11 Юли 2024четвъртък14:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Репортаж

Столицата на фонтаните

Петерхоф, някогашната царска резиденция край Санкт Петербург, не спира да удивлява с красотата на дворцово-парковите си ансамбли

/ брой: 290

автор:Надежда Ушева

visibility 5633

Всяка година в средата на септември пищна феерия от светлина, цветове, огньове и звуци съпътства закриването на фонтаните пред Големия дворец в Петерхоф - истинско зрелище за гостите и жителите на Санкт Петербург. Този уникален дворцово-парков ансамбъл край града днес поразява посетителите с прелестта и величието на руските дворци, градини и храмове, останали от ХVIII век.
Известен още като парка с фонтаните при Петродвореца, ансамбълът е разположен на южния бряг на Финския залив. Някога тук е била Лятната царска резиденция на Петър I. Именно Петър Велики строи дворцов комплекс, вдъхновен от френския Версай, но според специалистите руската царска резиденция в много отношения надминава френската архитектура.
През 1710 г. започва строителството на  ансамбъла по саморъчните скици на Петър Велики. За целта са привлечени най-добрите по това време строители и архитекти, както руски, така и европейски. Сред тях са Еропкин, Земцов, Микети, Растрели, включително и Жан-Батист Леблонд, който е проектирал градините на Версай. Петерхоф обаче ги превъзхожда с множеството си фонтани, които донасят световна слава на Петербург - самият той построен върху блата и реки. Отличното водоснабдяване на мястото позволява захранването на многобройните водни съоръжения и каскади. Затова Петерхоф (в превод "Дворът на Петър") е известен още като "Столицата на фонтаните".
Като строи ансамбъла в стил барок, с елементи на класицизъм, необарок и неоготика, цар Петър цели да удиви и порази гостите с великолепието и богатството на своята резиденция. През 1723 г. приживе той успява да открие част от нея. По онова време е планиран и Долният парк, прокопан е морският канал, който е дълъг почти 600 м и прекосява цялата Долна градина. От него се разкрива възхитителен изглед към залива. Част от фонтаните действат, довършени са горните палати. Построени са и другите забележителности - дворецът "Монплезир" и разкошната градина към него, почти е готов и павилионът "Ермитаж", изградени са повече от 20 дървени галерии и постройки, Голямата каскада, Марлинският дворец...
В центъра на грандиозния ансамбъл се намира Големият дворец, чието строителство започва през 1715 г. и окончателно завършва през 1755 г. Изящната триетажна сграда се разпростира на 300 м по протежение на огромна тераса. Пред централната й фасада се спуска голяма водна каскада, стигаща чак до залива. Тя се състои от 64 фонтана с 255 позлатени статуи, които изобразяват различни древни божества и герои. Най-голямата от тях - Самсон, изхвърля вода на височина 22 м. Гледката е фантастична. Човек може с часове да ги гледа и да се любува на невероятната им красота.   
Вътрешността на двореца е не по-малко смайваща. С изкусния си интериор и подредба помещенията и залите не спират да изумяват посетителите както с огромните си размери, така и с лукса и разкоша си. Голямо стълбище с позлата води към пищно украсена бална зала, а след нея следва голямо преддверие с позлатени колони и майсторски изрисувани тавани - с удивително сложни орнаменти по тях. А окачените огромни кристални полилеи направо те заслепяват с блясъка си. Всъщност всичките 30 зали, както и изваяните до съвършенство парадни салони, са решени в бял мрамор и позлата. Всяка зала си има име - Бялата трапезария, Портретната зала... Чувството за простор се засилва още повече от многобройните огромни прозорци, разкриващи зашеметяваща гледка към градините. Най-голямата зала в двореца е Тронната - същинско произведение на приложното и декоративното изкуство! Тук може да се видят над 500 художествени платна, повече от 100 скулптури, старинни мебели, гоблени и всякакви други автентични предмети на царското семейство.
Като гледа човек тази красота, не може да си представи, че при хитлеристките бомбардировки през 1941-1943 г. целият ансамбъл е превърнат в руини. А най-поразява разказът на екскурзовода - златните статуи и особено Самсон са били заровени и спасени в... земята от ленинградчани, за които  смъртоносната блокадна зима едва започва. На практика цялата архитектура на това райско място е била възстановена и реставрирана след войната. През 1992 г. Петродворец е включен в списъка на най-ценните обекти на Руската федерация и в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Отиващата си сега година е празнична. Чества се 300-годишнината от построяването на царската резиденция в Петерхоф.
Истината е, че ако искате да разгледате всичко - огромните градини пред и зад Големия дворец, очароващите скулптурни композиции, Малкия дворец, музеите, павилионите, "скритите" водни атракции, неочаквано заливащи посетителя с искрящи пръски, и отделните паркове - ще ви е нужен не ден, а няколко седмици!  
- Мамо, колко много красота има на едно място - възкликва задъхан един от най-малките посетители при изхода на комплекса, отправяйки прощален поглед към позлатените статуи, от които в момента не блика вода, с надеждата да ги види някой ден отново. Ако искате да усетите пълнотата на щастието, посетете Петерхоф в периода след 27 май, когато започват белите нощи, и до септември.   
Таксата за вход е 500 рубли или около 14 лв. А комбинираният билет, който включва и посещение в Големия дворец, струва 700 рубли (около 19 лв.). До Петерхоф може да се стигне лесно и удобно по всяко време на деня, защото има градски и организиран транспорт от Санкт Петербург, много маршрутки, а през летния сезон пускат дори корабчета и "метеори" по залива. В очакване на новия сезон отсега започва подготовка на специална празнична програма за откриването на фонтаните през май. Тогава водата на общо над 170-те фонтана избликва отново и Петерхоф засиява с пълната си прелест.   
 

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 165

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 210

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 201

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 227

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 219

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ