24 Юли 2025четвъртък04:17 ч.

Светослав Петров: При работата с младите е нужно търпение за резултатите

автор:Дума

visibility 1686

Светослав Петров е шампион с ЦСКА през 2003 година. Изкарва четири сезона и половина на "Армията" като неизменен титуляр, след което е продаден на руския Кубан Краснодар. Играе още веднъж в ЦСКА (сезон 2009/2010). Има 13 мача за националлния отбор. След края на кариерата си доста време е помощник треньор в ЦСКА, Ботев Пловдив, водил е родния Добруджа, а в момента работи с юношески отбор на Септември София.
"Основно мое беше желанието да започна да се занимавам с този набор в Септември. Първоначално уговорката ни беше да водя отбора U19, но след това настъпиха промени и предложих на Кристиян Добрев и на Божидар Костадинов да се опитаме да научим нещо момчетата, които водя в момента – родените 2006 година (U16). Горд съм с работата си, защото шест месеца по-късно взехме купата на България. На мен ми се занимава с юноши и ми харесва. У нас пирамидата е обърната, всеки казва, че няма млади играчи и няма таланти! А какво правим ние, за да има?! Всеки иска да е треньор в мъжкия футбол, но аз като че ли поне на този етап не съм намерил място, което да ме удовлетворява. Всеки казва – няма, ама дайте да видим защо няма. Аз от много години кавам, че трябва да се направи широка дискусия между всички собственици на отбори, треньори, съдии – въобще относно развитието на футбола ни и в частност детско-юношеския футбол. Проблемът е комплексен, защото президентите казват – треньорите не разбират, не стават. Треньорите казват – на нас не ни дават да работим. От съдийската комисия казват – съдиите ни са най-добрите, а знаете след всеки кръг какво се случва. Всеки прехвърля топката към други, но никоа никой не седна да говори и дискутира с останалите какво ще правим с футбола и младите", коментира пред БР Медия Светослав Петров.
Според него трябва да имма търпение, за да се получат нещата пре работата с младите футболсти
"Няма как с 3-4 мача, в които едно момче влиза по 15 минути на мач, да стане футболист. Отиваш при президента в даден клуб и му казваш, че трябва да се купи една камера за 10 000 долара или програма за анализ на мачовете… Или нещо друго, което да е от полза на треньорите в школата. И президентът ти казва – О, това са много пари, нямаме! А в същото време е взел футболист, който е дошъл минимум за 3 хиляди евро заплата – никой не идва за 1000 лева. Тук дори не говорим за скъпите чужденци. За 12 месеца годишната му заплата е 36 000 евро. Защо не може тази сума да се инвестира в школата, за да се помогне на представянето на първия отбор и на целия клуб?! Тази инвестиция на практика ще помогне на всички. Да не говорим, че в чужбина тренировките вече се снимат с дронове, прави се анализ веднага… На светлинни години сме при развитието в детските академии. Проблемът е много комплексен – не само в едните или другите. Вместо да инвестираме в трима чужденци, защо не се направят терени, зали, стадиони? Нещо да се изгради. Всеки се е фокусирал в мъжкия отбор, но отдолу къщата не е подредена и няма основи.
Има треньори, които не искат да рискуват да работят с млади футболисти. Причината е, че те знаят, че като загубят 3 мача и си заминават. Защо толкова години не се промени статутът на българския треньор, за да не може да го сменят толкова лесно?! Тогава според мен всеки треньор ще има по-голяма смелост да разчита на млади и ще знае, че има време да работи. Друг проблем е, че самите футболисти в детските и юношески възрасти не се натоварват, както в средноевропейските отбори", смята младият специалист, преминал обучение в румънската Академия Хаджи, на легендата Георге Хаджи. "Историята е изключително интересна. Той всеки ден ми обръщаше внимание по всякакви теми. Първоначално, когато е решил да създаде своята Академия, управлението на град Констанца отказва да му съдейства. И той излиза на няколко километра близо до Констанца, където купува земеделска земя и там строи академията. Не може да си представите какво чудо е сътворил – терени, база, фитнес зали, всичко, каквото е необходимо. Купува най-добрата екипировка, взима най-добрите треньори, има най-доброто оборудване. На големите възрасти – 15, 16-годишни и нагоре всяка възраст има треньор, кондиционен треньор, треньор на вратарите. На по-малките подготвителните групи на всеки 10 деца – треньор. На терена има 30 деца с 3-ма треньори, а не с един.
И Хаджи казва – за да изисквам от футболистите, аз трябва да им подсигуря най-добрите условия… Искам моята академия да е най-добрата. И вече историята се знае, отборът му стана шампион в елита на Румъния, а той има десетки милиони печалба от продадени млади таланти. Само че в Румъния, ако не се лъжа, има правило за задължително участие на минимум двама футболисти до 21 години в титулярния състав и то 90 минути. Сметнете в нашата Първа лига, в която има 16 отбора. Ако има такова правило, един треньор трябва да има поне 4 момчета до 21 години, защото някое може да е контузено или наказано. Това прави 64 млади футболисти, които ще получат шанс през този сезон… Ние преди имахме някакво правило и още в 5-ата минута сменяваха младия футболист!
Тези правила тук трябва да дойдат от Българския футболен съюз. Ако БФС задължи клубовете да го направят – всеки ще го изпълнява. Тук говорим за цялостното развитие на футбола ни, а не всеки да тегли чергата към другия и да е почти незаинтересован от нищо. Имаме сериозен проблем и всички го говорим, но наистина, ако продължаваме да не работим, ще затъваме все повече. Обърнете внимание за последните 10 години школите на ЦСКА и Левски колко пъти са станали шампиони в различните юношески възрасти?! Като изключим условията в Лудогорец, Ботев Пловдив, донякъде Славия… останалите клубове имат ли нормални условия?
В Септември залагаме на младите, защото собственикът така е решил. Той казва – аз искам да развивам наши млади футболисти и не го интересува нищо друго. Казва – ако влезем в елита, влезем. Ако не, ще играем във Втора лига, но с нашите млади момчета, мен ме интересува те да играят!", завършва Петров.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ