03 Май 2024петък10:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СУ най-предпочитан от бъдещите юристи

73 на сто подкрепят идеята за единен държавен изпит за завършващите прависти от всички вузове, сочи проучване

/ брой: 300

автор:Дума

visibility 116

СУ "Св. Климент Охридски" е на първо място по рейтинг сред вузовете с юридически факултети, сочи проучване, направено в национален мащаб от експерти от катедрата по социология на Алма матер. На второ е УНСС, а третото си делят Великотърновският, Пловдивският и Югозападният университет. На четвърто са Нов български университет и Русенският университет, на пето и шесто - Варненският и Бургаският свободен университет. Любопитното е, че колкото по-напред в класацията е даден вуз и колкото по-престижен е, толкова повече студентите изискват от обучението си. Като най-критични се открояват студентите от СУ.
Изследването е анонимно и включва въпроси по всички аспекти на образованието по право - от приема в юридическите факултети и общите задължителни изисквания към учебната програма, до реда за провеждане на държавните изпити и на практиката за юридическа правоспособност. То показва, че от 25 години насам магистрати, преподаватели и представители на практиката се обединяват около мнението, че юридическото образование у нас се влошава. Една от причините е свръхпроизводството на юристи, казват експертите.
Изследването на социолозите показва категорична подкрепа за единен държавен изпит за всички завършващи прависти от висшите училища. 73 на сто са дали положителен отговор за тази промяна, а 17% са против, като те предимно са от ЮЗУ и ПУ. Идеята за реформа е във всеки юридически факултет да се влиза лесно, но излизането оттам да е трудно. Тази възможност ще даде право на висшите училища сами да определят реда и условията за прием, а сериозният контрол за качеството на обучението ще се осъществява при завършването с единни държавни изпити.
В момента приемът по "Право" се осъществява съобразно чл. 4 от Наредбата за единните държавни изисквания за висше образование по специалност "Право" - студентите се приемат чрез писмени изпити по български език и по история на България.
От изследването става ясно, че 44 на сто от студентите и представителите на юридическата общност са на мнение, че не трябва да има промяна в писмените приемни изпити по български език и история. 9% са за замяна на изпита по история на България с обща история. Най-консервативни са прокурорите, дознателите и следователите, като 62 на сто са за запазване на досегашното положение.
Осем години след членството ни в ЕС анкетираните са дали най-негативна оценка на професионалните качества на юристите, работещи в сферата на правото на ЕС. 60% от тях са са посочили "слаба" и "средна" оценка на познанията на специалистите в тази област. "Отлична" и "много добра" оценка е дадена за специалистите по Наказателно право и процес, Гражданско и Облигационно право.
Промяната не би настъпила, ако не се повиши качеството на образованието и да се стимулира аналитичното и критичното мислене, а не както е сега - да се наизустяват законите, категорични са анкетираните.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ