16 Юли 2025сряда05:03 ч.

Стачка в Софийската филхармония заради ниски възнаграждения

автор:Дума

visibility 2095

Протести в Софийската филхармония заради ниските заплати. Музикантите настояват възнаграждението им да се изравни със средната работна заплата за столицата. Към момента основната заплата е значително по-ниска.

От вече 4 години те настояват за увеличение на заплатите им. По думите им ръководството е поело ангажимент за искането им, но все още нямат достойно месечно възнаграждение.

"Достойното заплащане за нас означава това, което виждаме по отчетите и анализите, предоставени ни от културното министерство, да бъде 70% от бюджета на съответната институция. В момента в Софийската филхармония има много приходи от билети. Ние имаме искания, които са подадени към Министерство на културата, двете централи КНСБ и КТ "Подкрепа", към финансовото министерство и Инспекцията по труда", заяви председателят на сдружението към КТ "Подкрепа" към Софийската филхармония Нина Кръстева.

"В началото на първия мандат на нашия директор Найден Тодоров беше поет ангажимент в края на мандата му нашата заплата да бъде повишена на 2200 лв., в момента ни е 1550 лв.", каза още Кръстева.

"Последното увеличение на нашите възнаграждения беше през август в порядъка на 10%. През годините се изразяваше в 10%, което не е точно увеличение, а по-скоро да се догони инфлацията, което не се случва. Искаме ръстът на нашите заплати да не изостава до такава степен от ръста на заплатите на нашите съграждани и колеги", заяви секретарят на Съюза на българските музикални и танцови дейци към Софийската филхармония Емил Даков.

БНТ

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ