15 Май 2026петък00:15 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка ДТ "Стоян Бъчваров"

"Свръхчовек" с премиера във Варненския театър

/ брой: 223

автор:Дума

visibility 2886

В Европейската нощ на театрите и в началото на XIV Коледни театрални седмици Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна поднася втората премиера в 103-тия си творчески сезон. Продукцията "Свръхчовек", която ще има предпремиера на 17 ноември и премиера на 18-и, е колаборация с творци от РС Македония и е изградена по музиката на "Пролетно тайнство" от Игор Стравински и философията на Фридрих Ницше за Свръхчовека. Постановъчният екип от РС Македония и варненските артисти подготвят в оригинален сценичен синтез съвременен микс от танц, поетичен театър и пърформанс.
"Позоваваме се върху философията на Ницше за Свръхчовека, за да я интерпретираме в паралел с грандиозната и авангардна за своето време музика на "Пролетно тайнство" от Игор Стравински. В нашия Ритуален театър по текста на Сашо Димоски извършваме 12 ритуала, в които телата жертват сенките и душите си, за да стигнат до Свръхчовека като своеобразна терапия на съвременната цивилизация. Днес IT-революцията с бързото развитие на дигиталните технологии, изкуственият интелект, комплексната дигитализация и автоматизация, както и консуматорските нагласи на съвременното общество задушават човека и изместват основната му същност - стремежа към духовно усъвършенстване. Идеята за Свръхчовека постепенно умира. По тази особено актуална тема нашето представление предлага решения, които са изведени като абстракция чрез музиката, хореографията, визията и средствата на други изкуства", обяснява режисьорът Васил Зафирчев.
Хореографията е на Олга Панго, участвала вече в няколко проекта на Варненската опера, сценограф е Филип Коруновски, костюмограф - Раде Василев, превод - Таня Попова. Ролите в "Свръхчовек" са обобщени като Тела и Сенки. Ролите на Тела изпълняват Стоян Радев, Недялко Стефанов, Станислав Кондов, Константин Соколов, Николай Кенаров, Роберт Ваханян и Нейчо Петров. В ролите на Сенки се превъплъщават Веселина Михалкова, Христина Джурова, Гергана Арнаудова, Юлияна Чернева, Биляна Стоева, Милена Кънева, Габриела Боева и Сияна Начева.

Потребителите трябва да имат власт

автор:Дума

visibility 1017

Снимка на деня - 14.05.2026 г.

автор:Дума

visibility 1220

Къде в Европа е най-добре за пенсионери

автор:Аида Паникян

visibility 1207

Политика наполовина

visibility 1134

Историята не е „движима вещ“!

автор:Велислава Дърева

visibility 1276

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ