05 Май 2024неделя11:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Световни премиери на композиции във Военния клуб

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" изпълнява наградените творби от международния конкурс

/ брой: 218

visibility 28

Иванка Иванова

Красивата концертна зала на Централния военен клуб днес събира изпълнители и меломани за световните премиери на наградените творби от Международния конкурс за композиция "София 2012". Организатори са Столичната община, културен център "Красно село" и СБК. Патрон на събитието е кметът Йорданка Фандъкова. Главен "виновник" и за четвъртото издание е прочутият ни камерен ансамбъл "Софийски солисти" и преди всичко диригентът му проф. Пламен Джуров.
Ето какво сподели, специално за ДУМА проф. Джуров:
 "До 2009 г. София не можеше да се похвали, подобно на Виена, Париж, Лондон, Прага и други европейски столици, с международен конкурс за композиция. Идеята на ансамбъла бе приета от общината с разбиране за значимостта и полезността на подобен музикален празник. При това първото издание съвпадна със 130-годишнината от обявяването на София за столица на България. Конкурсът допълнително популяризира София, България. А това, че всяка година в журито приемат да участват световноизвестни композитори, подсказва престижа на нашия конкурс, популярността му вече в чужбина.

Камерен ансамбъл "Софийски солисти"

За наша радост български и чужди композитори от всички континенти отговорно приемат участието си в ежегодния конкурс. Досега сме получили над 140 партитури. По регламент право на включване имат творци до 40 години - целта е да се популяризират младите. Първите две години изискванията бяха за представяне на специално написани за конкурса, а не извадени от чекмеджета произведения за струнен оркестър. Миналата година получихме партитури за соло духов инструмент (флейта, фагот, обой, кларинет) и струнен оркестър. А т.г. необичайно е изискването за новокомпозирана творба за ударни инструменти и струнен оркестър. Усложнената задача провокира само дванадесет състезатели за наградите. Престижното международно жури с председател композитора Георги Минчев не присъди първа награда. Всички лауреати пристигат за репетициите на КА "Софийски солисти" със завърналата се от чужбина Татяна Колева (на ударните) и за гала концерта по награждаването. От София с втора награда и по 1000 евро ще си тръгнат Юлиан Лембке (Германия) и Даниел Ло Тинк Чунг (Хонконг). Третата награда също е за немски композитор - Йона Кюмпер, и е от 500 евро. По традиция "Софийски солисти" връчват специална награда също от 500 евро и сега тя е за младата композиторка и преподавателка по класическа китара в Янина и Касандрия Мелина Влаху от Гърция. Тя е и артистичен директор на театрално-танцова трупа и дори сценограф. Впечатляват артистичните биографии и на другите наградени. Юлиан Лембке отрано започва обучение по ударни инструменти, сетне и по пиано и композиция. От м.г. специализира в Париж при знаменития Жерар Песон. Носител е на много награди. Автор е на оперите "Rose: Rot.Nachtigall: Tot" (поръчана му е за 100-годишнината от рождението на Джон Кейдж) и на интернет-операта "error-403". И двете опери са изпълнени за първи път през 2011 г. От детството си и Даниел Ло свири на пиано и ударни. Възпитаник на университета в Хонконг, той е победител в много международни конкурси по композиция. Например с творбата си "Лаура" грабва Първа награда от конкурса в Рим, първи е и в Чикаго. Интересни са за изпълнения ренесансови произведения, но и на модерния джаз. Неговите опуси пък са представяни от известни ансамбли, оркестри, музиканти като Чик Кърия. Роден през 1973 г., Йона Кюмпер е ученик по пиано на прочутите професори Арнулф фон Арним, Мишъри и Нина Тихман. Изпълнява класически и модерни клавирни творби. Включва се на джазфестивалите в Рощок, Вирсен, Дюселдорф. Хоралната му меса "Иисус е моята радост" е наградена през 2008 г., а на следващата има световна премиера в Токио.
Камерният ансамбъл "Софийски солисти" изпълнява наградените творби. Международният конкурс за композиция не само на нас помага да следим пулса на съвременната музика, и то от различни части на света. Знаково е българското участие не само защото първи носител на наградата от Първия конкурс е Любомир Денев. Хубаво е, че с лауреатите поддържаме непрекъснато връзка. Непрекъснато ни се обаждат, споделят, че изпълнението на "Софийски солисти" е най-доброто на творбата им. А това във времето, когато музикалният свят е разделен на две неравностойни части, не може да не ни радва. Не казвам нещо ново, че по-голямата част е свързана с т.нар. поп музика. Непрекъснато е тиражирана от всякакви медии и самопроизвежда точно такъв вид публика. Ние сме от другата страна. Нашият музикален език, изпълняваните произведения не са може би така конвертируеми, не звучат на конвейер, в рекламите. Но именно те най-много зареждат с идеи, което е и цел на българския конкурс. Съвременната музика дава идеи, дори когато звучи зад кадър в киноекшън.
Тепърва може би ще трябва да променим нещо в регламента, защото анонимността не позволява да отваряме пликовете с имената на наградените автори. А сред тях сигурно има и български таланти, многообещаващи творци от чужбина. Част от представените произведения спокойно могат да навлязат във всекидневната музикална практика. Интересно ще е да следим развитието им, както го правим с лауреатите ни. Накрая две думи за международното жури. Освен председателят Г. Минчев от България сме аз и Велислав Заимов. Чужденците са Паул-Хайнц Дитрих и Емануел Сежурне. Паул журира и на предишни конкурси. Член е на Берлинската академия на изкуствата, много известен немски композитор. Колегата му от Франция Сежурне в момента е най-известният композитор на творби за ударни инструменти, преподава в Консерваторията в Страсбург и непрекъснато лети от Америка, Канада до Корея и Япония за майсторски класове. Произведенията му влизат в репертоара на водещи оркестри. Популярна и безкрайно интересна личност е. Може само да се съжалява, че сега не ще го посрещнем в София. И членове на международното жури, и всички композитори, дошли за наградите, освен че дават висока оценка на конкурса, влюбват се в София, в България".
Концертът днес в залата на Централния военен клуб е с покани.


 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1586

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1567

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1420

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1687

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1827

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1515

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1525

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1764

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1539

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1683

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ