18 Юли 2025петък06:35 ч.

СС на ООН настоятелно призовава...

Редица държави от Близкия изток открито подкрепят ислямистките групировки, като се надяват на американските индулгенции

/ брой: 288

автор:Георги Георгиев

visibility 1771

На 15 август 2014 г. Съветът за сигурност на ООН приема резолюция 2170, в много параграфи на която "отново се потвърждава", "настоятелно се призовава" и се "препоръчва" на държавите-членки да пресичат потока от заминаващи на "джихад" в "Ислямска държава", да направят каквото е нужно пряко или косвено, за да се пресекат каналите за финансиране и въоръжаване на тази терористична заплаха №1 в момента. Някои държави-членки обаче правят точно обратното, а други пък се правят, че не виждат какво се случва.
В началото на месеца руското Министерство на отбраната разпространи редица видео- и фотоматериали, от които се вижда какъв размах има контрабандната търговия със сирийски петрол, осъществявана от "Ислямска държава" с решителното съдействие на съседна Турция. Стотици и дори хиляди цистерни, по думите на руските военни, товарят нефт от находищата в Сирия, които са под контрола на ИД, и го превозват в Турция, откъдето по-късно чрез пристанища на Средиземно море той тръгва по целия свят, а парите отиват в джоба на турските посредници и терористите от ИД. Според ген.-лейтенант Сергей Рудской в тези операции са задействани не по-малко от 8500 автоцистерни, които превозват до

200 000 барела петрол

При това на кадри, разпространени от кюрдското опълчение в Северна Сирия, бяха показани изоставени цистерни с турски автомобилни номера край находища, превзети от ИД. Турският президент Реджеп Ердоган, разбира се, яростно отрича държавата му да има нещо общо с тази контрабанда, но обемът на превозвания контрабанден петрол на терористите е прекалено голям дори за "широко затворените" очи на западната преса, която след пресконференцията в Москва на 2 декември започна да обсъжда открито ролята на Турция във финансирането на "Ислямска държава". Към руските обвинения се прибавиха и иракските. Премиерът на воюващата с ИД страна Хайдер ал Абади заяви пред германския външен министър Валтер Щайнмайер, че основната част от петрола на ИД минава именно през Турция. Във Вашингтон, където винаги са разглеждали Турция като ключов съюзник, трябваше все пак да кажат нещо и седмица след пресконференцията на руските военни Пентагонът обяви, че в Турция влиза петрол на ислямските терористи, но в "незначителни количества".
Това полупризнание, съчетано с призивите на държавния секретар Джон Кери Турция да затвори границата си със Сирия в частта, контролирана от ИД, както и внезапната кампания в западни медии с обвинения спрямо Анкара, че

играе двойна игра

в Близкия изток, показва, че САЩ са напълно наясно какви ги вършат Ердоган и компания. Би било наивно обаче да очакваме рязка видима промяна в отношението на САЩ спрямо Турция. Това би означавало американците да признаят, че Русия е била права в своите обвинения спрямо Анкара, че дългогодишен член на НАТО е фактически съучастник на терористите. Подобно признание би означавало пълна катастрофа изобщо за външната политика на западните държави и на първо място за САЩ. В създалата се в света ситуация от гледна точка на американската администрация това е недопустимо, защото би подкопало много сериозно позициите на Вашингтон не само в Близкия изток. Поради това и ставаме свидетели на подобни полупризнания, тънки намеци и мърморене под сурдинка.
Но проблемът не е само в Турция. Други две държави в региона - Катар и Саудитска Арабия, също се ползват с дългогодишната протекция на Америка поради нефтените и газовите си богатства и също така са подозирани, че се явяват спонсори на редица терористични групировки в Сирия, Ирак, Либия. Например държавата-джудже Катар, която обаче има фантастични богатства от природен газ, отдавна е обвинявана че стои зад екстремистите от Северна Африка. Катар е сочен като страна, изиграла изключително зловредна роля в либийската криза, завършила със смъртта на Муамар Кадафи и разрушаването на тази държава. Английският в. "Гардиън" пръв съобщи, че Доха не само е изпращала оръжие за либийските бунтовници, но и е участвала със специални части в боевете срещу правителствената армия. Последствията от тази намеса сега ги чувства цяла Европа.
Катар и в момента

продължава да мъти водата

в Либия. Тази страна беше единствената, която на заседание на Лигата на арабските държави възрази срещу въздушните удари на Египет по групи на "Ислямска държава" в Либия. Освен това премиерът на международно признатото правителство на Либия в град Тобрук Абдала Ат-Тани обвини имено Катар, но и Турция, че се опитват да налагат в страната му политическия ислям. Доха е обвинявана и от Египет, и от Ирак, че подкрепя ислямистки групировки като "Мюсюлманските братя". В Сирия Катар е обвиняван, че подкрепя признатата от ООН за терористична групировка "Джебхат ан Нусра", а също и групировката "Ахрар аш Шам", за която в момента се водят спорове дали да бъде призната за екстремистка. Според публикации в различни медии Катар, заедно със Саудитска Арабия, са организирали през последните две-три години закупуването и изпращането в територии, подконтролни на "Ислямска държава", хиляди пикапи "Тойота", които се използват като база за монтирането на различно въоръжение. От японската компания също признаха, че огромни количества от техните автомобили са закупени от страни в Близкия изток. Бившият посланик на САЩ в ООН Марк Уолъс заяви, че колите марка "Тойота" са се превърнали в символ на ИД. Освен това министърът на външните работи на Катар Халед Ал Атия бе единственият дипломат на чужда страна, който заяви, че държавата му е готова да започне сухопътна операция срещу войските на законното сирийско правителство.
Отделна песен е ролята на най-мощния информационен ресурс на Катар - телевизията "Ал Джазира". Тя е използвана с пълна сила за демонизиране на сирийското държавно ръководство. Например когато през септември снимките на удавеното в Турция 4-годишно сирийско момченце обиколиха света, "Ал Джазира" съпровождаше кадрите с надписа: "Той е мъртъв, защото Западът не отстрани Асад". Очевиден е стремежът на катарския емир да

отстрани с чужди ръце режима на Башар Асад

след като вече четири години с това не се справят подкрепяните от емирството и други държави екстремистки групировки. Да припомним, че вече веднъж през 2013 г. САЩ и Франция бяха на крачка от това да изпълнят тези планове и само решителната намеса на руската дипломация предотврати реализацията на този сценарий.
В драматичната за Европа ситуация с бежанците Катар е напълно солидарен със съседната Саудитска Арабия и другите емирства от Залива. Те не приемат бежанци, но за сметка на това, както обявиха саудитите, са готови да строят стотици джамии в Европа за религиозните нужди на стотиците хиляди мигранти. В Стария континент все повече се налага мнението, че миграционната вълна е добре планирана операция, осъществявана от Турция с финансовата помощ на Катар и Саудитска Арабия. Доказателствата за това са косвени, но как иначе да си обясним, че най-богатите арабски държави не са приели нито един от сирийските бежанци, които уж бягат от "режима на Асад". Недоумение от странната пасивност на монархиите от Залива изрази през септември и канадският министър на отбраната Джейсън Кени, който поименно назова пред телевизия CTV Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и Кувейт като държави, на чиято територия няма нито един бежанец.
Макар от Вашингтон да се чуват лекички критики спрямо Турция на Ердоган, по отношение на Катар или Саудитска Арабия цари гробовно мълчание. Но като знаем каква е ролята на Рияд в подкрепата за американската икономика чрез петродоларите, и като знаем, че в Катар май има повече американски военни бази, отколкото населени места, нещата стават по-лесно обясними. Всъщност дългогодишните тесни връзки между САЩ и монархиите от Арабския полуостров се използват като своеобразни индулгенции от разните му там емири и крале за провеждането на изключително агресивна външна политика, която изглежда има като първа цел

ислямизацията на светските
мюсюлмански страни

в района и в Северна Африка.
Подобно е и поведението на европейските държави. Въпреки многобройните сигнали, че Катар, Саудитска Арабия и други държави подкрепят екстремистки групировки, които представляват заплаха не само за страните от региона, страни като Франция и Германия сключват многомилиардни договори с тях за доставка на най-ново въоръжение. Например Франция ще продаде изтребители "Рафал" на Катар за над 6 млрд. евро, а Германия - танкове Леопард-24 за близо 2 млрд. евро. Ако САЩ имат геополитически интереси, които налагат да си затварят очите за политиката на държави като Катар, то европейските страни явно търсят начин да закърпят икономическото си положение на този най-платежоспособен пазар на военна техника. Подобна политика обаче е най-меко казано абсолютно късогледа. Не може от една страна да си затваряш очите за двусмислените действия на държави като Катар, Саудитска Арабия и Турция, а от друга да се бориш с последствията като бежански потоци и терористични групи, които се появиха в Европа сякаш ей така, от нищото. Ако действително имат разум в главите, европейските страни и САЩ трябва да приложат максимален натиск върху държавните ръководители на тези държави да приложат напълно резолюция 2170 на Съвета за сигурност на ООН. В противен случай, въпреки всичките им хитроумни планове, западните държави ще се окажат трайно в прицела на терористите, а накрая ще излезе, че са си и плащали за това.


Докато продължава играта на хитруване между различни държави, войната в Сирия продължава. В град Хомс бе извършен самоубийствен атентат, при който загинаха над 20 души
Снимка БГНЕС

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ