02 Май 2024четвъртък17:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СТО: Рязко намаляване на растежа на световната търговия

/ брой: 194

автор:Дума

visibility 695

Световната търговска организация (СТО) прогнозира рязко забавяне на растежа на глобалната международна търговия със стоки през следващата година, тъй като спираловидно нарастващите цени на енергията, повишаващите се лихви и по-високите разходи за храни и торове ограничават търсенето на внос, съобщава Ройтерс.

От базираната в Женева търговска организация заявиха, че търговията със стоки ще нарасне с 3,5% тази година, което представлява известно повишение спрямо прогнозата от април за растеж с 3 на сто. За 2023 г. обаче СТО вече очаква нарастване на световната търговия с едва 1% в сравнение с априлската прогноза за повишение с 3,4 на сто.

СТО също така заяви, че има голяма несигурност относно новите прогнози. Поради това Световната търговска организация представи и диапазон на очакванията за растежа на международната търговия през 2022 г. - от 2% до 4,9%, и за 2023 г. - от свиване на търговията с 2% до експанзия с 4,6%.

Генералният директор на СТО Нгози Оконджо-Ивеала се изказа против възможността да се прибегне до търговски ограничения за доставките. "Ограничаването на глобалните вериги на доставки само би задълбочило инфлационния натиск, което би довело до по-бавен икономически растеж и намален жизнен стандарт с течение на времето", посочи тя.

Генералният директор на СТО също така посочи, че това, от което светът се нуждае, е по-диверсифицирана и по-малко концентрирана база за производство на стоки и услуги, която трябва да стимулира растежа, да увеличи устойчивостта и да насърчи дългосрочната ценова стабилност чрез смекчаване на излагането на екстремни метеорологични явления и местни смущения.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ