БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА:
Страната има нужда от нова данъчна система
Предизборната платформа на социалистите може да се превърне в управленска програма
/ брой: 200
„Нашата предизборна платформа може лесно да се превърне в работеща управленска програма. Тя е възможна за реализиране, в нея има протегната ръка към останалите политически сили, няма залагани нереалистични неща, които да провалят тези разговори“. Това заяви председателят на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Атанас Зафиров на дискусията "Държавен бюджет 2025 г. Лявата алтернатива – как да преодолеем дефицита и да осигурим стабилно развитие на България през 2025 г. и за в бъдеще“.
Зафиров коментира, че левицата има амбициозни решения, свързани с бюджета на България - 5% от БВП да отиват за образование, 1% - за култура. Предвидени са и още редица социални мерки. „Ако не намерим отговор на въпроса откъде ще дойдат тези пари, добрите намерения ще останат само празни приказки. Ние имаме отговор на този въпрос“, категоричен бе той и подчерта, че основните източници ще бъдат изсветляване на сивия сектор и данъчна реформа. „Бедните и богатите никъде по света не плащат според един аршин като у нас“, подчерта той. Социалистът пое категоричен ангажимент, че ще се работи усилено за реализация на всичко, което се предлага.
„Очакваме резултат на изборите, който да ни позволи да бъдем незаобиколим фактор в политиката. Ние ще работим за гаранции за ускорен икономически растеж, справяне с демографската криза и за мира“, подчерта председателят на лявото обединение.
„Искаме да реализираме ново ляво разбиране за държавата - собствеността е доминиращо частна, но държавата регулира, така че да постига социална справедливост, преодоляване на бедността, стабилна средна класа“, коментира модераторът на дискусията и председател на „Българска социалдемокрация – Евролевица“ Александър Томов. „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" е единствената, която има алтернатива за преодоляване на бюджетната криза и развиването на икономиката“, заяви Томов и подчерта, че става въпрос за две групи решения – бързи и стратегически.
Като първо от бързите решения Томов посочи нови финансови технологии за финансиране на инфраструктурни проекти и освобождаване на бюджетни разходи за около 6-8 млрд. лв. при едновременно стимулиране на растежа. Като такава мярка той определи и преминаването от плосък към прогресивен данък, което може да увеличи приходите с около 3-4 млрд. лв. „Предлагаме и облагане на печалбите на банките в частта им "такси", което ще увеличи приходите с 1-2 млрд. лв.“, обясни икономистът.
Александър Томов подчерта, че трябва да се мисли в перспектива, и представи и стратегическите решения, предвиждани от левицата: приемане на група национални стратегически проекти, които гарантират ускоряване темповете на растеж до 5-6 на сто; увеличаване на държавните гаранции и помощи за чужди инвеститори; данъчни преференции при публично-частно партньорство, програма за малкия и средния бизнес и не на последно място - увеличаване на относителния дял на разходите в бюджета.