Стотици посрещнаха мощите на Кирил И Методий в София
Под звуците на "Върви, народе възродени" и празничен камбанен звън светините влязоха в храма "Света Неделя" и ще останат за поклонение до обяд на 25 май
/ брой: 98
Деси ВЕЛЕВА
Литийно шествие с мощите на светите равноапостоли Кирил и Методий премина вчера по централния столичен булевард "Александър Стамболийски" до митрополитския катедрален храм "Света Неделя". Те бяха посрещнати официално у нас, след като ден по-рано бяха донесени от Есфигменската света обител на Атон и пренощуваха в Гигинския манастир "Св. св. Козма и Дамян".
Шествието бе поведено от десетки духовници, последвани от много миряни, а духов оркестър поде всенародния химн "Върви, народе възродени". Светите мощи бяха поставени под цветни арки и няколко пъти шествието спираше заради десетките поклоници по пътя му до храма.
Светините бяха посрещнати с празничен камбанен звън. В "Света Неделя" бе отслужен молебен от Белоградчишкия епископ Поликарп, Викарий на Софийския митрополит, в присъствието на президента Румен Радев, вицепрезидента Илияна Йотова и кмета на София Йорданка Фандъкова.
От името на българския патриарх Неофит Поликарп прочете слово. "Нашата писменост и книжнина са сред фундаментите на нашето самосъзнание и сигурен залог за пребъдването ни през вековете. В този празничен ден Светата ни православна църква и цялото общество отдават дължимото на всички, които посвещават живота, силите и талантите си, за да продължават делото на светиите", заявява в поздравлението си Неофит. Той призовава българите да не жалят силите си и да продължават да градят върху поставената от светците здрава основа, за да пребъдем като народ със собстевно лице сред духовното и културно многообразие на съвременния свят.
По-късно под звуците на тържествени песнопения на десетките духовни лица в храма влязоха миряните, желаещи да се поклонят пред мощите на светите братя.
Така България стана първата славянска държава, която посрещна частици от просветителите. До обяд на 25 май част от ръката на св. Кирил и две частички от ребрата на св. Методий ще бъдат изложени на всенародно поклонение. Тленните останки на светиите се свързват с чудотворност.
Архимандрит Никанор, игумен на Гигинския манастир, припомни, че през 80-те години на миналия век мощите са върнати от Римокатолическата църква на Солунската архиепископия и оттогава се съхраняват в Светогорския манастир Есфигмен.