Стари поуки на нов глас
/ брой: 206
Любителите на футбола в България бяха съкрушени от поредните две загуби на националния отбор. Отпаднаха и теоретичните шансове за класиране за Евро 2012. Въпросът е има ли светлина в тунела? Анализът на участието ни в евроквалификациите показва пълна безидейност - особено в първия мач с Англия. Вярно е, че селекционерът Лотар Матеус не е магьосник, за да оправи сам нещата в отбора. Мартин Петров каза след първия мач, че "сме на светлинни години от отбора на Англия", а след загубата от Швейцария: "Ако ще Гуардиола да дойде, пак няма да ни оправи!"
Подборът на състава за всеки мач е основна задача на треньора. Но не бих отминал равнодушно факта, че през второто полувреме на двубоя с Англия на терена излезе Георги Сърмов, който от четири месеца не е играл в турското първенство и то във втора дивизия, а на следващия мач с Швейцария вече бе и титуляр. Дали изборът на бургазлията не е израз на пропуски в оперативната информация на германския треньор? Друга, почти фатална, груба грешка на Матеус в подбора на състава за мача с Швейцария бе липсата на крайни бранители дори сред резервите. С лека ръка бе зачеркнат Иван Бандаловски, който поне е във форма, но направи груби грешки в мача с англичаните.
Стратегията на Матеус е подмладяване на състава. Германецът налага и високи критерии за дисциплина, което е положително в комплексен аспект, но и за него важи пословицата, че който не работи, не греши. В тази връзка отсъствието на Станислав Манолев от отбора е една от основните му грешки. Всеки специалист, дори от тв екрана, може да се увери какво е функционалното състояние на играча от холандския ПСВ Айндховен. Това е само един от примерите. За съжаление има и други, които показват, че информационната база за националния отбор следва да се актуализира и задълбочи с оглед да се ограничат субективните грешки при сформиране на състава.
Предшественикът на Матеус Станимир Стоилов разкритикува германеца за подбора на играчи и за отсъствието на доскорошните титуляри като Станислав Манолев, Спас Делев, Валери Божинов и Димитър Рангелов, както и за организацията на работата му. Делев е млад и перспективен, най-добрият нападател за миналия сезон. Божинов също се е доказал по европейските терени, а сега е в един от грандовете на Португалия. Рангелов е доказан централен нападател и то не в България. Капитанът Стилиян Петров, който вече е едноличен рекордьор по участия в националния тим, след мача с Англия също подчерта, че ни липсва голмайстор и че е престъпно Димитър Бербатов да не е в отбора. Впрочем Стилиян Петров изтъкна и една от основните причини за отказа на Бербатов от националния отбор - характерния негативизъм в България. На мача с Швейцария Стилиян отново бе един от най-добрите на терена от нашия тим. Радостин Кишишев, един от доскорошните колоси в националния отбор, играл дълги години по английските терени и понастоящем играч на Черноморец Бургас, също заяви, че той и Бербатов биха могли да променят съотношението на силите в наша полза - поне за равен мач.
Явно сагата около отказа на Бербатов отново се завърта. Неслучайно след мача изявленията на мегазвездата заеха челно място в медиите. За първи път Бербатов открито заяви заради кого се е отказал от националния отбор - Йордан Лечков и кохортата около него във футболния съюз, като изключи от нея председателя Борислав Михайлов. Димитър Бербатов изтъкна критикарската роля на Лечков и хората около него, които, вместо да помагат, пречат на отбора, и че са необходими промени в БФС. Последвалият отговор на Лечков показа нивото на интелекта на сливенския кмет, според когото и милионерите Стилиян Петров и Мартин Петров също трябвало да си ходят. Не е ясно, ако има структурна реформа в БФС, кой първи ще си отиде.
Не би следвало да се отмине без необходимото внимание и острият коментар на Христо Бонев (Зума) - дългогодишен капитан и треньор на националния отбор. Той определи тима като "търговско дружество, защото на терена се включват футболисти, които дори не играят в отборите си. Необходимо е Боби Михайлов да вземе мерки, защото Лотар Матеус се подигра с българския футбол. Ако Боби не вземе мерки, трябва той и хората, за които говори Бербатов, да си тръгнат, иначе ще ги извадят с тояги и викове от офисите на БФС", заяви Зума, доскоро рекордьор по голове в националния тим.
Унгарският в. "Блик" също критикува треньора Матеус, който преди това беше селекционер на унгарския национален отбор. Изданието отбелязва, че Матеус пак се провали и отново търси вината в другите. Подобна е и оценката за Матеус в сръбската преса.
Към гореспоменатата фактология трябва да добавим и неслучайното отпадане на колосите в националното ни първенство от евротурнирите.
Треньорската професия не е само един курс, а постоянен процес на усъвършенстване. Не винаги от водещите футболисти стават добри треньори. Народът сам го е казал - "От всяко дърво свирка не става". Необходимо е професионализмът в работата да бъде издигнат като основен критерий, за да се постигнат положителни резултати. Примерите от близкото минало не са малко - Рудолф Витлачил, Стефан Божков и Димитър Пенев. Пената все още може да предаде опит на колегите си - най-вече относно мотивацията и организацията на защитата, превърнала се ахилесова пета на отбора.
За двубоя с Англия можеше да се помисли и за публиката на стадиона - дванадесетият играч на отбора домакин. В период на криза маркетинговата ценова диференциация на билетите е от съществено значение. Важна е не само печалбата, а и покупателната способност на хората.
Светлина в тунела има, но трябват спешни мерки, в т.ч. структурни промени за отстраняване на негативите в работата и издигане на професионализма като основен критерий. Българският отбор е бил фактор за развитието на европейския и световен футбол и може да бъде. Необходим е повече интелект на всички нива на управление, прецизен подбор на треньора и играчите, нова стратегия и гъвкава тактика на отбора, базираща се на актуална информация за собствените и противникови футболисти.