Стефан Драгостинов създаде българско "музикално лекарство" срещу коронавируса
/ брой: 246
Световната премиера на песента "Коронавирус, къш!" в ютюб се състоя на 19 декември след обяд и само за три дни клипът събра 16 000 гледания, а до 28 декември те са повече от 60 хиляди. Автор на музиката и текста е проф. Стефан Драгостинов. Изпълнява я камерният хор "Драгостин фолк национал".
Песента е създадена в традиционната шопска фолклорна традиция. Проектът е отправен към целия цивилизован свят. Това е нашето, българско "музикално лекарство" против коронавирус, уточнява проф. Драгостинов. Текстът на песента е преведен на 30 езика, сред които английски, френски, немски, руски, японски, португалски, китайски, арабски, зулу, африкаанс... По време на излъчване в ютюб преводите вървят паралелно като субтитри. Проектът е осъществен със съдействието на НМУ "Любомир Пипков" и Нов български университет - департамент "Музика" и департамент "Кино".
Професионалисти и любители от цял свят са споделили своите мнения за него в ютюб и фейсбук. Ето някои от тях:
Проф. Атанас Карафезлиев: "Майстор си, Маестро Драгостинов! Много актуално! Възприемам песента "Коронавирус, къш!" като предновогодишна закачка - вместо честитка от един от най-големите специалисти в жанра. Прилича ми на традиционното "наричане" за прогонване на зли духове - връщане към корените. И това - във века на изкуствения интелект и новия световен ред. Браво!"
Проф. Милена Моллова: "В сегашното трудно време тази изключителна песен ни носи ведра светлина. Кой може да твърди, че музиката не е най-прекрасното нещо в живота ни. Поздравления за автора и невероятните певици от "Драгостин фолк национал"! Бъдете здрави!"
Здравка Андреева, музиколог: "Коронавирус, къш!" е крилата песен! Вдъхновен диригент и композитор, красиви момичета, "облегнати", образно казано, на крепостта на църквата - те ще ни помогнат със сигурност като психотерапия в трудните ни времена, както със смях, така и с искрена молитва за избавление. Знаменито!"
Абзал Мухитдин, Казахстан, диригент: "Потресаваща музика!"
Тата Тинубу, Нигерия: "Coronaviruses shoo" е страхотна песен! Всеки по света трябва да слуша тази песен по два пъти на ден - след сутрешна молитва и преди вечерната молитва."
Своето мнение е изразил и швейцарският музикант Александър Селие, син на Марсел Селие (1925-2013) - етнолог, музикант и продуцент, издател на български фолклор: "Прекрасна молитва и страхотна музикална терапия. Благодаря ти, Стефане, и браво на всички певици!"
www.youtube.com/watch?v=uC7ke_ePHE8
КОРОНАВИРУС, КЪШ!
Да пази Господ! - Coronavirus!
Coronavirus! - гяволска напаст!
Да м'се не види й'вирусо н'йеден.
Код нази иде. Свет че погине.
Нема ваксини, илачи нема.
Де да се заврем - дека да бегам.
Коронавирус, къш!
Дома си кюти... - по икиндия,
на чардаклъка седни с комшия;
люсни му юзче люта ракийка;
ръфни му чесън... репа-гулийка.
Дека е текло, да се повтори!
Цвръста ракийка мехлем църцори!
Коронавирус, къш!
Па, на леганье, пални свещица.
Кадни тамянец; речи молитва!
...Гявола-вирус - одма го нема!
Че Дедо Боже - он сичко може!
"Господи, молим твоята Милост!
Да ще е здраве, да ще е живот!"
Амин.
Хоровата формация "Драгостин фолк национал" е основана и ръководена от проф. Стефан Драгостинов - композитор със световна известност и отличия от престижни форуми по света, преподавател в НБУ, уважаван лектор в академични и университетски общества в много страни.
За изминалия 25-годишен творчески път формацията има издадени 11 компактдиска с над 700 минути музика от мащабния проект "Антология на българския музикален фолклор". Целта на проекта е да бъдат събрани песни от различни региони на България, пресъздадени чрез авторския поглед на Стефан Драгостинов, и да се съхранят чрез звукозаписа.
Във формацията участват инструменталисти-виртуози и певици със "златни гласове" - с професионална подготовка, но и съхранили самородността на таланта си; поколение, наследило с благодарност фолклорните ценности на своите баби. Но добавящо и доза "еретичност" към традиционната почтителност. Перфектността на изпълнителите им позволява да изплитат фините дантели на една класическа звучност. Но те същевременно умеят и ловко да жонглират с музикалния материал, да използват похвати от джаз музиката, да увличат с импровизационни приумици. Едновременно с това - да осъществяват полетите на авторската фантазия.
Оригиналният репертоар, който проф. Стефан Драгостинов създава за тях, обединява индивидуалностите им в колоритен, стилен и изпълнителски "букет". А целта им е обща: да увлекат като съучастници в тази магия и слушателите. И успяват!