13 Януари 2026вторник13:52 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Статус: без татус

/ брой: 3

автор:Альона Нейкова

visibility 3246

Макар и да изглежда, че татуировката в последно време започна да руши стереотипи и вече не предизвиква крайно обществено порицание, това културно явление продължава да буди въпросителни. Най-много питанки изникват не толкова за естетичните послания на постоянните рисунки по кожата, колкото за това дали засягат здравето на хората.
По всичко личи, че черни времена се задават за студиата за татуировки и перманентен грим, след като Евросъюзът забрани няколко хиляди вещества, влизащи в състава на пигментите, използвани от бранша. Обаче ограниченията, влезли в сила в първия работен ден на годината, нямат категорична обосновка.
Но поне бе даден ход на истинско задълбочено изследване, което до края на 2022 г. цели да установи съществува ли връзка между татуировките и рака на кожата. А междувременно никой не се наема да прогнозира как забраната за използването на определени пигменти в мастилата ще се отрази на индустрията, където хиляди художници-татуисти фактически ще останат без работа. Кой ще поеме отговорност, ако в желанието да запазят хляба си те ще продължат "незаконно" да рисуват с непозволените вещества? Нищо чудно и да минат в "сивия сектор", както и да прибегнат до поръчки на тези пигменти от други страни, незасегнати от директивата на ЕС. Или просто ще закрият студиата си и ще сменят държавата, за да продължават да правят онова, което обичат. А клиентите ще се пренасочат към съмнителни "майстори", които уж спазват правилата.
Браншът на татуистите неуморно търси начини да предотврати неминуемата криза, която ще започне до няколко месеца, защото забраната е наложена, без да са създадени алтернативни варианти на "вредните" вещества. Вече тече мащабна подписка срещу новите ограничения, заплашващи да унищожат още няколко професии и дори индустрии. Краят им обаче може да бъде оправдан, само ако категорично се докаже вредата и опасността за здравето от използваните пигменти в мастилата. Само че до излизането на резултатите и научните изводи десетки хиляди ще пострадат. Но не защото са татуирани.

Обмяната на валута в банките става трудно

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 7

НАП събрала близо 9 млрд. лв. повече

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 7

20% ръст на наемите в София, в Бургас и Варна - между 10% и 15%

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 7

Услугите ни - сред най-бързо растящите в ЕС

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 7

Тръмп заплаши Мексико с наземни атаки

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 7

Ситуацията в Иран е "под пълен контрол"

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 7

Китай ще се бори с дребните нарушения

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 7

Накратко

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 7

С копие срещу София

автор:Юри Михалков

visibility 142

/ брой: 7

Разговорът за БСП изисква честност и откровеност

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 7

Ще ни донесе ли левът богатство след години

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 7

Влудяващо

автор:Александър Симов

visibility 4671

/ брой: 6

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ