Старите космически апарати отиват в музея
Бизнесмен купи в "Сотбис" и върна в Русия легендарния прототип на кораба "Восток"
/ брой: 90
Руският бизнесмен Евгений Юрченко на търг в къща "Сотбис" откупи от американците и върна в Русия легендарната спускаема капсула от кораба "Восток 3КА-2" - прототип на кораба на Гагарин, с който 20 дни преди първия космонавт на орбита летяха успешно кучето Звездочка и манекенът Иван Иванович. На аукцион на 12 април металната капсула бе обявена за продан. Преди това е била изнесена от Русия и е била собственост на американец.
Юрченко е основен акционер в компанията "Связинвест" и купи капсулата за 2,8 млн. долара от името на личния си инвестиционен фонд. Реших да взема капсулата, когато разбрах, че ООН е обявила 12 април за Международен ден на полета на човек в Космоса, разказва бизнесменът. Според него е неправилно такава уникална руска реликва (в света са останали само два кораба "Восток") да се продава на търг в Ню Йорк, вместо да се пази в руските музеи. Юрченко иска да даде капсулата на някой от музеите в Русия.
"Буран" попадна в Германия
Съветският космически кораб "Буран" за многократно използване, изестен като "руската совалка", попадна в Техническия музей на град Шпайер в Германия. Екземплярът на единствената съветска совалка е бил превозен по река Рейн с три шлепа от холандския град Ротердам. По данни на полицията в Шпайер около 15 хиляди души се събрали по дължината на 3-километровия път от града до пристанището, за да посрещнат новия музеен експонат. Директорът на музея Херман Лайер твърди, че за закупуването и превозването на 105-тонния "Буран", дълъг над 36 м и висок 17 м, са отишли 10 млн. евро. Корабът ще бъде реставриран, за целта ще се използват детайли, изпратени от Русия.
От 1984 до 1988 г. "Буран BTS-002" е летял 25 пъти, но не към Космоса. Той е аналог на руската совалка и е бил предназначен за изпитания в атмосферата. Совалките "Буран" са пет или седем, един екземпляр е изложен в Москва. Според някои съобщения този "Буран", който е летял в Космоса, е бил унищожен при срутване на покрива на хангар на Байконур. През 1999-2001 г. един "Буран" е бил изложен в Сидни като експонат, след това е попаднал в Бахрейн. Администрацията на Техническия музей в Шпайер цели 7 години се е борила да придобие експоната. В течение на 4 години се е съдила с бизнесмен от Сингапур, който се опитвал да докаже, че корабът е негова собственост.
В Техническия музей на Шпайер има над 2000 експоната, сред които съветски самолет "Ан-22", американски "Боинг-747", 50 старинни автомобила, 20 локомотива и подводна лодка "U9". За "Буран" е построена специална зала, висока 22 метра.
Американските совалки стават експонати
НАСА определи музеите, на които ще бъдат предадени за постоянно космическите совалки, след като полетите с тях бъдат прекратени през тази година. Обама реши да спре полетите на совалки до 2015 г., дотогава Русия ще извежда на орбита пилотираните кораби на двете държави. Над 20 от най-големите американски музеи са участвали в конкурса за придобиване на совалките.
На 9 март т.г. "Дискавъри" се върна от последния си полет и ще бъде предадена на Националния музей на авиацията и космонавтиката във Вашингтон. Изпитателният образец "Ентърпрайз", създаден в края на 70-те години на ХХ век, отива в Ню Йорк, в самолетоносача-музей "Интрепида". "Индевър" - петата и последна от произведените в САЩ шатъли, ще лети за последно на 29 април т.г. и след това ще украси изложбения парк до Калифорнийския научноизследователски център. Последна от всички совалки на 29 юни т.г. до Международната космическа станция ще лети "Атлантис". След завръщането си тя ще бъде поставена в космическия център "Кенеди", който е сред основните стартови площадки на американците. Совалките в музеите ще вдъхновяват нашите деца, които ще бъдат новото поколение астронавти и милиони други американци, които ще се гордеят с нашата космическа програма, заявяват от НАСА. Поставянето на совалките в музеи съвпада с 50-ата годишнина от полета на Гагарин и с 30-ата годишнина от полета на първия американски кораб за многократно използване "Колумбия" (тази совалка се разруши в плътните слоеве на атмосферата при завръщането си от Космоса на 1 февруари 2003 г., седемте астронавти загинаха).
"Българската" капсула е в Крумово
С тази капсула 20 дни преди Гагарин са летели кучето космонавт Звьоздочка и манекенът Иван Иванович
Оригиналната капсула, с която са се приземили първият наш космонавт Георги Иванов и колегата му Николай Рукавишников през 1979 г., се пази в единствения у нас музей на авиацията при авиобаза Крумово край Пловдив. Като роден град на Иванов Ловеч отдавна прави постъпки да придобие капсулата, засега - безуспешно.