Стоилов: Да не се закриват районни съдилища без промени в закона
Да не се закриват районни съдилища преди промяна в законодателството, свързано с реформата на т.нар. съдебна карта. За това призова служебният правосъден министър Янаки Стоилов в края на тричасовата дискусия на тема „Достъпно и ефективно правосъдие чрез изработване на нова съдебна карта“.Той беше категоричен, че реформата в съдилищата е въпрос, свързан с достъпа до правосъдие и затова законодателните промени трябва да бъдат внесени от редовно правителство при действащо Народно събрание.
Дискусията днес е организиран от правосъдното ведомство заради интереса към темата и протестите срещу решението на ВСС за закриване на районните съдилища.
Разговорът за съдебната карта не е разговор за едно или две нива, а за цялата конструкция на една сложна сграда, заяви Стоилов.
Министър Стоилов подчерта, че е трудна и отговорна задача съдебната система да се променя така, че да не бъде един от факторите, задълбочаващ демографския колапс.
Над 500 съдии са изпратили подписка до Висшия съдебен съвет против предложената реформа на съдилищата.
В министерството са изпратени и продължават да пристигат становища от общински съвети и кметове на десетки населени места и от Висшия адвокатски съвет, както и от Нотариалната камара, каза по време на дискусията зам.-министърът на правосъдието Мария Павлова.
Колкото по-нискостоящ е един съд, толкова по-голяма е социалната му роля, каза в откриващото си слово Янаки Стоилов. По думите му моделът за реформа създава повече въпроси, отколкото решава.
Директорът на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева заяви, че разговорите за реформата на съдебната карта трябва да се водят и с местните общности. Дискусията е част от тенденцията за обезлюдяването и развитието на районите, които са водели подобни обсъждания за запазване на своите болници и училища. Допълни, че някои райони постепенно остават без свои основни публични услуги.
Според адвокат Валя Гигова от Висшия адвокатски съвет дебатът по темата е закъснял и е трябвало да се проведе, когато са се изработвали моделите за реформа. По думите й трябва да се намали броят на районните съдилища. Оптимизацията да стане без да се променя подсъдността, да има разширение. Тя поясни, че при оптимизирането на броя на прокуратурите в страната обвинителите изпитвали проблеми при придвижването си и администриране на делата.
В проектното предложение, което предвижда преобразуването на редица районни съдилища в териториални отделения, има доста различни като социално-икономически потенциал и брой население. Няма как всички те да бъдат поставени в една група, отбеляза Стоилов.
Негово предложение е да има експериментален период за различните модели на реформа.
Изработването на нова съдебна карта засяга не само магистратите, а така също гражданите и местните власи. Поредицата от срещи, които проведох с почти всички професионални организации в правната сфера преди няколко дни, категорично потвърди този факт, отбеляза министърът.
Стоилов подчерта, че темата е изключително важна, за да бъде оставена само на управляващите съдебната власт. Определянето на структурата на съдилищата и териториалния обхват на районните съдилища рефлектира върху упражняването на други юридически професии – адвокати, нотариуси, съдебни изпълнителни, и най-масово върху гражданите, посочи още правосъдният министър.
Решението за стартиране на проект за създаване на единна информационна система на съдилищата и на съдебна карта е взето още от предишния състав на Висшия съдебен съвет в изпълнение на проект по Оперативна програма „Добро управление“. Не се притеснявам да констатирам, че начинът, по който са възлагани и изпълнявани много от проектите по тази програма, не е най-добър пример за добро управление, категоричен бе Стоилов.
На каквото и да е търговско дружество, трябва да се разчита да проектира една държавна дейност. Такова „аутсорсване“ на правомощия на държавното управление е една от причините за спадане на капацитета и отговорността на държавата през последните години не само в областта, в която работим, категоричен бе министърът.
Той уточни, че не пренебрегва свършената до момента работа, но смятам, че тя е само предпоставка за приемане на решения от ВСС, Министерството на правосъдието, правителство, парламент.