МВФ:
Световната икономика е в опасност
Кристин Лагард призова европейските лидери да ускорят прилагането на реформите
/ брой: 295
Световната икономика се намира в опасна ситуация, предупреди директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард. Тя призова европейските лидери да ускорят прилагането на реформите, договорени на срещата на върха в Брюксел по-рано този месец.
Преди дни Лагард посочи, че прогнозата на МВФ за растеж на световната икономика с 4% може да бъде ревизирана, но не даде повече подробности. Директорът на фонда критикува и мерките, взети от евролидерите по време на срещата им на 9 декември в Брюксел. Срещата не приключи с детайлни решения за финансовите срокове и същевременно беше прекалено усложнена относно основни финансови принципи, посочи Лагард. Тя разкритикува едностранните решения на някои страни в условията на криза, като например вдигането на данъчни бариери и създаването на препятствия пред капиталовия поток.
Директорът на МВФ призова европейските лидери да говорят в един глас и да обявят точен и подробен график за прилагане на приетите реформи, защото инвеститорите очакват това от тях. Лагард припомни, че от кризата са засегнати и САЩ, главен играч на световната икономическа сцена, а нововъзникващите икономики не напредват заради това положение. Като пример в тази насока Лагард посочи Китай, Бразилия и Русия, които са понижили прогнозите си за икономически растеж. Лагард обърна и специално внимание на бедните страни - традиционни "клиенти" на МВФ, отбеляза френският в. "Журнал дьо диманш".
В страните със слаби бюджети последствията могат да бъдат много по-тежки, особено когато напусналите ги намалят вливането на пари в родината, смята Лагард. Като пример тя даде Нигерия, където средствата, изпращани от емигрантите, са намалели с 40% само за два месеца. Тази несигурност представлява опасност за всички страни по света, заключи тя.
За разлика от предходните години лидерите на европейските държави могат само да сънуват как си почиват. Заради кризата, обхванала почти изцяло Стария континент, много от правителствените и държавните лидери не заминаха на почивка и посъветваха своите подчинени да отменят отпуските си, коментира "РБК Дейли". Една от малкото европейски лидери, която все пак се отдаде на отдих, е канцлерът на Германия Ангела Меркел. Тя ще се върне на работа чак на 5 януари. За сметка на това канцлерът на Австрия Вернер Файман се готви за планираното днес обсъждане на мерките по съкращаване на разходите. За момента това е документ от 500 страници с огромен брой предложения, включително "данък милионер".
Лидерът на втората по значение икономика в еврозоната Никола Саркози също бе принуден да остане "на руля". Той вече призова министрите си да не напускат страната и сам даде пример, оставайки във Франция. На призива му откликна премиерът Франсоа Фийон и някои министри, решили да проявят чувство за дълг и да почиват 2-3 дни. Други членове на правителството признаха, че заминават за 10 дни със семействата си за Дубай.
В Гърция и Италия лидерите също забравиха за ваканции. Лукас Пападимос ще почива най-много 2-3 дни, а колегата му на Апенините - Марио Монти, помоли министрите да не си стягат багажа и да останат в Рим. Той не изключи възможността тази седмица да свика заседание на правителството.