, да е комично, когато е нужно - и брутално."

Въоръжени от САЩ опитаха да "проникнат"

автор:Дума

visibility 14376

/ брой: 40

Сръбският "Лидл" купува млякото на фермерите

автор:Дума

visibility 14355

/ брой: 40

Китай призова Германия към споделено бъдеще

автор:Дума

visibility 14145

/ брой: 40

Благословени с беззаконие

автор:Ина Михайлова

visibility 6787

/ брой: 40

За "борбата с мафията"

visibility 14779

/ брой: 40

Куба не се предава

автор:Таня Глухчева

visibility 15287

/ брой: 40

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ