26 Юли 2025събота09:57 ч.

Снимка Прокуратурата на РБ

Сувенири, вместо антики показала прокуратурата при ареста на полицейски шеф

автор:Дума

visibility 1671

Прокуратурата е публикувала снимки на сувенирни монети без никаква стойност, за да докаже, че арестуваният шеф от МВР Ангел Папалезов има нещо общо с търговията на антики.

Преди няколко дни Папалезов бе арестуван при акция на прокуратурата в МВР. Арестът му от обвинението обясниха с данни, че поддържа връзки с Васил Божков и прикрива търговия с антики. Служебният вътрешен министър Бойко Рашков обаче обясни, че Папалезов е бил от хората в МВР, които е трябвало да направят проверката за нерегламентираното използавне на СРС-та срещу политици. Той обясни прокурорското нахлуване в МВР като натиск и опит да се прикрие подсушването, а от кабинета предупредиха, че държавното обвинение започва война с институциите. Същата вечер пък започнаха протести с искането на оставката на главния прокурор Иван Гешев.

Сега става ясно, че част от „доказателствата“ на прокуратурата за обвиненията срещу Папалезов издишат. Първоначално за сувернините монети писа „Дневник“, а след проверка и БиТиВи съобщиха същото.

Папалезов е шеф на сектор “Културно-исторически ценности“ в Главна дирекция “Национална полиция“.  Полицаят в момента е под домашен арест.

БиТиВи твърди, че е открила автора на част от монетите. Това е Петър Петров от Варна,който е лицензиран майстор и продава стоката си в музеите. Пред камерата на БиТиВи той заяви, че е разпознал част от своите монети на снимката, разспространена от прокуратурата в деня на ареста на Папалезов. По думите му някои от монетите са реплики на антики, а други са негови лични измислици. Те струват между 6 и 8 лева.

"Най-едрата монета на снимките представлява метален възпоменателен знак с надпис "ПЛIСКОВГРАД-Хан Омуртаг 814-832". Може да се купи в интернет за 10 лв., не е културно-историческа ценност и не попада в рамките на Закона за културното наследство, който предвижда задължителна идентификация и регистрация, тъй като това е един съвременен плакет за спомен на туристите, посетили град Плиска. На една от монетите се вижда и надпис "COPIA", което е изрично обозначаване на копие или реплика и очевидно на снимките не са показани автентични монети“, обясняват пред  „Дневник“ специалисти нумизмати.

Според тях монетите от снимките дори нямат претенцията да са копия, близки или имитиращи оригиналите, а реплики и притежанието им не е престъпление.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 2440

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 2502

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 2428

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 2597

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 2462

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 2430

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 2595

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 2544

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 2540

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 2681

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 3700

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ